Kompostowanie to ważny element w ekologii i nurcie zero waste. Pozwala na zagospodarowanie w maksymalnym stopniu żywności, którą kupujemy lub uprawiamy. To, czego nie zjemy: resztki, obierki, skórki, liście, pestki, ogryzki i inne, mogą trafić na kompost, a tam pod wpływem fascynujących procesów zamienią się w wartościowy nawóz dla gleby i kolejnych roślin, które będziemy uprawiać.
Książka Joanny Baranowskiej „Jak kompostować? To proste!” to kompleksowy poradnik z częścią teoretyczną i praktyczną. Książka ma 108 stron i została wydrukowana na papierze z recyklingu. Można ją zakupić w wydawnictwie Korzenie. Poniżej postaram się ją dla Was zrecenzować, ale jeżeli nie masz czasu na czytanie, to napiszę od razu, że warto ją kupić🙂


Dlaczego warto kompostować?
- Nie marnujemy odpadków – zyskują drugie życie.
- Wytwarzamy bogaty, naturalny i darmowy nawóz dla naszej gleby i roślin.
- Produkując własny nawóz zmniejszamy zapotrzebowanie na torf lub sztuczne nawozy, których pozyskiwanie jest niekorzystne dla środowiska.
- Wiem, że to nie plus dla każdego, ale ja uwielbiam prace w ogrodzie. I kompostowanie to kolejna rzecz, która sprawia mi radość i relaksuje mnie.
- W niektórych gminach/miastach kompostowanie odpadków obniża opłaty za wywóz śmieci. U mnie to 1 zł od osoby mniej.
Mój kompostownik
Swój pierwszy kompostownik założyłam rok temu. Powstał z trzech zbitych ze sobą starych palet. Do środka wrzucałam roślinne odpadki z domu i ogrodu bez większej refleksji i nie byłam pewna, czy to się uda, czy nie. Sterta odpadków rosła i nie bardzo przypominała kompost. Brakowało mi wiedzy na temat kompostowania, a nie miałam czasu błąkać się po internecie i szukać samodzielnie informacji, więc jak tylko pojawił się poradnik Joanny Baranowskiej „Jak kompostować? To proste!„ nie miałam wątpliwości, żeby go zakupić. Wiem, jak rzetelnie Joanna podchodzi do prowadzenia bloga – Organiczni, więc zaufałam, że i poradnik będzie kompleksowy i wyczerpujący temat, a ja zaoszczędzę czas i energię na samodzielne poszukiwanie informacji. Oczywiście, że się nie zawiodłam!


O autorce
Joanna Baranowska – prowadzi blog Organiczni (www.baranowscy.eu), warsztaty mydlane, warsztaty z ekochemii domowej i kompostowania. Na blogu znajdziecie dużo eko porad, recenzji, wpisów analizujących zagadnienia ekologiczne, przepisów na mydła, domowe środki czystości lub kulinarnych.
Blog bardzo polecam. Wpisy są rzetelne i wyczerpujące temat. Bywają też wpisy podejmujące tematy trudne/niewygodne/tabu, jak na przykład ostatni wpis o kubeczkach menstruacyjnych z drugiej ręki.


Poradnik „Jak kompostować? To proste!” – eko od podstaw
Książka została wydrukowana na papierze z recyklingu. Została zszyta, a nie sklejona. Joanna swoje materiały zbierała korzystając z bibliotek, oraz poprzez wywiady, przemierzając ulice Warszawy na rowerze lub komunikacją miejską. To odzwierciedla jej eko podejście do życia, więc nie mogło być inaczej i z książką.
Kompostowanie – teoria
Książka dzieli się na część teoretyczną i część praktyczną. W części teoretycznej możemy sie zagłębić w tematy kompostowania dowiadując się:
- Czym w ogóle jest kompost i dlaczego warto kompostować?
- Jakie procesy w nim zachodzą i z czego się składa?
- Co żyje w kompoście i rozkłada nasze odpadki?
- Jakie są zasady kompostowania?
- Jak wspomóc lub przyśpieszyć procesy rozkładu?
- Co można wrzucić do kompostu a czego raczej nie wrzucać?
Teoria jest przekazana w przystępnej, zrozumiałej formie. Okraszona autorskimi zdjęciami. Wzbogacona własnymi doświadczeniami autorki i różnymi ciekawostkami. Temat kompostowania został zawarty kompleksowo i wyczerpany merytorycznie, a jednocześnie nie przytłacza ilością tekstu czy jego ciężkością. Czyta się lekko. Rozdziały są tak podzielone (nawet strony są różnie zabarwione), że łatwo można powrócić do interesujących nas treści.
Kompostowanie – część praktyczna
Części praktyczne uwielbiam najbardziej. Bo co z tego, że się naczytamy i będziemy mądrzejsi o wiedzę, jeśli nie wprowadzimy jej w życie 😉
W części praktycznej poznamy:
- metody kompostowania,
- rodzaje kompostowników,
- przydatne narzędzia pracy,
- rozwiązania dla kompostowania na zewnątrz i w domu,
- inne metody wykorzystania odpadów roślinnych zamiast kompostowania (na przykład moja ukochana gnojówka z pokrzyw),
- rozwiązania dla niepokojących nas spraw w kompostowniku (np. brzydkie zapachy lub niechciani lokatorzy).
W części praktycznej znajdziecie całe mnóstwo cennych wskazówek i rozwiązań. Tu znów bardzo czytelnie, dużo zdjęć, przykładów i ciekawostek.


Praktyka kompostowania pokazuje, jak różne rozwiązania można zastosować u siebie. Kompostowanie to proces, który może się odbyć zupełnie bez naszej pomocy. Są ogólne założenia i wskazówki, które pomagają uzyskać kompost sprawniej i szybciej, ale to czy je zastosujemy zależy już od nas samych. Możemy wybrać różne metody kompostowania i różne zbiorniki na kompost. Niektóre wybierzemy ze względu na ułatwienie pracy czy możliwość szybszego uzyskania kompostu. Inne zostaną wybrane z braku innych możliwości, na przykład gdy mamy zbyt mało miejsca w domu lub w ogrodzie. A każde rozwiązanie będzie dobre i każdy wybierze coś dla siebie.
Część praktyczna ułatwi podjęcie decyzji. Upewni nas w tym co powinniśmy zrobić i w jaki sposób. Pomoże rozwiać wątpliwości, czy w naszym kompostowniku na pewno wszystko działa jak powinno i pomoże rozwiązać ewentualne problemy.


Podsumowanie
Oszczędziłam mnóstwo czasu, który poświęciłabym na przeglądanie internetu, czytanie blogów i przeglądanie filmów, żeby samodzielnie zebrać informacje. Zamiast tego otrzymałam kompleksowy poradnik opisujący wszystkie zagadnienia związane z kompostowaniem.
Po przeczytaniu wprowadziłam kilka zmian w swoim kompostowaniu. Staram się stosować do zasad zawartych w książce, choć tak bardziej na oko, niż z termometrem i kalkulatorem. Dostrzegłam zmiany zachodzące w kompostowniku, co mnie uspokoiło, że wszystko idzie w dobrym kierunku.
Jak najbardziej polecam książkę „Jak kompostować? To proste!„. Jest to poradnik, który przeprowadzi nas przez mikroświat kompostowania, zaszczepi w nas małą fascynację tym procesem i satysfakcję z uzyskanego kompostu. Pogłębimy swoją wiedzę, poznamy wiele wskazówek i ciekawostek. Zdobędziemy też wiedzę praktyczną, którą będziemy umieli dostosować do swoich potrzeb i możliwości.
Książkę można zakupić na stronie wydawnictwa Korzenie >>>klik<<<. Tam też znajdziecie fragment tekstu do przeczytania i spis treści.
Blog Joanny Baranowskiej Organiczni znajduje się na stronie www.baranowscy.eu
Mały prezencik Każda książka ma taką papierową, niezwykłą opaskę. Opaska ta ma zatopione w sobie nasiona kwiatów polnych. Można je później według instrukcji zasiać i cieszyć się własną miniłąką.
A Ty kompostujesz czy jeszcze nie? Pamiętaj też, że w niektórych miastach są wspólne, miejskie kompostowniki.
Zobacz produkty w sklepie Milvo, które nadają się na przydomowy kompost: