Eko tipy, Recenzje

„Jak kompostować? To proste!” Recenzja książki.

jak kopostowac? to proste książka Joanna Baranowska poradnik o komostowaniu organiczni

Kompostowanie to ważny element w ekologii i nurcie zero waste. Pozwala na zagospodarowanie w maksymalnym stopniu żywności, którą kupujemy lub uprawiamy. To, czego nie zjemy: resztki, obierki, skórki, liście, pestki, ogryzki i inne, mogą trafić na kompost, a tam pod wpływem fascynujących procesów zamienią się w wartościowy nawóz dla gleby i kolejnych roślin, które będziemy uprawiać.

Książka Joanny Baranowskiej „Jak kompostować? To proste!” to kompleksowy poradnik z częścią teoretyczną i praktyczną. Książka ma 108 stron i została wydrukowana na papierze z recyklingu. Można ją zakupić w wydawnictwie Korzenie. Poniżej postaram się ją dla Was zrecenzować, ale jeżeli nie masz czasu na czytanie, to napiszę od razu, że warto ją kupić🙂

jak kopostowac? to proste książka Joanna Baranowska poradnik o komostowaniu organiczni

Dlaczego warto kompostować?

  • Nie marnujemy odpadków – zyskują drugie życie.
  • Wytwarzamy bogaty, naturalny i darmowy nawóz dla naszej gleby i roślin.
  • Produkując własny nawóz zmniejszamy zapotrzebowanie na torf lub sztuczne nawozy, których pozyskiwanie jest niekorzystne dla środowiska.
  • Wiem, że to nie plus dla każdego, ale ja uwielbiam prace w ogrodzie. I kompostowanie to kolejna rzecz, która sprawia mi radość i relaksuje mnie.
  • W niektórych gminach/miastach kompostowanie odpadków obniża opłaty za wywóz śmieci. U mnie to 1 zł od osoby mniej.

Mój kompostownik

Swój pierwszy kompostownik założyłam rok temu. Powstał z trzech zbitych ze sobą starych palet. Do środka wrzucałam roślinne odpadki z domu i ogrodu bez większej refleksji i nie byłam pewna, czy to się uda, czy nie. Sterta odpadków rosła i nie bardzo przypominała kompost. Brakowało mi wiedzy na temat kompostowania, a nie miałam czasu błąkać się po internecie i szukać samodzielnie informacji, więc jak tylko pojawił się poradnik Joanny Baranowskiej „Jak kompostować? To proste! nie miałam wątpliwości, żeby go zakupić. Wiem, jak rzetelnie Joanna podchodzi do prowadzenia bloga – Organiczni, więc zaufałam, że i poradnik będzie kompleksowy i wyczerpujący temat, a ja zaoszczędzę czas i energię na samodzielne poszukiwanie informacji. Oczywiście, że się nie zawiodłam!

jak kopostowac? to proste książka Joanna Baranowska poradnik o komostowaniu organiczni
Mój kompostownik zbity z trzech palet. Tu wrzucam świeże odpadki.

O autorce

Joanna Baranowska – prowadzi blog Organiczni (www.baranowscy.eu), warsztaty mydlane, warsztaty z ekochemii domowej i kompostowania. Na blogu znajdziecie dużo eko porad, recenzji, wpisów analizujących zagadnienia ekologiczne, przepisów na mydła, domowe środki czystości lub kulinarnych.

Blog bardzo polecam. Wpisy są rzetelne i wyczerpujące temat. Bywają też wpisy podejmujące tematy trudne/niewygodne/tabu, jak na przykład ostatni wpis o kubeczkach menstruacyjnych z drugiej ręki.

"jak kopostowac? to proste!" recenzja książka Joanna Baranowska poradnik o komostowaniu organiczni

Poradnik „Jak kompostować? To proste!” – eko od podstaw

Książka została wydrukowana na papierze z recyklingu. Została zszyta, a nie sklejona. Joanna swoje materiały zbierała korzystając z bibliotek, oraz poprzez wywiady, przemierzając ulice Warszawy na rowerze lub komunikacją miejską. To odzwierciedla jej eko podejście do życia, więc nie mogło być inaczej i z książką.

Kompostowanie – teoria

Książka dzieli się na część teoretyczną i część praktyczną. W części teoretycznej możemy sie zagłębić w tematy kompostowania dowiadując się:

  • Czym w ogóle jest kompost i dlaczego warto kompostować?
  • Jakie procesy w nim zachodzą i z czego się składa?
  • Co żyje w kompoście i rozkłada nasze odpadki?
  • Jakie są zasady kompostowania?
  • Jak wspomóc lub przyśpieszyć procesy rozkładu?
  • Co można wrzucić do kompostu a czego raczej nie wrzucać?

Teoria jest przekazana w przystępnej, zrozumiałej formie. Okraszona autorskimi zdjęciami. Wzbogacona własnymi doświadczeniami autorki i różnymi ciekawostkami. Temat kompostowania został zawarty kompleksowo i wyczerpany merytorycznie, a jednocześnie nie przytłacza ilością tekstu czy jego ciężkością. Czyta się lekko. Rozdziały są tak podzielone (nawet strony są różnie zabarwione), że łatwo można powrócić do interesujących nas treści.

Kompostowanie – część praktyczna

Części praktyczne uwielbiam najbardziej. Bo co z tego, że się naczytamy i będziemy mądrzejsi o wiedzę, jeśli nie wprowadzimy jej w życie 😉

W części praktycznej poznamy:

  • metody kompostowania,
  • rodzaje kompostowników,
  • przydatne narzędzia pracy,
  • rozwiązania dla kompostowania na zewnątrz i w domu,
  • inne metody wykorzystania odpadów roślinnych zamiast kompostowania (na przykład moja ukochana gnojówka z pokrzyw),
  • rozwiązania dla niepokojących nas spraw w kompostowniku (np. brzydkie zapachy lub niechciani lokatorzy).

W części praktycznej znajdziecie całe mnóstwo cennych wskazówek i rozwiązań. Tu znów bardzo czytelnie, dużo zdjęć, przykładów i ciekawostek.

"jak kopostowac? to proste!" recenzja książka Joanna Baranowska poradnik o komostowaniu organiczni
Obok kompostownika z palet mam wysypaną pryzmę. To kompost z zeszłego roku, który tutaj sobie dojrzewa. Przerzucam go raz na jakiś czas.

Praktyka kompostowania pokazuje, jak różne rozwiązania można zastosować u siebie. Kompostowanie to proces, który może się odbyć zupełnie bez naszej pomocy. Są ogólne założenia i wskazówki, które pomagają uzyskać kompost sprawniej i szybciej, ale to czy je zastosujemy zależy już od nas samych. Możemy wybrać różne metody kompostowania i różne zbiorniki na kompost. Niektóre wybierzemy ze względu na ułatwienie pracy czy możliwość szybszego uzyskania kompostu. Inne zostaną wybrane z braku innych możliwości, na przykład gdy mamy zbyt mało miejsca w domu lub w ogrodzie. A każde rozwiązanie będzie dobre i każdy wybierze coś dla siebie.

Część praktyczna ułatwi podjęcie decyzji. Upewni nas w tym co powinniśmy zrobić i w jaki sposób. Pomoże rozwiać wątpliwości, czy w naszym kompostowniku na pewno wszystko działa jak powinno i pomoże rozwiązać ewentualne problemy.

"jak kopostowac? to proste!" recenzja książka Joanna Baranowska poradnik o komostowaniu organiczni
Pryzmę przykrywam plandeką, żeby miała cieplej i szybciej się przetwarzała.

Podsumowanie

Oszczędziłam mnóstwo czasu, który poświęciłabym na przeglądanie internetu, czytanie blogów i przeglądanie filmów, żeby samodzielnie zebrać informacje. Zamiast tego otrzymałam kompleksowy poradnik opisujący wszystkie zagadnienia związane z kompostowaniem.

Po przeczytaniu wprowadziłam kilka zmian w swoim kompostowaniu. Staram się stosować do zasad zawartych w książce, choć tak bardziej na oko, niż z termometrem i kalkulatorem. Dostrzegłam zmiany zachodzące w kompostowniku, co mnie uspokoiło, że wszystko idzie w dobrym kierunku.

Jak najbardziej polecam książkę „Jak kompostować? To proste!„. Jest to poradnik, który przeprowadzi nas przez mikroświat kompostowania, zaszczepi w nas małą fascynację tym procesem i satysfakcję z uzyskanego kompostu. Pogłębimy swoją wiedzę, poznamy wiele wskazówek i ciekawostek. Zdobędziemy też wiedzę praktyczną, którą będziemy umieli dostosować do swoich potrzeb i możliwości.

Książkę można zakupić na stronie wydawnictwa Korzenie >>>klik<<<. Tam też znajdziecie fragment tekstu do przeczytania i spis treści.

Blog Joanny Baranowskiej Organiczni znajduje się na stronie www.baranowscy.eu

Mały prezencik

Każda książka ma taką papierową, niezwykłą opaskę. Opaska ta ma zatopione w sobie nasiona kwiatów polnych. Można je później według instrukcji zasiać i cieszyć się własną miniłąką. 

A Ty kompostujesz czy jeszcze nie? Pamiętaj też, że w niektórych miastach są wspólne, miejskie kompostowniki.

Zobacz produkty w sklepie Milvo, które nadają się na przydomowy kompost:

worki na śmieci biobag 10 l kompostowalne ekologiczne milvo
Kompostowalne worki na śmieci
słomki bambusowe zuzii milvo sklep zero waste
Słomki ze słomy
Kompostowalny papier do pieczenia, produkty ekologiczne, woreczki na zakupy, torby na zakupy, milvo
Kompostowalny papier do pieczenia
myjka konopna ze sznurka konopnego, myjka konopna, zmywak ekologiczny, milvo, produkty ekologiczne, torby woreczki na zakupy
Myjka konopna

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.