Eko tipy

Jak oszczędzać wodę? Aż 40 wskazówek

jak oszczędzać wodę, produkty ekologiczne, milvo, torby bawełniane, torby na zakupy, woreczki

Oszczędzanie wody jest ogromnie ważne dla środowiska naturalnego, ponieważ to zasób, który zużywamy. Brak zbiorników retencyjnych, oczyszczalni ścieków, rozwinięty przemysł czy niekorzystne zmiany klimatyczne powodują drastycznie zmniejszającą się ilość wody. Przewiduje się spore problemy z dostarczaniem wody pitnej i to w niedalekiej przyszłości.

Oszczędzanie wody ma również wymiar ekonomiczny. W niektórych miastach metr sześcienny wody ze ściekami kosztuje ponad 20 zł. Podgrzanie tej wody jest jeszcze droższe. Oszczędzając wodę obniżysz rachunki.

Jak oszczędzać wodę?

  1. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów lub golenia. Nalej wody do kubeczka do płukania ust lub golarki.
  2. Zakręcaj wodę podczas mycia się. Polej się wodą, użyj środków myjących i włącz wodę dopiero do opłukania.
  3. Używaj perlatora – specjalnej końcówki do kranu, która napowietrza strumień wody zwiększając jego objętość. Strumień opłukuje większą powierzchnię przy zużyciu mniejszej ilości wody. Jest to na tyle powszechne rozwiązanie, że spokojnie kupisz kran (baterię) z takim rozwiązaniem.
  4. Ustawiając temperaturę wody używaj mniejszego strumienia wody.
  5. Dokręcaj kran. Upewniij się, że nie kapie z niego.
  6. Jeżeli chcesz wziąć kąpiel we wannie, użyj kranu z szybkim przepływem wody – długie nalewanie wody powoduje, że woda szybciej stygnie i trzeba nalać więcej ciepłej.
  7. Używaj oszczędnych urządzeń – wybieraj eko opcje w urządzeniach. Pralki i zmywarki  posiadają eko programy prania, w których zużywa się mniej wody niż w innych programach. Zazwyczaj pranie trwa dłużej, ale zużycie prądu czy wody jest niższe. Wybierz sprzęty, które dobierają ilość wody do wielkości wsadu.
  8. Bez realnej potrzeby nie nastawiaj prania na dodatkowe płukanie czy pranie wstępne. Wstawiaj pełne pralki i zmywarki.
  9. Zakręcaj wodę podczas mycia czy prania czegokolwiek. Zmocz przedmiot, namydl go lub użyj detergentu czyszczącego/piorącego i włącz wodę dopiero do spłukania, a jeżeli jest taka możliwość płucz w nowej wodzie również w misce.
  10. Używaj miski z wodą zamiast bieżącej wody, do mycia siebie, sprzątania, mycia naczyń, prania, płukania itd.
  11. Używaj małej ilości detergentów, środków myjących lub piorących – szybciej je wypłuczesz.
  12. Jeżeli zmywasz naczynia użyj miski z wodą do mycia i drugiej do płukania.
  13. Nie wrzucaj odpadków do zlewozmywaka. Wyczyszczenie go pochłania kolejne litry wody.
  14. Wodę po gotowaniu warzyw, makaronu użyj do ugotowania zupy lub zrobienia sosu. Niektórzy używają jej do podlewania lub do namaczania stóp, do robienia maseczek na włosy itp.
  15. Użyj prysznica zamiast wanny. Żeby napełnić wannę potrzeba sporo litrów wody. Prysznic, taki przerywany, jest o wiele bardziej oszczędny. Możesz też użyć małej miski z wodą do umycia.
  16. Przesada w myciu nie jest ani tania, ani zbyt zdrowa. Nie zawsze musisz brać prysznic całego ciała, czasami wystarczy umyć tylko strategiczne miejsca. Nie musisz też wrzucać raz założonych ubrań do prania, kieruj się stopniem zabrudzenia, a nie przyzwyczajeniem.
  17. Pozostałą wodę z czajnika przelej do butelki – można ją wypić, dodać do gotującej potrawy, wykorzystać do mycia itd.
  18. Nie używaj wody do rozmrażania żywności, pozwól im samoistnie się rozmrozić w lodówce, np. przez noc.
  19. Zbieraj do miski lub wiaderka wodę po opłukiwaniu warzyw, owoców lub rąk bez użycia detergentów. Możesz ją wykorzystać do podlewania, sprzątania lub spłukiwania toalety.
  20. Do spłukiwania toalety możesz zbierać każdą wodę, również taką po sprzątaniu i myciu przy użyciu detergentów.
  21. Spłukuj toaletę ekonomiczną spłuczką. Taką, która zużywa mniej litrów wody na jedno spłukanie. Jeżeli są dwie opcje wybierz tę, która zużywa mniej litrów. Fajnie też, kiedy jest możliwość zatrzymania spłukiwania, kiedy stwierdzisz, że już wystarczy. Ustaw syfon na mniejsze pobieranie wody do spłuczki. Słyszałam też, że niektórzy wkładają butelkę do środka, żeby pobrało jeszcze mniej wody.
  22. Nie spłukuj toalety za każdym razem. To czy spłuczesz każde siku, to już Twoja sprawa, ale spłukanie jednej zużytej chusteczki czy papieru użytego do wytarcia nosa, to już przesada:)
  23. Możesz zamontować specjalną umywalkę nad spłuczką, woda z mycia rąk uzupełni poziom wody w spłuczce.
  24. Jest możliwość zamontowania zbiornika, który będzie zbierał wodę po umyciu z brodzika, wanny, czy umywalki. Można ją użyć do spłukiwania lub sprzątania.
  25. Wybierz kran z jednym uchwytem do regulacji temperatury. Ustawienie odpowiedniej temperatury wody trwa znacznie szybciej, dzięki czemu upłynie mniej wody.
  26. Posiadanie czujnika ruchu przy kranie to nie taki zbędny gadżet jak można pomyśleć. Wyobraźmy sobie, że mamy bardzo brudne ręce, wówczas lepiej nie dotykać kranu, żeby wyłączyć wodę w trakcie namydlania. A z sensorem wystarczy, że odsuniesz dłonie i woda się nie marnuje. To świetne rozwiązanie również, kiedy ma się dzieci. Oj, one to dopiero potrafią wodę marnować. Ciężko im ustawić odpowiedni strumień wody, zazwyczaj trwa to dość długo. Nie pamiętają także o zakręcaniu, gdy woda lecieć nie musi.
  27. Każdy kran ma swoją klasę oszczędności wody. Wybierz ten z mniejszym zużyciem (klasa A luz Z). Niektóre baterie posiadają opcje ustawiania temperatury wypływającej wody, np. ustawienie, że od razu leci woda w konkretnej temperaturze lub ustawienie blokady na ciepłą wodę.
  28. Bierz zimny/letni/chłodny prysznic. To sposób na obniżenie rachunków za podgrzanie wody. Jest to również zdrowa opcja dla organizmu, chociaż ja się coś nie mogę przekonać;)
  29. Używaj zimnej wody do sprzątania. Zwłaszcza jeżeli używasz rękawic, wówczas zimna woda nie powinna powodować żadnego dyskomfortu.
  30. Naprawiaj cieknące krany i rury. Woda tylko pomału kap, kap, ale w ciągu miesiąca potrafi się tego sporo uzbierać. Sprawdź raz na jakiś czas, czy licznik nie wskazuje jakiegoś zużycia, gdy akurat nie pobierasz żadnej wody.
  31. Zbieraj deszczówkę. Możesz zbierać deszczówkę podłączając zbiornik do systemu rynnowego lub zamontować jakiś „łapacz” na balkonie w bloku. Mniej efektywnie zbierzesz deszczówkę do misek. Woda ta nadaje się do podlewania roślin, do sprzątania i spłukiwania toalety. Do zbiorników w ogrodzie możesz podłączyć system nawadniający, tak że nie będziesz musiała biegać z konewką.
  32. Używaj węża ogrodowego z zamykaną końcówką, Zanim podejdziesz zakręcić kran wąż zdąży wylać sporo wody.
  33. Podlewaj rośliny wcześnie rano lub wieczorem. Nagrzana ziemia spowoduje parowanie wody zamiast jej pobieranie. Podlewaj je rzadziej ale obficie. Woda zdąży dotrzeć do korzeni i da lepszy efekt niż powierzchowne, a częste podlewanie.
  34. Wybieraj rośliny, które nie wymagają dużej ilości nawadniania. Wyrywaj chwasty, które odbierają wodę innym roślinom.
  35. Kładź ściółkę między rośliny, co wydłuży utrzymywanie się wody w ziemi (wilgotności gleby).
  36. Rzadziej koś trawnik. Krótko strzyżony wymaga większej ilości podlewania.

Zapraszam do sklepu Milvo po produkty wielorazowe, naturalne kosmetyki w szkle, eko detergenty i akcesoria do sprzątania oraz wiele innych produktów w stylu zero waste.

Ekstremalnie

  1. Spłukuj toaletę dopiero za którymś razem.
  2. Sikaj pod prysznicem, żeby zaoszczędzić wodę ze spłukiwania toalety.
  3. Obetnij włosy na krótkie – długie dłużej się myje i płucze.
  4. Zmniejsz częstotliwość mycia się.

Znasz może jeszcze jakieś sposoby na oszczędzanie wody? Koniecznie podziel się z innymi. 

2 thoughts on “Jak oszczędzać wodę? Aż 40 wskazówek

  1. CulexPipens pisze:

    Ogród można tak zaprojektować, żeby w ogóle nie potrzebował podlewania. Tylko przy sadzeniu. Np.:
    -Zamiast trawnika- niskie rośliny płożące, takie jak na skalniaki. Dodatkowo kwitną, jest wieeeele gatunków do wyboru (polecam przejść się do botanicznego wiosną na skalniaki :D) są ładniejsze od trawy.
    – Albo coraz częściej spotykana w zieleni miejskiej łąka kwietna, z której pozyskamy kwiaty cięte, ew rośliny typu rumianek i szczaw do wykorzystania do kuchni czy w celach kosmetycznych.. Oszczędzamy też prąd na kosiarce. Pszczoły się cieszą. Motyle przylatują.
    – Można robić skalniaki i zagłębienia, do których spływałaby woda. ZBIORNIKI RETENCYJNE są cool. (Nie wiem, czy teraz przypadkiem nie dostaje się na nie dofinansowania?)
    -Część ogrodu można przekształcić w „ekosystem” leśny- paprocie, funkie, byliny cienioznośne, krzewy- tego w ogóle nie podlewam. Za „drzewa leśne” mogą robić owocowe, jeśli takie posiadamy.
    -Pod krzaki owocowe sypiemy korę- mniej chwastów i więcej zatrzymanej wody.

    1. admin pisze:

      Dzięki, to bardzo cenne wskazówki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.