Jak uszyć ręcznie woreczek na zakupy? Jeżeli masz trochę wolnego czasu, igłę, nitkę i zbędną tkaninę, woreczek możesz uszyć samodzielnie bez użycia maszyny do szycia. Poniżej przedstawiam prostą instrukcję, jak uszyć woreczek krok po kroku.
Co potrzeba do uszycia woreczka?
- tkanina
- nożyczki
- wykrój
- igła
- nici
- około 45 minut czasu
1. Jak uszyć ręcznie woreczek na zakupy – wykrój
Tkaninę złóż na pół, tak żeby dno nie wymagało zszywania – takie dno będzie mocniejsze. Przyłóż do złożonej tkaniny dowolny wykrój. Ja użyłam jako wykroju tekturowej teczki. Przyłożyłam ją do tkaniny i wycięłam tkaninę wokół (oprócz dna). Tak wycięty materiał pozwoli na uszycie woreczka średniej wielkości, który ostatecznie miał rozmiar 20×29 cm. Jeżeli chcesz uzyskać woreczek o jakimś konkretnym rozmiarze dodaj przed wycięciem po 2 cm na szerokości i długości, które będą użyte do zszycia tkaniny.


Teczka jako wykrój pozwoliła uszyć woreczek o średniej wielkości – 20×29 cm


Woreczek nie wygląda na idealnie wycięty, ale nie przejmuj się, będzie ok:)
2. Jak uszyć ręcznie woreczek na zakupy – szycie
Woreczek będzie miał podwójnie zszyte boki metodą, która się nazywa fastryga. Nie jest to najmocniejszy ręczny szew, ale jest chyba najszybszą metodą, łatwą i wygodną. Boki zszyjemy podwójnie, raz na prawej stronie, drugi raz na lewej, żeby były wytrzymalsze i pewniejsze. Nawet jeśli pierwszy szew puści, to mamy jeszcze drugi. Poza tym brzeg woreczka jest wówczas schowany do środka, nie pruje się, nie odstają żadne nitki i wygląda to dużo lepiej.
Jeżeli masz tkaninę, która ma wzór tylko z jednej strony, zacznij szyć na prawej stronie, czyli właśnie tej ze wzorem. W przypadku mojej tkaniny to nie ma znaczenia, z której strony się zacznie. Szycie boku zacznij od góry, czyli od miejsca gdzie powstanie tunel w stronę dna.


Zszywanie pierwszego boku fastrygą.
Oczywiście jeżeli masz czas i cierpliwość, możesz wykorzystać jakiś mocniejszy szew, np. stebonowy, ścieg za igłą lub obrzucający. Na stronie TwórczyWarsztat.pl znajdziesz rodzaje ściegów ręcznych i zdjęcia jak je wykonać.
Nie musisz zszywać boków woreczka podwójnie. Możesz wykorzystać jakiś bardzo mocny szew i zszyć boki pojedynczo.
Na końcu, czyli przy dnie woreczka zrób pętelkę lub dwie zanim odetniesz nitkę.


Na końcu, czyli przy dnie woreczka zrób pętelkę lub dwie zanim odetniesz nitkę.
Po zszyciu obu boków wywiń woreczek na drugą stronę i zszyj boki jeszcze raz odrobinę dalej od pierwszego szwu.


Woreczek wywinięty na drugą stronę i zszywany odrobinę dalej od brzegu i pierwszego szwu.


Pamiętaj o odcinaniu zbędnych niteczek.


Woreczek z podwójnie zszytymi bokami.
3. Jak uszyć ręcznie woreczek na warzywa – tunel
Woreczek wywiń na prawą stronę i na prawą stronę wywiń kawałek brzegu woreczka, tam gdzie będzie tunel na sznurek. Przyszyj ten mały fragment do siebie, żeby już tak został na stałe i nie wychodził z tunelu, kiedy będziesz ściągać sznurek.


Woreczek jest na prawej stronie (szwy są w środku), brzeg tunelu wywijamy na zewnątrz (na prawą stronę) i przyszywamy ten mały fragment.


Tu zszywamy tylko ten jeden mały fragment i tylko z tej strony. Tu będzie wychodził sznurek, dlatego nieco wzmacniamy ten brzeg, żeby nie wychodził przy ściąganiu sznureczka.
Następnie wywijamy brzeg jeszcze raz, tak żeby brzeg woreczka był schowany w tunelu.


Wywijamy brzeg, żeby był schowany w tunelu.


Tak to ma wyglądać. Brzegi są schowane do środka. Wszystko jest wywinięte na prawą stronę – nie do środka woreczka, tylko na zewnątrz.
Następnie zaczynamy zszywać tunel około 1 cm od boku woreczka i co chwila podwijamy następny fragment tunelu i szyjemy tak na około.


Zaczynamy szyć 1 cm od boku i szyjemy na około co chwila podwijając następny fragment tunelu tak, żeby brzegi były w środku tunelu.
Kończymy szyć 1 cm przed bokiem, od którego zaczynaliśmy. Robimy pętelki, odcinamy zbędne nitki i możemy się zabrać za wdziewanie sznurka.


Kończymy 1 cm przed bokiem, od którego zaczynaliśmy.
4. Wdziewanie sznurka
Ucinamy sznurek odpowiedniej długości. Niech nie będzie zbyt długi, bo po jego ściągnięciu, zbyt dużo będzie zwisało.


Ucinamy nie za długi sznurek.
Agrafką wdziewamy sznurek. Zaczynamy w miejscu, gdzie zostawiliśmy fragment niezszytego tunelu. Tam też kończymy, wyciągamy i związujemy końcówki sznurka.


Agrafką wdziewamy sznurek.


Zaczynamy w tym niezszytym fragmencie tunelu.
I voila! Woreczek gotowy, można przeprasować lub nie i zabierać już na zakupy.


Gotowy woreczek. Taki trochę wymiętolony, no cóż, można wyprasować:)


Tak wyglądają szwy. Całkiem schludnie.


Woreczek w użyciu.


Woreczek w użyciu
Podsumowanie
Oczywiście metod szycia, metod robienia tunelu czy samej metody ściągania sznurków jest więcej. Myślę, że ta metoda jest w miarę prosta i nie aż tak czasochłonna, chociaż mnie to zajęło z 45 minut. Jednak ręczne szycie wymaga więcej czasu, pracy i zaangażowania. Ale jak widzisz, nie trzeba mieć maszyny czy nadzwyczajnych umiejętności, żeby samodzielnie uszyć sobie woreczek na zakupy z tego, co już mamy w domu.
A jeżeli nie masz ochoty lub możliwości uszyć woreczków samodzielnie, to zapraszam do sklepu Milvo, gdzie woreczków w bród, do wyboru, do koloru… Wszystkie szyte w Polsce i z polskich tkanin. Zapraszam do zakupu!