Zobacz, jak zrobić woskowijkę. Do wyboru instrukcja ze zdjęciami lub krótki filmik. Woskowijka zastępuje jednorazowe woreczki na kanapki, folie spożywcze i papier do pakowania kanapek. Jest wielorazowa. Możesz ją myć i używać ponownie. Pozwala zmniejszyć ilość śmieci, które generuje się używając jednorazowych rozwiązań do pakowania żywności. Do jej zrobienia możesz użyć to, co znajdziesz w domu (stara bawełniana ścierka, świeca z prawdziwego wosku) i będzie wówczas zero waste;)
Co to woskowijka?
Woskowijka to naturalna tkanina nasączona woskiem pszczelim lub sojowym. Do wosku dodaje się czasami olejek jojoba lub żywicę sosnową, żeby była bardziej elastyczna, ale to nie jest konieczne.
- Woskowijka jest wodoodporna. Zapobiega wyciekaniu sosów, wody i soków z żywności. Chroni przed mieszaniem się zapachów w lodówce i obsychaniem jedzenia.
- Możesz w nią zawinąć swoje kanapki i przekąski do pracy, szkoły lub na spacer.
- Możesz przykrywać nimi szczelnie miseczki z jedzeniem. Uchroni przed mieszaniem się zapachów w lodówce i obsychaniem jedzenia.
- Możesz zawijać w nią napoczęte owoce, warzywa, wędliny itp.




Jak zrobić woskowijkę?
Co potrzeba?
- ściereczka, ręcznik lub deska do prasowania,
- papier do pieczenia lub pergamin,
- kawałek materiału, który będzie woskowijką. Niech to będzie naturalna tkanina, najlepiej bawełna, wyprana. Mój kawałek miał 32×35 cm.
- wosk pszczeli lub sojowy. Ja zużyłam około 30 g.
- kilkanaście kropel olejku jojoba,
- tarka,
- żelazko – moje nagrzane było do 200 st. (trzy kropki).


Jak zrobić woskowijkę?
- Na ścierce lub szerokiej desce do prasowania rozłóż papier do pieczenia. Musi być większy niż materiał na woskowijkę, żeby wypływający gorący wosk nie ubrudził wszystkiego wokół.
- Na papierze rozłóż materiał na woskowijkę. U mnie to średniej wielkości bawełniany skrawek 32×35 cm. Czysty, wyprany.
- Na materiale rozsyp starty wosk pszczeli lub sojowy. Wkrop gdzieniegdzie kilkanaście kropel olejku jojoba. Przykryj to drugą warstwą papieru.
- Prasuj rozgrzanym do 200 stopni żelazkiem. Wosk będzie się rozpuszczał i rozlewał na całą tkaninę.
- Sprawdź czy cała tkanina pokryła się woskiem. Tam, gdzie zobaczysz blade punkty dosyp trochę wosku, przykryj papierem i jeszcze raz przeprasuj. W razie czego powtórz zabieg.
- Odczekaj chwilę aż woskowijka trochę przestygnie i oderwij ją z warstw papieru.
- Gotowe!
















Jak dbać o woskowijkę?
Woskowijkę możesz umyć delikatnie w letniej wodzie, dodając ew. delikatny detergent. Nie można jej prać w pralce ani zmywarce (wosk może się rozpuścić lub wykruszyć). Wytrzyj do sucha i przechowuj w suchym miejscu.
Jeżeli zauważysz, że wosk się wykruszył lub wytarł możesz go uzupełnić przeprasowując woskowijkę jak na filmiku.


Jak zrobić woskowijkę – wersja wideo
Masz już swoją woskowijkę?
Zrobiłam według Twojej instrukcji. Dziękuję za pomoc. Na deskę do prasowania trzeba jeszcze podłożyć jakieś płótno czy stary ręcznik, bo deska może się ubrudzić,jak u mnie. Bardzo dobrze ściera się wosk na tarce do parmezanu. Woskowijka z żółtego materiału wychodzi najładniej.
Cześć 🙂 Dziękuję za tę instrukcję! Zrobiłam woskowijkę wg niej, jednak użyłam wosku sojowego (i jojoba). I mam taki mały dramat: wykrusza się wosk przy dotyku, dodatkowo przy zginaniu zostają białe ślady i też się kruszy. Czy coś zrobiłam źle? Za mało/za dużo? Masz jakieś doświadczenia?
Hej, wydaje mi się, że to przez zbyt dużą ilość wosku. Myślę, że można spróbować jeszcze ją przeprasować i wycisnąć żelazkiem nadmiar wosku. Sama nie robiłam z woskiem sojowym, więc trudno mi je porównać.