Eko tipy

Zasady 3 R dla lepszego świata, czyli podstawy ekologicznego stylu życia

Torba ekologiczna, torba na zakupy, torby bawełniane, torby płócienne, milvo, produkty ekologiczne

3 R, czyli pierwsze litery od angielskich słówek wyrażających najważniejsze założenia ekologicznego stylu życia: reuse, reduce, recycle. Z początku wymieniano przeważnie tylko te wytyczne, ale szybko rozszerzyły się o kolejne ważne pozycje. Poznaj je wszystkie. No to lecimy:

Reduce – redukuj, ograniczaj

Zrezygnuj z nadmiernej konsumpcji. Kupuj tyle, ile rzeczywiście potrzebujesz do zaspokajania podstawowych potrzeb. Kupuj tyle, żeby nie wyrzucać nadmiaru. Chodzi też o rezygnację z części zakupów, które nie są dobre ani dla nas, ani dla środowiska, np.: chipsów, słodzonych jogurtów, warzyw w plastikowych pojemnikach, jednorazowych produktów (słomki, kubeczki, pampersy) itd. Ogranicz ilość produkowanych przez siebie odpadów.

Reuse – użyj wielokrotnie, ponownie

Wybieraj produkty nadające się do wielokrotnego użytku: maszynki do golenia, pieluszki, waciki do przemywania, torby na zakupy i inne. Używaj ich ponownie, tak żeby nie napędzać nadmiernej produkcji rzeczy nowych, które za chwilę stają się kłopotliwym odpadem. Jeżeli coś było jednorazowe lub się zużyło, znajdź mu ponowne zastosowanie – nowe życie. Ze starego garnka zrób doniczkę, ze zużytych koszulek zrób siatkę na zakupy, Użyj plastikowy pojemnik do przechowywania i zamrażania produktów. Jeżeli ty już czegoś nie potrzebujesz oddaj lub sprzedaj to innym. Grunt to przedłużać życie każdej rzeczy.

kubeczek menstruacyjny perfect cup milvo

Kubeczek menstruacyjny to świetne wielorazowe rozwiązanie dla kobiet. Zobacz te dostępne w sklepie Milvo.

waciki płatki wielorazowe bambusowe kosmetyczne milvo

Zestaw wielorazowych wacików Milvo z bambusowej froty. 10 sztuk +woreczek.

Recycle – segreguj i oddawaj do recyklingu

Trudno uniknąć produkowania śmieci we własnym domostwie. Zawsze coś zostanie, zmarnuje się, jest całkowicie nieprzydatne, nikt tego nie chce i w końcu staje się śmieciem. Ale to nie koniec naszej odpowiedzialności. Mamy częściowy wpływ na to, co się stanie z naszym śmieciem. Jeżeli trafi do odpowiedniego pojemnika/punktu odbioru może zostać przetworzony, czyli znowu zyska nowe życie.

Ważne jest też, żeby odpowiednio segregować śmieci, ze względu na ich szkodliwość dla środowiska. Leki czy produkty elektroniczne powinny zostać oddane do właściwych punktów odbioru. Gdy trafią na wysypisko, będą oddziaływać negatywnie na środowisko uwalniając szkodliwe substancje.

Recover – odzyskuj, ożywiaj

Tu może chodzić o wykorzystanie z rzeczy tego, co się jeszcze nada do użytku, np. wykorzystanie silnika z popsutego auta. Ale to moim zdaniem założenie głównie dla przedsiębiorców, bo to oni są w stanie przetwarzać na nowo materiały ze zużytych produktów lub wytwarzać energię w procesie spalania śmieci.

Renew – odnawiaj

Renew to taka odnoga reuse, bo chodzi o to żeby coś odnowić lub naprawić, żeby się nadawało do dalszego użytku. Odświeżyć stare meble zamiast kupować nowe, naprawić zabawkę i zszyć spodnie zamiast je wyrzucać. Ale chodzi też o innowacje, czyli lepsze rozwiązania dla dotychczasowej produkcji: bardziej ekologiczne, nieinwazyjne dla środowiska, przyjazne też ludziom.

Refuse – odmawiać, odrzucać

Czyny wynikają z naszych myśli – z naszej postawy. Żeby dokonać odpowiedniego wyboru, najpierw musimy mieć świadomość, jakie są konsekwencję każdej decyzji. Nie bój się odmawiać lub przyjąć inną postawę. Niestety Twoje działanie będzie się wyróżniać. Kiedy wszyscy chętnie sięgają po reklamówki, Ty spotkasz się ze zdziwieniem, że ich nie chcesz. Nie raz spotkasz się z niezrozumieniem. Ale twój sprzeciw to ta kropla, która drąży skałę. Jesteś wzorem, dzięki któremu ktoś się skusi na chwilę refleksji, a może nawet zarazi racjonalnym podejściem. Nie bój się odmawiać.

Rot – kompostuj

To ważna kwestia odzyskiwania sporej części odpadów, które powstają w naszej kuchni, ale nie tylko. Niewłaściwe jest mieszanie odpadów organicznych z innymi. Zmieszanie utrudni odzyskanie każdego z nich. Możesz oddawać bio odpady firmom zajmującym się odpadami lub zorganizować kompostownik przy swoim domu. Kompost można później wykorzystać do wzbogacenia gleby we własnym ogrodzie.  Kompostownik można zrobić samodzielnie lub kupić gotowy. Są nawet takie do trzymania w mieszkaniu, z których nie wydobywają się przykre zapachy.

worki na śmieci biobag 6 l kompostowalne ekologiczne milvo

Kompostowalne worki na śmieci BioBag. Rozkładają się w około 45 dni na bezpieczne dla środowiska cząsteczki.

Znasz jeszcze jakieś podstawy ekologicznego stylu życia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.