Zastosowanie olejków eterycznych jest obszerne. Ekologiczne domowe rozwiązania i przepisy często zawierają olejki eteryczne. Mogą posłużyć do zrobienia domowych środków czystości, ręcznie robionych kosmetyków, odświeżaczy powietrza, masażu czy aromaterapii. Poznaj kilkanaście zastosowań olejków eterycznych wraz z przykładowymi przepisami.
Co to są olejki eteryczne?
To wydobyte z rośliny aromatyczne esencje. Esencję tę pozyskuje się zazwyczaj poprzez destylację parą wodną lub poprzez wytłaczanie. Olejki wydobywa się z różnych części roślin, np. ze skórki, z pestek, z igieł, liści, kwiatów i innych, w zależności od rodzaju rośliny olejkodajnej. Naturalnie, zapachy są potrzebne roślinom do zwabiania owadów zapylających, odstraszania tych żerujących lub służą jako system przeciwdrobnoustrojowy.
Olejki w swoim składzie zawierają ketony, aldehydy, alkohole, estry, laktony, terpeny i inne związki chemiczne. Związki te oddziałują w różny sposób na środowisko, dlatego każdy z olejków posiada pewne właściwości, które człowiek wykorzystuje. Olejki mogą mieć właściwości przeciwzapalne, przeciwbaktrejyne, wykorztuśne, moczopędne, przeciwgrzybiczne, przeciwdepresyjne, łagodzące świąd, przyśpieszające regenerację i wiele innych.
Wyróżnia się około 90 olejków eterycznych, a każdy z nich ma swój zestaw właściwości i zastosowań. Ponieważ w Milvo dostępne są olejki eteryczne przebadane pod kątem surowców kosmetycznych, w tym wpisie skupię się na zastosowaniach nie obejmujących spożywanie olejków.
Jak używać olejków eterycznych?
Należy pamiętać, że olejki eteryczne są esencją – silną, skondensowaną substancją, dlatego zawsze stosuje się je w rozcieńczonej formie z innymi składnikami. Wystarczy kilka kropel w połączeniu z mieszanką, żeby nadać nowych właściwości przygotowanemu preparatowi. Nie stosuje się ich samodzielnie i bezpośrednio.
Niektóre olejki mogą uczulać i nie będą pasowały każdemu. Należy sprawdzić czy nam odpowiadają i w razie podrażnień trzeba zaprzestać stosowania. Należy też uważać na olejki, kiedy w domu są zwierzęta. Zwierzęta mają o wiele czulszy węch niż ludzie i niektóre olejki mogą je drażnić. Przyjęło się, że najbezpieczniejszy olejek dla ludzi i zwierząt, to olejek lawendowy.
Zastosowanie olejków eterycznych
Zastosowanie olejków eterycznych jest bardzo szerokie. Mogą być zastosowane przy sprzątaniu domu, do wyrabiania domowych kosmetyków, świec, odświeżaczy powietrza, do masażu, aromaterapii i wielu innych. Poniżej jest podział ze względu na rodzaj zastosowania wraz z przykładowymi przepisami.
Sprzątanie
Przy sprzątaniu dobrze sprawdzają się olejki: cytrynowy, miętowy, sosnowy, lawendowy lub z drzewa herbacianego, ponieważ mają właściwości bakteriobójcze.
Płyn do płukania prania– do roztworu wody i octu w stosunku 1:1 dodaj kilkanaście kropel ulubionego olejku eterycznego. Do przegrody na płyn do płukania wlej kilka łyżek takiej domowej mikstury. Może to być mieszanka olejków, np.: olejek eukaliptusowy, olejek cedrowy, pomarańczowy, jaśminowy i geraniowy. Olejki nadadzą delikatnego cytrusowo-kwiatowego zapachu.
Płyn do mycia podłóg/sprzątania – do wiaderka wody wlej pół szklanki octu i kilka kropel olejku eterycznego.
Uniwersalny płyn do sprzątania – do szklanki wody dodaj łyżkę kwasku cytrynowego lub 1/4 szklanki octu, do tego roztworu dodaj kilka-kilkanaście kropel olejku eterycznego. Taki płyn jest uniwersalnym środkiem czystości, można nim myć łazienkę, lustra, blaty, kuchnię i wiele innych.
Pasta czyszcząca – 1 szklanka sody oczyszczonej, pół szklanki mydła w płynie, 1/4 szklanki wody i kilkanaście kropel olejku eterycznego.
Domowe kostki WC – do czyszczenia toalety sprawdzi się świetnie sam ocet lub kwasek cytrynowy. Jeżeli jednak tęsknisz za zapachami sklepowych kostek, może spróbować zrobić swoje kostki do WC, np. z przepisu z bloga Zielony Zagonek. Do tego celu polecane są olejki: lawendowy, z drzewa herbacianego lub miętowy.
Domowe kostki lub proszek do zmywarki – przepisów jest wiele i nie są trudne do wykonania. Stosuje się w nich najczęściej olejek eteryczny cytrynowy lub miętowy. Zobacz przepis na proszek do zmywarki na blogu Ograniczam Się lub kostki do zmywarki na blogu Organiczni.
Aromaterapia
Olejki eteryczne posiadają właściwości wpływające na nasze samopoczucie. Potrafią działać relaksująco, odprężająco, przeciwdepresyjnie, uspokajająco, pobudzająco, ułatwiają koncentrację lub działają jak afrodyzjak. Dlatego wybór olejków w aromaterapii zależy nie tylko od naszych upodobań, ale też od potrzeb naszej psychiki.
- Olejki odprężające, poprawiające nastrój: bergamotowy, lawendowy, paczuli, waniliowy, geraniowy, grejpfrutowy, pomarańczowy.
- Olejku pobudzające: eukaliptusowy, cedrowy, goździkowy.
- Olejki eteryczne uspokajające, redukujące stres: lawendowy, bergamotowy, ylang ylang, rumiankowy, melisowy, jaśminowy, pomarańczowy.
- Ułatwiające koncentrację: lawendowy, rozmarynowy, geraniowy, cytrynowy.
- Pomagające podczas przeziębień: sosnowy, eukaliptusowy, miętowy, z drzewa herbacianego.
- Bóle głowy: lawendowy, miętowy, eukaliptusowy, grejpfrutowy.
- Bóle reumatyczne: eukaliptusowy, sosnowy, rozmarynowy.
- Afrodyzjaki: ylang ylang, rozmarynowy, paczuli.
Inhalacja lub parówka
Do miski z gorącą wodą dodaj kilka kropli olejku eterycznego. Inhalacja polega na wdychaniu unoszących się oparów. Dla lepszego efektu możesz zakryć się ręcznikiem tak, żeby para dostawała się tylko do twojej twarzy. Inhaluj się przez kilka-kilkanaście minut. Taki zabieg działa na skórę twarzy i na drogi oddechowe. Wybierz olejek zgodnie ze swoimi potrzebami, np. eukaliptusowy na przeziębienie, lawendowy na ból głowy, lub rozmarynowy na cerę problematyczną.
Kominek zapachowy
Kominek do aromaterapii to rozwiązanie, w którym świeca podgrzewa naczynie z mieszanką zapachową, na przykład wodę z olejkami eterycznymi. Mieszankę możemy przygotowywać samodzielnie według potrzeby.
Sauna
Korzystanie z sauny parowej można urozmaicić i uskutecznić wykorzystując aromaterapię. Roztwór wody i olejków eterycznych polej co jakiś czas na rozgrzane kamienie.
Masaż
2-5 kropli olejku eterycznego dodaj do łyżki oleju bazowego. Wymieszaj i taką mieszanką masuj. Nie stosuj olejków eterycznych bezpośrednio na skórę. Jeżeli potrzebujesz większej porcji olejku do masażu zwielokrotnij porcje według potrzeby.
Olejem bazowym może być: olej ze słodkich migdałów, olej z awokado, olej jojoba, z pestek moreli, z kiełków pszenicy, arganowy, oliwa z oliwek i inne. Może to być też mieszanka tych olejów.
Olejki eteryczne dodaj według potrzeby. Może to być:
- Olejek melisowy lub neroli na rozluźnienie.
- Pomarańczowy i geraniowy na ukojenie nerwów i równowagę emocjonalną.
- Rozmarynowy i miętowy na pobudzenie.
- Z drzewa herbacianego, cytrynowy lub lawendowy na problemy skórne.
- Grejpfrutowy, geraniowy lub paczuli na cellulit lub rozstępy.
- Geraniowy, ylang ylang, z drzewa różanego lub sandałowy na poprawę nastroju i przeciw przygnębieniu.
- ylang ylang, rozmarynowy, goździkowy i różany jako afrodyzjak.
Aromatyczna kąpiel
Dodaj kilka kropel do kąpieli – około 5 kropli do wanny wypełnionej w 1/3 wodą. Możesz dodać innego oleju w celu wzbogacenia wartości odżywczych dla skóry, np. olej ze słodkich migdałów, jojoba luz z awokado.
Odświeżacze powietrza
Przy odświeżaczach powietrza wybór olejku zależy od naszych preferencji i potrzeb. Może lubimy kwiatowe nuty, dlatego sięgniemy po olejek z drzewa różanego, geraniowy, lawendowy, neroli lub ylang ylang. Może wolimy cytrusowe: pomarańczowy, z trawy cytrynowej, mandarynkowy, grejpfrutowy, cytrynowy czy eukaliptusowy. Olejki ziołowe: rozmarynowy, z drzewa herbacianego, paczuli. Olejki leśne: sosnowy, cedrowy czy świerkowy.
Olejek eteryczny można dodać do niektórych nawilżaczy powietrza.
Dyfuzory zapachowe domowej roboty
Ciekawe przepisy na domowy dyfuzor zapachowy, spray czy potpourii znajdziesz na blogu Niebałaganka. Najprostszy dyfuzor zapachowy zrobisz z buteleczki i patyczków ratanowych (lub tych do szaszłyków). Do środka wlewa się wodę, dodaje łyżeczkę sody oczyszczonej, można dodać łyżeczkę wódki lub innego alkoholu i ulubione olejki eteryczne.
Potpourii
Potpourii, czyli mieszanka różnych suszonych roślin, która z dodatkiem olejków eterycznych uwalnia do mieszkania piękne zapachy. Mieszankę możesz umieścić w szklanej misce lub wazonie.
Najprostszy odświeżacz, który robiłam, to zebrane w wazonie szyszki, skroplone olejkiem eterycznym sosnowym. Oprócz szyszek, można dołożyć plasterki suszonych owoców, suszone kwiaty i zioła.


Poduszki i woreczki zapachowe
Mają zastosowanie w szafach, żeby odstraszać mole, ale nie tylko. Woreczki można samodzielnie uszyć ze zbędnych tkanin, które znajdziemy w domu. Do środka można wrzucić wysuszone kwiaty, zioła lub susz z herbaty i dodać do niego ulubione olejki eteryczne.
Świece
Świece robi się łatwo i można do nich wykorzystać resztki innych świec. Wystarczy słoiczek, wosk (pszczeli lub sojowy), knot i olejki eteryczne. Prosty przepis znajdziecie na przykład na stronie Ekocentryczka.
Kosmetyki domowej roboty
Olejki eteryczne dodaje się do naturalnych kosmetyków, również tych wyrabianych w domu na własne potrzeby. Możesz dodawać je do kremów, balsamów, past do mycia zębów, mydeł, szamponów i wielu innych. Nadają przyjemny zapach i dzięki swoim właściwościom wspomagają działanie kosmetyków. Jako, że nie mam dużego doświadczenia z wyrabianiem własnych kosmetyków, poniżej nie będę wstawiać swoich przepisów, tylko podpowiem, gdzie warto szukać przepisów na domowe kosmetyki.
Mydła, szampony – mydła robiłam wyłącznie z przepisów znalezionych na blogu Mydlane Rewolucje. Są tam darmowe i płatne (niedrogie) przepisy na mydło. Do mydła wykorzystuje się olejki eteryczne, naturalne oleje, glinki i wodorotlenek sodu. Większość składników można znaleźć w Milvo. W Mydlanych Rewolucjach pojawił się też ebook o robieniu własnego szamponu w kostce! Znajdą się tam też przepisy na inne kosmetyki.
Kremy, dezodoranty, peelingi, pomadki – polecam przejrzeć stronę Zrób Sobie Krem. Dla mnie zrobienie kremu to już wyższy level, na który jeszcze nie wskoczyłam, aczkolwiek, kiedy zostają mi resztki różnych olejów po mydłach, kusi mnie żeby coś z nich ukręcić, jakiś kremik, balsam do ciała może krem do rąk…
Olejki eteryczne na owady
Niektóre olejki eteryczne mogą nam pomóc odstraszać natarczywe owady, takie jak komary, mole czy muchy. Wśród odstraszaczy wymienia się: olejek z trawy cytrynowej, goździkowy, paczuli, eukaliptusowy, lawendowy czy miętowy. Pamiętaj, żeby nie stosować ich bezpośrednio na skórę, tylko przygotować najpierw mieszankę z olejem bazowym (np. z migdałowym, z kiełków pszenicy, z moreli czy jojoba). Olejek z drzewa herbacianego lub lawendowy dodatkowo łagodzą świąd po ukąszeniu komara.
Olejki eteryczne pomogą nam odstraszyć też mole, te w szafie i te w kuchni. Przygotuj roztwór z octu i olejków eterycznych: lawendowego, goździkowego, eukaliptusowego lub cytrynowego. Takim roztworem spryskaj co jakiś czas wnętrza szaf i szafek. To zniechęci mole do zagnieżdżania się w naszych spiżarniach i garderobach.
Pieluchy wielorazowe
W temacie stosowania pieluch wielorazowych bardzo popularny jest olejek z drzewa herbacianego. Dodaje się go do pojemnika na brudne pieluchy, dzięki czemu bakterie nie namnażają się tak szybko, niweluje się brzydki zapach, nie narasta też pleśń i pieluchy mogą bezpiecznie zaczekać na swoją kolej do prania. Myślę, że olejek z drzewa herbacianego można w ten sam sposób zastosować w przypadku wielorazowych chusteczek, wacików, podpasek lub wkładek.
W związku z popularnością olejku z drzewa herbacianego w Milvo zawsze jest go najwięcej spośród innych olejków i jest dostępny w większych buteleczkach: 20 lub 100 ml.
Przeciwbakteryjne właściwości olejków eterycznych można wykorzystać przy sprzątaniu pojemników na odpady. Użycie olejku zniweluje brzydkie zapachy i zmniejszy namnażanie się bakterii i pleśni.
Olejki eteryczne w Milvo
Olejki eteryczne w Milvo pochodzą od dwóch dystrybutorów: Esent i Etja. Poza olejkami dostępne są również oleje naturalne, glinki i surowce chemiczne: kwasek cytrynowy, soda oczyszczona, wodorotlenek sodu, boraks czy nadwęglan sodu. Składniki te można wykorzystywać w wymienionych wyżej przepisach na domowe środki czystości, kosmetyki, świece i do wielu innych celów.
Osobiście, olejki eteryczne przetestowałam przy domowych środkach czystości, przy pieluchach wielorazowych, przy wyrabianiu mydła, do kąpieli stóp i domowych odświeżaczy powietrza. Warto mieć w szafce przynajmniej 1-2 ulubione olejki eteryczne, żeby móc je wykorzystać przy eko pomysłach lub do umilenia sobie chwil pachnącą aromateriapią.
Daj znać, jakie zastosowanie mają olejki eteryczne w Twoim domu.