Eko wybór, O produktach

Prezenty na Święta w stylu zero waste

ekologiczne prezenty zero waste sklep woreczki na zakupy myjki konopne

Jeżeli nie chcesz, żeby obdarowywanie bliskich łączyło się z produkcją kolejnych śmieci, mam dla Ciebie kilka propozycji. Jakie prezenty zero waste mogły by się spodobać Twoim bliskim?

Prezenty z listu do Świętego Mikołaja

Moim zdaniem najlepszy prezent to taki, którego potrzebuje obdarowany. Najlepiej po prostu spytać daną osobę, co chciałaby dostać. Nawet jeżeli ta rzecz wydaje nam się zbędna i niezwiązana z tematyką zero waste, to ważne, żeby uwzględnić preferencje obdarowanego. Może prezent, którego obdarowany potrzebuje będzie użytkowany przez wiele lat i będzie sprawiał mu radość, a jeżeli kupimy coś, co my uważamy za słuszne (np. woreczki na zakupy), to być może obdarowany rzuci je w kąt i to one staną się przedwcześnie śmieciem.

Można określić budżet, jaki się przewiduje na dany prezent, żeby tej osobie było łatwiej wybrać. Każdy ma jakieś hobby, zainteresowania lub po prostu bieżące potrzeby do zaspokojenia, więc nie powinno stanowić dla nikogo problemu, żeby wskazać na prezent, który byłby idealnie trafiony i potrzebny.

Karta upominkowa

Karty upominkowe pozwalają, jak wyżej, obdarowanemu zakupić to, czego potrzebuje, więc minimalizujemy ryzyko, że prezent nie będzie trafiony. Warto tu dobrze przemyśleć, jaki sklep wybrać, żeby pasował obdarowanemu. Może bliska osoba urządza się w mieszkaniu, może lubi naturalne kosmetyki, może jest miłośnikiem herbat…

Bilety, vouchery, abonamenty, kursy

Wyjścia na wydarzenia lub do miejsc kulturalnych na ogół nie generują żadnych śmieci, a obdarowany miło spędza czas, wzbogaca się kulturalnie i nabywa ciekawych wspomnień. W zależności od gustu obdarowanego i możliwości finansowych darczyńcy mogą to być: vouchery do kina, bilety do teatru, wejściówki do parków rozrywki (wrotkarnia, trampoliny), karnet na basen, siłownię, bilety na koncert, vouchery do muzeów lub centrów naukowych, jednodniowe lekcje (podstawy fotografii lub kuchni włoskiej), kurs na Udemy, abonament do Legimi lub Netflix.

Może to być również voucher do restauracji lub na wykonanie jakiegoś zabiegu: pielęgnacyjnego, kosmetycznego, fryzjerskiego, manicure, masażu itd. Możliwości jest naprawdę wiele.

Prezenty zero waste

Dopiero na trzecim miejscu umiejscowiłam prezenty w stylu akcesoriów zero waste, bo one muszą być przez obdarowanego chciane. Nie zmienimy niczyjego podejścia prezentami, jakie mu podarujemy, ale jeżeli wyrazi chęć i zainteresowanie, to już otwiera nam pewne możliwości. Warto jednak najpierw spytać, co obdarowany sądzi o danym prezencie.

  1. Książki

Mole książkowe mogą zainteresować się książkami o tematyce ekologicznej. Książki dla dużych i małych, o zero waste w kuchni, w domu i zagrożeniach ekologicznych. Ciekawych pozycji jest wiele, a poniżej kilka z nich. Jeżeli jedna książka może zmienić czyjeś nawyki na dłużej, to chyba warto to przemyśleć.

2. Prezenty DIY – własnoręcznie zrobione

Może już masz jakieś umiejętności i tworzysz coś ręcznie w domowym zaciszu. Jeżeli nie, to zabawa w produkcję mydła lub świec może okazać się dobrą zabawą dla Ciebie i prezentem od serca dla obdarowanego. W internecie znajdziesz proste poradniki dla początkujących. A przy produkcji często możesz wykorzystać to, co już masz w domu. Kilka przykładów na prezenty DIY:
  • mydło, peeling lub inny domowy kosmetyk (jeżeli jest sprawdzony;),
  • świeczki,
  • woskowijki,
  • własne konfitury, pierniczki, masło orzechowe (coś co postoi dłużej),
  • las w słoiku,
  • album ze zdjęciami,
  • coś własnoręcznie uszytego lub wydzierganego (woreczek lub myjka).

ekologiczne prezenty zero waste sklep woreczki na zakupy myjki konopne

3. Torby i woreczki na zakupy

Jeżeli obdarowany ich potrzebuje i wyraża chęć używania. Można uszyć własnoręcznie z materiałów z odzysku – będzie idealnie zero waste. Można też nabyć gotowe. Polecam oczywiście nasze torby i woreczki >>>KLIK<<<.
ekologiczne prezenty zero waste sklep woreczki na zakupy myjki konopne ekologiczne prezenty zero waste sklep woreczki na zakupy myjki konopne ekologiczne prezenty zero waste sklep woreczki na zakupy myjki konopne

4. Kosmetyki naturalne

Mydła w kostce, szampony, musy i masła do ciała, kule do kąpieli, peelingi, dezodoranty. Po uzgodnieniu z obdarowanym, że dane kosmetyki mu pasują, można kupić super zestaw kosmetyków z bardzo dobrym, naturalnym składem i bez plastiku.
ekologiczne prezenty zero waste sklep woreczki na zakupy myjki konopne

5. Inne gadżety zero waste

Jeżeli bliska osoba używa słomek, możesz podarować jej te wielorazowe, może chciałaby wymienić maszynkę do golenia na wielorazową, a może zdecydowała się na kubeczek menstruacyjny, oczywiście po wcześniejszym zastanowieniu się, który będzie dla niej odpowiedni:) Dla tych, co wciąż kupują butelkowaną wodę, może dobrym pomysłem będzie zakupienie dzbanka filtrującego. Jeżeli nie chcesz sam robić woskowijek, możesz kupić gotowe owijki na kanapki lub kieszonki Boc’n’Roll. 
ekologiczne prezenty zero waste sklep woreczki na zakupy myjki konopne ekologiczne prezenty zero waste sklep woreczki na zakupy myjki konopne

6. Na wynos

Jeżeli znamy nawyki bliskiej osoby i wyrazi ona chęć zmian, to mam tu jeszcze kilka fajnych pomysłów. Myślę, że każdy ucieszyłby się z dobrego jakościowo i szczelnego kubka termicznego (np. polecanego Contigo) lub butelki na wodę, chyba że już ma:)  A może termos lub menażkę na posiłki. Mogą to też być lekkie sztućce bambusowe lub łyżkowidelec z etui, żeby można je nosić zawsze przy sobie.

Podsumowanie

Najważniejsze, żeby prezent był trafiony, a tu istotna jest wymiana informacji. Warto wypytać bliskie osoby, co chciałyby dostać, a jeżeli nie wymienią konkretnej rzeczy, to może chociaż ustalicie zakres zainteresowań. Warto też podać swoje propozycje i możliwości i utwierdzić się, czy nasze pomysły będą świetne również dla innych. Czy podarowane woreczki na warzywa i owoce będą używane, czy raczej wyląduj gdzieś w czeluściach szafy. To wszystko zmniejszy ryzyko wygenerowania kolejnego śmiecia, sprawi szczerą radość obdarowanemu i ułatwi nam dokonanie wyboru.
PS Część odnośników prowadzi do produktów w sklepie Milvo, a część odnośników to linki afiliacyjne, prowadzące np. do Ceneo.
Daj znać, jakie są Twoje pomysły na prezenty świąteczne zero waste? 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *