Jeżeli nie chcesz, żeby obdarowywanie bliskich łączyło się z produkcją kolejnych śmieci, mam dla Ciebie kilka propozycji. Jakie prezenty zero waste mogły by się spodobać Twoim bliskim?
Prezenty z listu do Świętego Mikołaja
Moim zdaniem najlepszy prezent to taki, którego potrzebuje obdarowany. Najlepiej po prostu spytać daną osobę, co chciałaby dostać. Nawet jeżeli ta rzecz wydaje nam się zbędna i niezwiązana z tematyką zero waste, to ważne, żeby uwzględnić preferencje obdarowanego. Może prezent, którego obdarowany potrzebuje będzie użytkowany przez wiele lat i będzie sprawiał mu radość, a jeżeli kupimy coś, co my uważamy za słuszne (np. woreczki na zakupy), to być może obdarowany rzuci je w kąt i to one staną się przedwcześnie śmieciem.
Można określić budżet, jaki się przewiduje na dany prezent, żeby tej osobie było łatwiej wybrać. Każdy ma jakieś hobby, zainteresowania lub po prostu bieżące potrzeby do zaspokojenia, więc nie powinno stanowić dla nikogo problemu, żeby wskazać na prezent, który byłby idealnie trafiony i potrzebny.
Karta upominkowa
Karty upominkowe pozwalają, jak wyżej, obdarowanemu zakupić to, czego potrzebuje, więc minimalizujemy ryzyko, że prezent nie będzie trafiony. Warto tu dobrze przemyśleć, jaki sklep wybrać, żeby pasował obdarowanemu. Może bliska osoba urządza się w mieszkaniu, może lubi naturalne kosmetyki, może jest miłośnikiem herbat…
Bilety, vouchery, abonamenty, kursy
Wyjścia na wydarzenia lub do miejsc kulturalnych na ogół nie generują żadnych śmieci, a obdarowany miło spędza czas, wzbogaca się kulturalnie i nabywa ciekawych wspomnień. W zależności od gustu obdarowanego i możliwości finansowych darczyńcy mogą to być: vouchery do kina, bilety do teatru, wejściówki do parków rozrywki (wrotkarnia, trampoliny), karnet na basen, siłownię, bilety na koncert, vouchery do muzeów lub centrów naukowych, jednodniowe lekcje (podstawy fotografii lub kuchni włoskiej), kurs na Udemy, abonament do Legimi lub Netflix.
Może to być również voucher do restauracji lub na wykonanie jakiegoś zabiegu: pielęgnacyjnego, kosmetycznego, fryzjerskiego, manicure, masażu itd. Możliwości jest naprawdę wiele.
Prezenty zero waste
Dopiero na trzecim miejscu umiejscowiłam prezenty w stylu akcesoriów zero waste, bo one muszą być przez obdarowanego chciane. Nie zmienimy niczyjego podejścia prezentami, jakie mu podarujemy, ale jeżeli wyrazi chęć i zainteresowanie, to już otwiera nam pewne możliwości. Warto jednak najpierw spytać, co obdarowany sądzi o danym prezencie.
-
Książki
Mole książkowe mogą zainteresować się książkami o tematyce ekologicznej. Książki dla dużych i małych, o zero waste w kuchni, w domu i zagrożeniach ekologicznych. Ciekawych pozycji jest wiele, a poniżej kilka z nich. Jeżeli jedna książka może zmienić czyjeś nawyki na dłużej, to chyba warto to przemyśleć.
- „Pokochaj swój dom /Zero waste home” Bea Johnson
- „Bez resztek” Jagna Niedzielska
- „Jak zerwać z plastikiem” Will McCallum
- „Śmieciogród” Ola Woldańska-Płocińska
- „Na marne” Marta Sapała
- „Jak uratować świat” Areta Szpura
- „Życie na miarę” Marek Rabij
2. Prezenty DIY – własnoręcznie zrobione
- mydło, peeling lub inny domowy kosmetyk (jeżeli jest sprawdzony;),
- świeczki,
- woskowijki,
- własne konfitury, pierniczki, masło orzechowe (coś co postoi dłużej),
- las w słoiku,
- album ze zdjęciami,
- coś własnoręcznie uszytego lub wydzierganego (woreczek lub myjka).