Eko wybór, O produktach

Worki na śmieci kompostowalne czy biodegradowlane?

worki na śmieci kompostowalne czy biodegradowalne certyfikaty

Jeżeli worki na śmieci są kompostowalne, to są też biodegradowalne, ale nie koniecznie na odwrót. Bo biodegradacja to szersze pojęcie i jest to biochemiczny rozkład związków organicznych przez saprobionty (bakterie, grzyby, pierwotniaki, promieniowce, glony i robaki) na proste związki nieorganiczne. Kompostowanie to również rozkład na proste związki nieorganiczne, ale musi być spełnionych kilka restrykcyjnych warunków.

Biodegradowalne worki na śmieci

Biodergradacja to ogólne pojęcie rozkładu i nie zakłada już tak restrykcyjnych założeń. Worki biodegradowalne (bez oznaczenia „kompostowalne”) wykonane są z tworzywa oksydegradowalnego, czyli polimeru, więc rozkładają się również do mniejszych cząstek polimeru (tworzywa sztucznego). Mimo, że producenci zapewniają, że worki rozkładają się w krótkim czasie, okazuje się, że do rozkładu potrzebują konkretnych warunków: odpowiedniej wilgotności powietrza, ciepła, tlenu, dwutlenku węgla i mikroorganizmów. Takich warunków nie jest im w stanie zapewnić żadna biokompostownia czy sortownia odpadów. Nie wolno ich wyrzucać do bioodpadów.

Część informacji znalazłam w książce Julii Wizowskiej „Nie Śmieci. To skarbnica wiedzy o gospodarowaniu odpadami. Polecam!

Pracownicy sortowni nie są w stanie odróżnić worków biodegradowalnych od zwykłych. Nie istnieje również metoda dostosowana na potrzeby ich utylizacji czy recyklingu. Trafiają zatem do spalarni lub na wysypisko śmieci, gdzie nie maja odpowiednich warunków do rozkładu. A jeżeli już nastąpi ich rozkład, rozpadając się zanieczyszczają środowisko. Nie ma też pomysłu na przetwarzanie produktów biodegradowalnych. Tworzywa sztuczne odzyskuje się w niewielkim procencie, a w związku z nadmiarem plastikowych śmieci, firmy recyklingowe mogą wybierać te odpady, które przetwarza im się najłatwiej i najopłacalniej. Produkty biodegradowalne z tworzyw sztucznych do takich nie należą.

Kompostowalne worki na śmieci

Żeby uznać produkty za kompostowalne muszą spełnić pewne normy. Normy te narzucane są np. dyrektywami Unii Europejskiej dotyczącymi opakowań lub przez firmy badające produkty i nadające im certyfikaty. Kompostowalne worki na śmieci muszą rozłożyć się w określonym czasie, w 90% w ciągu 6 miesięcy. Nie mogą zawierać metali ciężkich i substancji niebezpiecznych w ilości większej niż zalecana norma. Ulegają rozdrobnieniu w obróbce biologicznej i nie wpływają negatywnie na kompost.

Kompostowalne worki mogą razem z bioodpadkami stworzyć wartościowy kompost, który później można wykorzystać do nawożenia ziemi. Zazwyczaj produkowane są z naturalnego surowca, np. ze skrobi, celulozy, białek roślinnych lub zwierzęcych.

Worki kompostowalne są dobrze widziane w kompostowniach, ponieważ rozkładają się z innymi odpadkami i nie zaśmiecają procesu kompostowania. Dlatego dobrze sprawdzą się do wyrzucania bioodpadów.

Jak rozpoznać worki kompostowalne?

Kompostowalność wymaga spełnienia określonych norm. Najłatwiej postawić na sprawdzone certyfikaty, takie jak Ok Compost, Ok Compost Home czy charakterystyczny znaczek normy EN 13432 (z sadzonką i napisem „kompostowalny”). Ok compost home i „sadzonka” oznaczają, że produkt rozłoży się w kompostowni. Prawdopodobnie rozłoży się też w przydomowym ogródku, jednak proces może trwać dłużej niż w specjalnie stworzonych do tego warunkach, jak w przemysłowej kompostowni.

Certyfikat normy EN 13432 – „sadzonka”
Certyfikat Ok Compost

Najfajniejszy jest certyfikat Ok Compost Home, bo oznacza, że taki produkt możemy wrzucić do naszego kompostowanika, domowego lub ogrodowego i tam bez problemu się rozłoży.

Jeżeli interesuje Cię temat samodzielnego kompostowania, zajrzyj do recenzji książki Joanny Baranowskiej „Jak kompostować? To proste!

Certyfikat Ok Compost Home

Uwaga na samodzielne znaczki i napisy: „kompostowalny” i „compostable”. Często producenci mają na myśli biodegradowalność i celowo (lub nie) wprowadzają w błąd.

Kompostowalne worki BioBag

W sklepie Milvo dostępne są kompostowalne worki marki BioBag. Worki zrobione są z naturalnych składników, głównie skrobi ziemniaczanej, są w pełni biodegradowalne i kompostowalne.

Produkty BioBag nie zawierają polietylenu, powszechnego we współczesnej produkcji, szkodliwego związku rozkładającego się przez setki lat. W warunkach kompostowych rozkładają się w 100% w około 45 dni.

Dzięki wykorzystaniu przy produkcji naturalnych składników, produkty BioBag znacząco przyczyniają się do redukcji efektu cieplarnianego. Przy produkcji zużywa się stosunkowo bardzo mało energii w porównaniu do wytwarzania toreb papierowych lub worków foliowych.

Worki na śmieci posiadają certyfikaty kompostowalności: Ok Compost Home i „Sadzonkę”.

Podsumowanie

W sklepach coraz częściej pojawiają się worki biodegradowalne jako ekologiczna alternatywa dla zwykłych worków na śmieci. Niestety sam znaczek biodegradowalności nie oznacza, że produkt jest przyjazny środowisku. Tak naprawdę biodegradowalne worki (bez znaczka kompostowalności) nie są lepszym rozwiązaniem, ponieważ nie ma dobrych rozwiązań na ich utylizację. Na tę chwilę, lepszym rozwiązaniem są worki kompostowalne używane do bioodpadów. W przypadku innych segregowanych odpadów dobrze nie stosować worków w ogóle. Worki kompostowalne rozkładają się na na bezpieczne dla środowiska związki nieorganiczne i razem z innymi odpadami zamieniają się w kompost. Warto zwrócić uwagę na oznaczenia i certyfikaty produktu.

Źródła:

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.