Moje miejsce w zero waste

Sklep to jednoosobowa działalność, za którą stoję ja – Malwina. Współpracuję z innymi osobami i firmami, które pomagają mi tworzyć produkty i sklep, ale koniec końców, za całym procesem od momentu wymyślenia produktu, aż do dostarczenia go pod Twoje drzwi jestem odpowiedzialna tylko ja:)

Skąd pomysł na sklep?

Sklep otworzyłam za wspólne {męża i moje) oszczędności i to właśnie z oszczędności wynikały moje pierwsze ekologiczne decyzje. Używałam wielorazowych ścierek zamiast ręczników papierowych, wielorazowych pieluch przy dzieciach, oszczędzałam wodę i prąd, przeszłam na picie kranówki.

Szukając więcej takich rozwiązań zainteresowałam się tematyką zero waste. Z czasem wprowadziłam więcej zmian w swoim życiu, np. torby i woreczki wielorazowe, wielorazową maszynkę do golenia, kubeczek menstruacyjny, więcej wegańskich posiłków i wiele innych.

Zauważyłam też wówczas zapotrzebowanie na tego typu produkty przy jednoczesnym braku konkretnych sklepów oferujących rozwiązania less/zero waste. Stąd wziął się pomysł na sklep. Kiedy w 2018 roku otwierałam sklep był chyba jednym z pierwszych tego typu i jednym z niewielu, choć niezbadane są czeluście internetu. Dziś co chwila natrafiam na tego typu sklep, co świadczy o rosnącej popularności ekologicznych rozwiązań i rosnącej świadomości wśród ludzi.

Moje dzieciństwo a ekologia

Jako rocznik 87′ pamiętam kilka pozytywnych rozwiązań z dawnych czasów, typu zawijanie niektórych produktów w papier, własne torby na zakupy, lepszy system opakowań wtórnych. Choć w latach 90-tych już pomału to zanikało i nastąpił zachwyt nad plastikiem i jednorazowymi produktami. Pamiętam sterty śmieci przy domach, ponieważ nie miał kto ich odbierać, powszechne palenie w piecach śmieciami, sterty śmieci w lasach czy wyrzucanie odpadków za okno podczas jazdy samochodem.

I gdzieś w tym wszystkim moja mała wrażliwość na losy ziemi. Nie powiem, żeby losy świata zajmowały mnie tak bardzo jak Gretę Thunberg, ale przejmowałam się informacjami znalezionymi w książkach: o dziurze ozonowej, zanieczyszczeniach powietrza, żółwiach jedzących słomki czy wymierających gatunkach zwierząt. Denerwowały mnie śmieci w lasach i wyrzucanie ich przez okno samochodu. To były lata 90-te, a dziś mamy wciąż te same problemy…

Prywatnie

Poza sklepem mam rodzinę: męża i dwie małe córeczki. Wykształcenie w końcu odebrałam ekonomiczne i muszę przyznać, że bardzo lubię tę naukę. Uwielbiam tematy związane z przedsiębiorczością. Prowadziłam też hobbistycznie bloga o domowych finansach na stronie ekonomki.pl, niestety nie mam na niego już czasu. Mieszkam na wsi, uwielbiam prace w ogrodzie, długie spacery gdzieś po łąkach, długie przejażdżki rowerem, podcasty kryminalne, filmy i książki o tematyce fantasy oraz thriller.

Dlaczego Milvo?

Wbrew pozorom nie ma to nic wspólnego z moim imieniem. Szukając pomysłu na nazwę sklepu zainspirowałam się imieniem jednej z bohaterek sagi o wiedźminie – Milvy. Domena milva.pl była zajęta, więc zostało milvo.pl 🙂

Milva była łuczniczką mieszkającą w lesie, która przez jakiś czas podróżowała z wiedźminem. Imię Milva pochodzi też od łacińskiego słowa milvus oznaczającego kanię – ptaka z rodziny jastrzębiowatych. Jak widzicie jest to geneza, w której na próżno doszukiwać się głębszego sensu, a jednak na upartego znalazłoby się jakieś nawiązania do ekologii.

Sklep się rozwija

Zaczynałam od wielorazowych toreb na zakupy, a obecnie do wyboru mam już około 300 różnych produktów: higienicznych, tekstylnych, AGD, naturalnych kosmetyków i ekologicznych środków czystości. Cały czas poszerzam ofertę, żebyś w jednym miejscu mógł kupić to, co jest zgodne z Twoimi oczekiwaniami wobec eko produktów. Pomysłów mam mnóstwo, ogranicza mnie jedynie budżet. Zawsze jestem otwarta na Twoje pomysły i podpowiedzi, jeśli chodzi o asortyment czy działanie sklepu. To Ty masz się dobrze czuć w sklepie Milvo:)

Zapisz się na NEWSLETTER, żeby otrzymywać informacje o nowych produktach.

Torba ekologiczna, torba na zakupy, torby bawełniane, torby płócienne, milvo,Szanuję naturę. Nie chcę jej zaśmiecać i wpływać na zbytnie jej przekształcanie, dlatego proponuję produkty ekologiczne, które w znacznie mniejszym stopniu wpływają na środowisko naturalne, niż ich jednorazowe zamienniki. Staram się wybierać produkty z naturalnych surowców, z lokalnych źródeł, szukam wegańskich odpowiedników, w ekologicznych opakowaniach, przesyłki pakuję ekologicznie. Współpracuję z Polskimi firmami, chociaż czasami wprowadzam rozwiązania zagraniczne – niedostępne w Polsce, ale wprowadzające pozytywne zmiany w nurcie ekologicznym.

Torba ekologiczna, torba na zakupy, torby bawełniane, torby płócienne, milvo,Plusem wielorazowych produktów jest ich ekonomiczność. Produkty wielokrotnego użytku używane są przez długi czas. Stosunkowo niewiele wyższy koszt na początku, zwraca się bardzo szybko. Oszczędzasz swoje pieniądze i oszczędzasz zasoby natury.

Torba ekologiczna, torba na zakupy, torby bawełniane, torby płócienne, milvo,Nie zamierzam nikogo nawracać, bo i mi daleko do wzorowego ekologicznego stylu życia. Zmiany wprowadzam stopniowo, wybierając co rusz bardziej racjonalne decyzje. Ale wciąż zdarza mi się kupować jakiś plastik, dopada mnie czasami konsumpcjonizm i niekiedy coś zmarnuję, zamiast wykorzystać do końca. Produkty dostępne w Milvo kieruję do osób, które są na podobnej drodze. Jeżeli zmierzasz w kierunku eko, minimalizmu lub zero waste, ale nie jesteś w tym bezbłędny/a, to się pewnie świetnie zrozumiemy;)

Torba ekologiczna, torba na zakupy, torby bawełniane, torby płócienne, milvo,A jeżeli coś przeoczyłam lub masz pomysł na lepsze rozwiązania, prześlij proszę do mnie swoje uwagi. Twój głos jest bardzo ważny, w końcu oferta jest dla Ciebie. Możesz się ze mną skontaktować za pomocą formularza kontaktowego.