Eko wybór, O produktach

Ekologiczna pasta do zębów – dlaczego warto ją wybrać?

Ekologiczna pasta do zębów to wybór dobrych jakościowo składników, bogatych w minerały i przede wszystkim bezpiecznych dla ludzi i środowiska. Ekologiczna pasta do zębów może też mieć eko opakowanie. Pasty, które znajdują się w sklepie Milvo pakowane są w słoiczki z aluminiowymi zakrętkami. Tabletki do mycia zębów są w papierowych opakowaniach z recyklingu. 

Ekologiczna pasta do zębów – dbałość o każdy element

Producenci ekologicznych past, którzy są przeważnie małymi manufakturami, dbają o pochodzenie i jakość swoich składników. Są to często składniki z ekologicznych, zrównoważonych upraw. Producenci dbają, żeby składniki były przyjazne dla środowiska, biodegradowalne, często wegańskie i nietestowane na zwierzętach. Dbają o to skąd pochodzą produkty – jeżeli jest taka możliwość kupują je lokalnie. Dbają również o opakowania i wykorzystują takie, które stanowią mniejsze obciążenie dla środowiska. 

Składniki dobierane są pod kątem skuteczności ale też bezpieczeństwa dla człowieka. W ekologicznych pastach unika się substancji uznawanych za toksyczne, raczej wybiera się te o jakości spożywczej, które nawet po przypadkowym połknięciu nie zaszkodzą naszemu zdrowiu. 

Skąd się bierze wyższa cena ekologicznych past?

Pasty ekologiczne są często droższe od tych sklepowych, ale potrafią być bardzo wydajne. Warto pamiętać, że na cenę wpływa wysoka jakość produktu jak i mała skala działania producenta. Dobre jakościowo produkty są droższe. Składniki z upraw zrównoważonych, gdzie pracownicy otrzymują godziwe wynagrodzenie będą droższe. Pozyskiwanie certyfikatów i badania nad produktem są bardzo kosztowne. Jednocześnie ich produkcja jest na tyle niewielka, że trudno im wynegocjować lepsze ceny u kontrahentów. Droższe są też opakowania, np szklany słoiczek jest droższy niż plastik.

W tym miejscu, chciałabym zaproponować Ci, żeby zawsze przy okazji zaskoczenia wysoką ceną produktu, zastanowić się:

„Dlaczego inny produkt jest taki tani?”

zamiast

„Dlaczego ten produkt jest taki drogi?”

Szkodliwe substancje w popularnych pastach do zębów

Popularne sklepowe pasty do zębów mogą w swoim składzie zawierać szkodliwe dla zdrowia składniki. Oczywiście ich szkodliwość zależy często od ich ilości w paście – „dawka czyni truciznę”. Producenci starają się przestrzegać norm dotyczących maksymalnej zawartości szkodliwego składnika w paście tak, żeby była wciąż bezpieczna dla naszego zdrowia, ale zawsze istnieje małe ryzyko przedawkowania danej substancji. W przypadku połknięcia większej ilości pasty do zębów lub nagromadzenia danego składnika w organizmie, ponieważ pasta nie jest jedynym jego źródłem pochodzenia, może dojść do komplikacji zdrowotnych. Niekiedy nawet mała ilość składnika może zagrażać zdrowiu w przypadku niektórych przewlekłych chorób. 

Sorbitol

Bardzo popularny składnik past, który odpowiada za jej słodki posmak. Występuje naturalnie w przyrodzie, zwłaszcza w owocach. Przy spożyciu zbyt dużej dawki może spowodować biegunkę. Małym dzieciom i osobom z zespołem jelita drażliwego szkodzi już niewielka ilość tej substancji. [1],[2]

Fluor

Wciąż toczy się o niego spór. Ma swoich zwolenników i zagorzałych przeciwników. Wiele badań potwierdziło, że fluor wcale nie zabezpiecza zębów przed próchnicą, a nagromadzenie go w organizmie przyczynia się do chorób kości i stawów. Jest uznawany za neurotoksynę niebezpieczną dla rozwoju dzieci.[3]  

SLS – Sodium Lauryl Sulfate

Składnik odpowiedzialny za wytwarzanie piany w kosmetyku. To on odpowiada za osłabianie odczuwania smaku po myciu zębów. Może podrażniać jamę ustną, powodować afty lub owrzodzenia. Jest substancją drażniącą, ale nieuznawaną za szkodliwą, zwłaszcza, że po użyciu się ją wypłukuje. [4]

Triclosan

Substancja o właściwościach grzybo- i bakteriobójczych. Podczas badań triclosan wpływał na zmiany hormonalne u zwierząt. Może sprzyjać rozwojowi bakterii odpornych na antybiotyki i obniżać odporność organizmu. [5]

Dwutlenek tytanu -titanium dioxide 

Kolejna sporna substancja. Z powodu braku wystarczających badań uważa się go za czynnik rakotwórczy w grupie 2B, czyli przypuszczalnie rakotwórczy. Niektóre badania na zwierzętach dowiodły, że wdychanie pyłu dwutlenku tytanu może powodować nowotwór płuc. Natomiast wchłanianie nanocząsteczek dwutlenku tytanu przez skórę i jelita może prowadzić do stresu oksydacyjnego i wzrostu raka. Wciąż jest jednak zbyt mało badań, żeby mieć pewność. [6]

Mikroplastik

Małe cząsteczki plastiku o średnicy mniejszej niż 5 mm. Dodawane są czasem do past do zębów, gdzie pełnią funkcję ścierną lub zagęszczającą. Później trafiają do środowiska poprzez kanalizację – oczyszczalnie nie są w stanie wychwycić mikroplastiku. Zanieczyszczają środowisko wpływając negatywnie na florę i faunę. Sami również jesteśmy narażeni na połknięcie mikroplastiku. Spis nazw mikropalstików, które mogą występować w kosmetykach można znaleźć np. na stronie Czytaj Skład. 

Bezpieczne składniki pasty do zębów 

Składników budzących obawy i podejrzanych o toksyczność jest zdecydowanie więcej. Powyżej wymieniłam kilka z nich. Nawet one często nie miały przeprowadzonych wystarczających badań, żeby móc uznać je jednoznacznie za bezpieczne lub groźne.

Za bezpieczne dla zdrowia i środowiska składniki uznaje się powszechne, naturalne i roślinne substancje. Substancja ścierająca to na przykład krzemionka. Dla efektu wybielającego dodaje się węgiel aktywny. Olejki eteryczne mają właściwości nie tylko odświeżające, ale i bakteriobójcze czy grzybobójcze.

Wyciągi z roślin, naturalne oleje i minerały powodują, że pasta skutecznie, ale łagodnie spełnia swoją funkcję: myje, odświeża, mineralizuje i chroni przez próchnicą. Jednocześnie składniki te często mają jakość spożywczą, czyli nie zaszkodzą nam nawet przy przypadkowym połknięciu. 

Ekologiczne pasty w Milvo

W sklepie Milvo można zakupić ekologiczne pasty trzech producentów: Georganics, Ben&Anna oraz DentTabs. 

Georganics

To firma z Anglii tworząca wiele produktów do higieny jamy ustnej:

 • pasty, tabletki i proszki do mycia zębów,
 • tabletki i płyny do płukania jamy ustnej,
 • nici dentystyczne, 
 • gumy do żucia,
 • szczoteczki do zębów. 

Produkty dostępne są w wielu wersjach smakowych/zapachowych. Dla dzieci i dla dorosłych. Wszystkie są dopracowane pod względem bezpieczeństwa i jakości składników oraz odpowiedzialnie zapakowane. Opakowania to szkło lub stal – elementy opakowania nadają się do recyklingu.  

 

>>>LINK do produktów Georganics w Milvo<<<

proszek do zębów georganics dla dzieci pomarańcze sklep zero waste milvo nić dentystyczna georganics zielona mięta sklep zero waste milvo

 

Ben&Anna

Niemiecka mała manufaktura zajmująca się wytwarzaniem naturalnych dezodorantów i past do zębów. Choć zaczęło się od naturalnych dezodorantów opartych na działaniu sody, to obecnie Ben&Anna oferują także kilka produktów do higieny jamy ustnej. 

W Milvo można zakupić na przykład wybielającą pastę z aktywnym węglem i w wersji Sensitive dla wrażliwych zębów. Pasty pakowane są w szklane słoiczki z metalowymi nakrętkami. 

>>>LINK do produktów Ben&Anna w Milvo<<<

naturalna pasta do zębów ben&anna wybielająca z węglem aktywnym milvo zero waste naturalna pasta do zębów ben&anna wybielająca z węglem aktywnym milvo zero waste

Denttabs

Niemiecka firma produkująca tabletki do mycia zębów. Tabletki wykonane są w 100% z naturalnych składników, nie zawierają tworzyw sztucznych, są organiczne i wolne od konserwantów i innych potencjalnie wątpliwych składników. Dentabs są wegańskie i posiadają certyfikaty naturalnych kosmetyków z BDIH-COSMOS.

Tabletki pakowane są po 125 sztuk w papierowych torebkach, które nadają się na kompost. Są w dwóch wersjach: z fluorem lub bez

>>>LINK do produktów DentTabs w Milvo<<<

ekologiczna pasta do zębów denttabs ekologiczna pasta do zębów denttabs

Źródła:

 1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Sorbitol
 2. https://czytamyetykiety.pl/baza-skladnikow/sorbitol-syrop-sorbitolowy-e-420/
 3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/154164#takeaway
 4. https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/what-is-sodium-lauryl-sulfate#possible-dangers
 5. https://www.theguardian.com/commentisfree/2016/sep/18/the-hidden-danger-in-your-hand-soap
 6. https://www.healthline.com/nutrition/titanium-dioxide-in-food#risks

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.