O produktach

Ekologiczne zmywaki i gąbki do naczyń

ekologiczne gąbki i zmywaki sztotki do zmywania naczyń zero waste

Ekologiczne zmywaki i gąbki do naczyń powinny spełniać kilka podstawowych cech. Powinny być zrobione z naturalnych surowców, takich które przy pozyskiwaniu i po zużyciu nie obciążają zbytnio środowiska. Dobrze, jeżeli są trwałe lub jest możliwość wymieniania ich elementów. Jeżeli nie dadzą rady służyć nam przez lata, to ich utylizacja powinna być przyjazna dla środowiska, na przykład poprzez możliwość kompostowania ich.

Jeżeli wolisz bardziej ścisłe zestawienie, na końcu wpisu jest tabelka.

A jeżeli nie chcemy nabywać nowych produktów, przy zmywaniu świetnie sprawdzą się stare koszulki bawełniane, pieluchy tetrowe lub flanelowe, stare ręczniki. Można je pociąć na kawałki i obszyć, żeby się nie siepały.

Plastikowe zmywanie

Powszechnie dostępne zmywaki i gąbki do zmywania naczyń często zrobione są całkowicie lub z dodatkiem sztucznych włókien, a one podczas użytkowania uwalniają mikroplastik do środowiska. Same po zużyciu najczęściej nie nadają się do ponownego przetworzenia i nie mogą też trafić na kompost. Lądują więc w odpadach zmieszanych, czyli na wysypisko lub do spalarni.

Trudno też dbać o czystość takich zmywaków. Część z nich nadaje się do prania czy nawet wygotowania, ale część będzie gubiła włókna podczas prania i po prostu szybciej się zużyje. łatwiej rozciągnąć i porobić dziury w zmywaku z mikrofibry niż w takim z lnu czy bawełny.

Ekologiczne zmywaki

Zmywaki, czyli takie małe ściereczki do zmywania naczyń mogą być wykonane z trwałych i naturalnych surowców. W Milvo dostępne są:

Wszystkie są trwałe, wytrzymałe, zrobione z naturalnych surowców, a po zużyciu można je wyrzucić na kompost. Pierwsze trzy są wyrabiane przez Milvo. Szyte lub robione na drutach.

Myjki konopne

Myjki konopne robione są ręcznie na drutach z surowego sznurka konopnego. Są w 100% naturalne i po zużyciu rozłożą się na kompoście.

W dotyku są szorstkie, będą się nadawać do szorowania trudniejszych zabrudzeń. Dobrze się pienią. Dość długo schną. Można je prać w pralce w woreczku lub w zmywarce. Przy intensywnym korzystaniu wystarczą na kilka miesięcy.

Zmywaki lniane

Zmywaki uszyte są z surowego, grubego lnu. Len jest bardzo wytrzymałą tkaniną. Zmywaczki są nieco szorstkie i niezbyt chłonne. Dzięki temu świetnie umyją naczynia, a po wszystkim szybko wyschną. Po zużyciu można je wyrzucić na kompost (nić jest bawełniana). Można prać w pralce i wyparzać. Szyte są przez Milvo.

ekologiczny zmywak lniany lniana ściereczka zero waste kompostowalny produkty sklep milvo
Zmywak lniany

Rękawica lniana

Uszyta z tego samego materiału co zmywak, z surowego, grubego lnu. Posiada te same właściwości, ale ma inną praktyczną formę – rękawicę. Dodatkowo posiada tasiemkę, na której można zawiesić rękawicę.

Ściereczki If You Care

Kompostowalne ściereczki gąbczaste do wielokrotnego użytku. Są całkowicie naturalne, wytworzone z celulozy i bawełny. Mocne i wytrzymałe. Można prać je w 90 st. Celsjusza w pralce lub zmywarce. Po zużyciu można wyrzucić je na kompost lub do odpadów organicznych. W opakowaniu znajduje się 5 sztuk ściereczek.

Marka If You Care ma wiele ekologicznych produktów ułatwiających sprzątanie lub gotowanie: papilotki do babeczek, papier do pieczenia, torebki śniadaniowe, podpałka do grilla i inne. Wszystkie zrobione są z przemyślanych surowców, tak żeby podczas produkcji i po zużyciu produktu nie obciążały za bardzo środowiska. Warto poznać wszystkie ich produkty.

Ekologiczne gąbki do zmywania

Ekologiczną gąbką do zmywania jest loofah. Gąbka Loffah to naturalna roślina, która w stanie suchym jest twarda i szorstka, mięknie i spulchnia się pod wpływem wody. Może służyć do kąpieli jako myjka i peeling lub do zmywania naczyń. Szybko schnie i jest hipoalergiczna. Ze względu na naturalność po zużyciu można ją wyrzucić na kompost. Posiada sznureczek do zawieszenia.

To tak naprawdę wysuszona roślina – trukwa egipska, zwana również: lufa, loufah, trukwa, gąbczak, luffa lub loofa. Trukwa jest jednoroczną rośliną pnącą z rodziny dyniowatych. Uprawia się ją w strefie tropikalnej. Owoce trukwy spożywa się lub suszy na gąbki.

Szczotki do zmywania

Jeszcze innym ekologicznym rozwiązaniem jest mycie naczyń szczotkami. Te dostępne w Milvo zrobione są z drewna bukowego i włosia roślinnego tampico (z agawy) lub z włosiem z kokosa.

Szczotka do mycia garnków

Szczotka zrobiona z surowego drewna bukowego i roślinnego włosia tampico. Posiada profilowany, wygodny uchwyt, dzięki któremu można sprawnie wyszorować garnki. Oczywiście, zastosowanie szczotki może być szersze niż tylko mycie garnków:)

Jest to surowe drewno, więc żeby przedłużyć żywotność szczotki warto ją przesmarować zwykłym olejem przed pierwszym użyciem i co jakiś czas powtórzyć zabieg. Po umyciu pozostawić do wyschnięcia. Po zużyciu można szczotkę wyrzucić na kompost.

naturalna ekologiczna szczotka do mycia naczyń Starmann milvo, produkty ekologiczne
Szczotka do garnków

Szczotka do mycia naczyń

Wykonana jest z tych samych materiałów co szczotka do garnków. Wymaga takiej samej pielęgnacji. A po zużyciu może trafić na kompost. Jej dużym plusem jest to, że można wymieniać w niej same końcówki z włosiem. Szczotki i końcówki można dokupić w sklepie Milvo.

naturalna drewniana szczotka do mycia naczyń sprzątania zapas starmann zmywania
Szczotka ma wymienne końcówki

W Milvo jest kilka rodzajów naturalnych szczotek do sprzątania:

  • do mycia naczyń,
  • do mycia garnków,
  • do mycia wanny,
  • do rąk,
  • do WC,
  • do butelek,
  • „eska” do uniwersalnego sprzątania.

Szczotka do szorowania warzyw

Jest też naturalna szczotka z drewna i włosia z kokosa. Włosie jest bardzo twarde i sztywne. Nada się więc do szorowania mega mocnych zabrudzeń, ale myślę, że może porysować delikatne powierzchnie. Można ją też stosować do szorowania warzyw zamiast ich obierania. Szczotki są w dwóch wersjach: z rączką lub bez.

Podsumowanie

Wśród ekologicznych rozwiązań na zmywanie naczyń możemy znaleźć wiele ciekawych produktów. Tabelka najlepiej podsumuje produkty dostępne w Milvo.

ProduktZdjęcieMateriał wykonaniaAtuty
Zmywak lnianyekologiczny zmywak lniany lniana ściereczka zero waste kompostowalny produkty sklep milvoLen, nić bawełnianawytrzymałość, szybko schnie, kompostowalność, szyte w Polsce
Rękawica lnianarękawica do zmywania naczyń lniany zmywak naturalny zmywak zero waste ekologicznyLen, nić i tasiemka bawełnianawygody kształt, zawieszka, wytrzymałość, szybko schnie, kompostowalność, szyte w Polsce
Myjka konopnamyjka konopna ze sznurka konopnego, myjka konopna, zmywak ekologiczny, milvo, produkty ekologiczne, torby woreczki na zakupySznurek konopnyszorstka, dobrze domywa, robiona w Polsce, kompostowalne
Ściereczki If You Carekompostowalne ściereczki zmywaki ekologiczne, wielorazowe, torby woreczki na zakupy, pordukty ekologiczne, milvoCeluloza, bawełnawytrzymałe, można prać w 90 stopniach, kompostowalne, chłonne
Gąbka Loofahgąbka loofah, lufa, luffa, trukwa naturalna gąbka do zmywania kąpieliRoślina – trukwa egipskaSzybko schnie, kompostowalna
Szczotka do mycia garnkównaturalna ekologiczna szczotka do mycia naczyń Starmann milvo, produkty ekologiczneDrewno bukowe, włosie tampico (z agawy)kompostowalna, szybko schnie, z uchwytem
Szczotka do naczyńnaturalna drewniana tampico szczotka do mycia naczyń sprzątania zapas starmann zmywaniaDrewno bukowe, włosie tampico (z agawy)wymienne końcówki, kompostowalna (oprócz metalowych elementów), szybko schnie, z rączką
Szczotka do warzyw/naczyńszczotka kuchenna do warzyw naturalna ekologiczna z włosia kokosowego kokosa ekoloco naturalny zmywak druciakDrewno, włosie z kokosaSzorstka, twarda, do mocnych zabrudzeń, do szorowania warzyw, kompostowalna (oprócz metalowych elementów)

Produkty te są zrobione z naturalnych surowców. Są neutralne dla wody i człowieka. Po zużyciu mogą trafić na kompost (oprócz metalowych elementów). Są trwałe i wytrzymałe, a część z nich umożliwia wymianę samej końcówki czyszczącej. Wszystkie też są wegańskie, bo nie są zrobione z produktów odzwierzęcych (nawet włosie jest roślinne). A najbardziej eko będzie użycie do zmywania szmatki ze zużytych tkanin: bawełnianej koszulki, ręcznika lub pieluchy.

Podziel się swoją opinią, jeżeli już przetestowałeś takie ekologiczne zmywaki lub gąbki do naczyń.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.