Torby lniane na zakupy wymagają pielęgnacji, podobnie jak inne tekstylia obecne w naszym życiu. Używane są często do ciężkiej pracy, jaką jest dźwiganie zakupów, narażone są na wszelkie zabrudzenia.
-> Należy uważać, żeby torby nie przeciążać. Torba służy do noszenia zakupów, lepiej nie nosić w niej równowartości kupki kamieni:)
-> W przypadku rozdarcia lub puszczenia szwu, należy jak najszybciej naprawić własnoręcznie uszkodzenie lub odesłać torbę w ramach reklamacji, żeby rozdarcie się nie powiększyło.
Jak prać torby lniane?
Torby na zakupy trzeba prać, żeby pozbyć się zabrudzeń i bakterii, które mogły się w tych zabrudzeniach rozmnożyć. Żeby zachować jak najdłużej fason i kolor torby, należy:
-> zabezpieczać torbę przed przeciekami i zabrudzeniami z zakupów. Należy starannie pakować zakupione produkty w pojedyncze opakowania. Na przykład zapakować jagody w plastikowy pojemnik/słoiczek, żeby nie rozgniotły się na materiale.
-> w przypadku poplamienia torby zareagować szybko i trafnie w sposób odpowiedni dla danego rodzaju plany. Najlepiej, jak najszybciej plamę zaprać szarym mydłem lub innym delikatnym środkiem piorącym.
-> prać torbę w niskich temperaturach – do 30°C, ręcznie lub w pralce, przy użyciu zwykłych detergentów. Nie stosować silnych detergentów: odplamiaczy, wybielaczy itp.
-> prasować na lewej stronie (żeby nie uszkodzić haftu), w temperaturze żelazka nieprzekraczającej 200°C.
-> wirować na niskich obrotach. Len jest materiałem, który łatwo się gnie. Łatwiej będzie rozprasować torbę, która nie wyschła do końca. Podczas prasowania można też się wspomagać zraszaczem.
-> nie czyścić chemicznie i nie bielić (chlorować).
Torba może po praniu minimalnie zmienić swoje rozmiary, o +/- 10%.
Haft jest bardzo trwałą ozdobą torby, która dodaje jej elegancji. Trzeba tylko uważać, żeby nie był narażony na kontakt z ostrymi dodatkami, które mogłyby się o niego zahaczyć, np. z zamkiem od innej rzeczy podczas prania.