Szampon w kostce i mydło do włosów wybierane są coraz częściej ze względu na ekologię. Zwykle zapakowane są bez plastiku, tylko w papier lub kartonik. Te dostępne w Milvo zrobione są z naturalnych, bardzo dobrych jakościowo składników. Szampon i mydło różnią się między sobą składem i działaniem. Nie każdemu przypadną do gustu oba produkty. Sprawdź, czym się różni mydło do włosów od szamponu w kostce.
Mylące nazwy
Warto nauczyć się odróżniać szampon od mydła do włosów, zwłaszcza, że nazwy producentów mogą wprowadzać w błąd. Zdarza się, że mydło do włosów producent nazywa szamponem. Szczególnie w angielskich nazwach – Shampoo Soap Bar – brzmi jak szampon, ale to może być kostka mydła…
Zdarzają się i polskie przypadki, kiedy to mydło do włosów w nazwie zawiera wyraz szampon, ale nie będę pokazywać palcem:)
Mydło do włósów
Mydło do włosów to po prostu zwykłe mydło oparte na zmydlonych tłuszczach. Tłuszcze zmydla się dzięki zastosowaniu wodorotlenku sodu (łac. sodium hydroxide). Dlatego w składzie mydła znajdziesz takie pozycje jak na przykład:
- sodium cocoate – czyli zmydlony olej kokosowy,
- sodium shea butterate – czyli zmydlone masło shea,
- Sodium olivate – czyli zmydlona oliwa z oliwek,
- sodium... każdy inny zmydlony tłuszcz


Mydło do włosów to głównie zmydlone tłuszcze
Do produkcji mydeł zużywa się różnych rodzajów tłuszczy w zależności, jaki efekt pielęgnacji chce się uzyskać, jak twarda ma być kostka, czy też w jaki sposób ma się pienić. Dlatego patrząc na skład produktu nazwy tłuszczy będą się różnić, ale wyraz „sodium” na początku zostanie.
Do mydła do włosów dodaje się często olej rycynowy znany ze swoich właściwości pielęgnacyjnych włosów. W składzie będzie widniał jako sodium castorate.
Inne dodatki
Do mydła dodaje się też maceraty, olejki eteryczne, barwniki lub inne dodatki mające podnieść jego walory pielęgnacyjne lub estetyczne. Dodatki będą również widoczne w składzie i nie będą się zaczynały od „sodium„, bo nie są poddane procesowi zmydlenia. Dodaje się je do już gotowej masy.
Żeby zatem rozpoznać mydło do włosów patrzmy na początek składu, gdzie powinny się pojawiać składniki zaczynające się wyrazami „sodium” + łacińska nazwa zastosowanego oleju.
Mydło do włosów – inne działanie
Mydła mają inne pH niż nasza skóra – mają odczyn zasadowy, czyli pH jest większe niż 7. pH skóry powinno być umiarkowanie kwaśne, pH między 4,5 a 6. Dlatego umycie mydłem skóry głowy i włosów powoduje, że pH jest zbyt wysokie. Otwierają się łuski włosa, przez co możesz mieć problem z rozczesaniem włosów. Mogą być szorstkie, plączące się i sztywne jak strąki. Dlatego po umyciu mydłem włosów niezbędne może być zastosowanie płukanki octowej.
Płukanka octowa
Płukanka octowa przywróci odpowiednie pH skóry i włosów. Domknie łuski włosa. Znów będą miękkie, błyszczące, sypkie i puszyste. Nie obawiaj się zapachu octu, szybko się ulotni. Możesz dodać również olejek eteryczny, żeby nadać włosom jakiś zapach.
Płukanka octowa – przepis
Dodaj 1 łyżkę octu na około 1 litr wody (ciepłej lub chłodnej – jak wolisz). Włosy umyte mydłem, wypłucz zwykłą wodą, a na końcu przelej płukanką octową i już.
Dobrej jakości mydła, oparte na naturalnych, dobrych jakościowo tłuszczach, skutecznie myją skórę głowy i włosy. Nie wysuszając jej, pielęgnując, odżywiając i nawilżając. Ale nawet wtedy możesz potrzebować płukanki octowej.
Czas na zmianę
Czasami skóra lub włosy muszą się przestawić/przyzwyczaić do nowego kosmetyku. Zmiana na mydło, może trochę potrwać. Jeżeli dotychczas znały tylko działanie sklepowych kosmetyków, nie zawsze z dobrym składem, mogą potrzebować czasu na oczyszczenie ze zbędnych substancji, takich jak: SLS, silikony czy parabeny. Zmiana może potrwać nawet kilka tygodni i dopiero po tym czasie włosy lub skóra zareagują właściwie na nowy (lepszy) kosmetyk.


Szampon w kostce do włosów
Działanie myjące szamponu jest inne niż w przypadku mydła i opiera się na zawartości detergentu myjącego, takiego jak na przykład:
- Sodium Coco Sulfate (SCS),
- Sodium Lauryl Sulfate (SLS),
- Sodium Cocoyl Isethionate (SCI).
UWAGA! Znowu mamy wyraz „sodium”, ale tu są wymienione detergenty myjące, a nie zmydlone oleje. Są to trzy najczęściej stosowane w szamponach do włosów lub żelach do mycia detergenty. Różnią się też wyrazami Sultfate (siarczan) i Isethionate, których nie znajdziecie w składach mydła.
Podpowiedź
Jeżeli wiodący składnik (na pierwszych miejscach w INCI) w skrócie brzmi jak SCS, SLS lub SCI, to jest to szampon lub żel do mycia, a nie mydło.




SLS – nie w naturalnych kosmetykach
Szampony dostępne w sklepie Milvo opierają się na naturalnych składach i delikatnych detergentach myjących, czyli Sodium Coco Sulfate lub Sodium Cocoyl Isethionate. SLS czyli Sodium Lauryl Sulfate uważany jest za silny detergent i raczej nie stosuje się go w naturalnych kosmetykach.
Łagodny detergent nie oznacza słabszego mycia. Łagodne detergenty też powodują, że szampon w kostce bardzo dobrze się pieni i oczyszcza równie dobrze skórę głowy, ale nie wywołując podrażnień, nie wysuszając skóry i nie zaburzając naturalnego działania ochronnego skóry głowy.
pH szamponu w kostce
pH szamponu w kostce jest zbliżone do pH skóry, więc nie trzeba zakwaszać (obniżać pH). Nie będzie niezbędne zastosowanie płukanki octowej, chyba że raz na jakiś czas w ramach wyboru takiej pielęgnacji.
Szampony w kostce również zawierają naturalne oleje i inne dodatki, które pielęgnują włosy i skórę głowy. Mogą to być maceraty, ekstrakty, olejki eteryczne, glinki i inne.


Różnica w cenie
Obecnie na rynku produktów do włosów spotyka się, że mydło do włosów jest tańsze od szamponu w kostce. Myślę, że to dlatego, że mydło do włosów zawiera tańsze i bardziej powszechne składniki. Skład mydła jest prosty, wykonanie niezbyt skomplikowane i sprawdzone.
Szampony w kostce zawierają droższe i mniej powszechne składniki. Na rynku pojawiły się stosunkowo niedawno, więc koszty ich produkcji są jeszcze wysokie.
Z drugiej strony, w związku z rosnącym popytem pojawia się coraz więcej szamponów w kostce, ich cena maleje, ale też pojawiają się kostki gorszej jakości, z niezbyt dobrym składem.
W sklepie Milvo starannie dobieram produkty. Produkty mają bardzo dobre, naturalne, bezpieczne i najczęściej wegańskie składy. Są produkowane lokalnie, w Polsce, a ich opakowania są ekologiczne.
Podumowanie
Szampon w kostce i mydło do włosów różnią się składem i działaniem.
Szampon swoje działanie opiera na detergentach myjących: SCS, SLS lub SCI i takie składniki znajdą się na początku listy na etykiecie szamponu.
Mydło zawiera głównie zmydlone tłuszcze, czyli na liście składników znajdziemy pozycje sodium+nazwa tłuszczu.
Mydło ma zasadowe pH, dlatego wymaga po umyciu zakwaszenia płukanką octową. Szampon w kostce ma pH zbliżone do skóry głowy, dlatego nie trzeba jej po umyciu dodatkowo zakwaszać.