Eko tipy, O produktach

Szampon w kostce bez SLS i SLES

szampon w kostce bez sls sles ekologiczny łagodny

SLS to silny detergent myjący, używany powszechnie w szamponach i żelach do mycia. Jego działanie jest silne, dlatego mimo efektu skutecznego oczyszczenia może też działać niekorzystnie, zwłaszcza na dłuższą metę. Może wysuszać skórę, podrażniać, uczulać. Po jego użyciu może wystąpić silniejsze wydzielanie sebum, czyli skóra będzie najpierw wysuszona, a następnie zbyt szybko się przetłuści. W przypadku włosów może spowodować ich zbytnie wysuszenie, łamliwość, łupież czy nadmierne wypadanie. Nie nadaje się dla wrażliwej skóry głowy i do codziennego stosowania. Czasami jest wskazany jako tzw. „rypacz”, kiedy potrzebujemy silnego oczyszczenia włosów prze różnymi zabiegami, np. hennowaniem czy rozjaśnianiem włosów.

Szampon w kostce bez SLS – co w zamian?

SLS rzadko stosuje się przy produkcji naturalnych kosmetyków, dlatego trudno go spotkać przy szamponach w kostce, które uważa się za ekologiczne. Szampony dostępne w Milvo nie zawierają w składzie SLS lub SLES. Zawierają łagodniejsze detergenty takie jak: SCI – Sodium Cocoyl Isethionate lub SCS – Sodium Coco Sulfate.

Powszechnie stosowane detergenty myjące:

  • SLS – Sodium Lauryl Sulfate
  • SLES – Sodium Laureth Sulfate
  • SCS – Sodium Coco Sulfate
  • SCI – Sodium Cocoyl Isethionate

SCS – Sodium Coco Sulfate

SCS jest detergentem uważanym za łagodniejszy od SLS, ale wciąż dość silnie działającym. Właściwie, w swoim chemicznym składzie zawiera cząsteczki SLS, ale na etykietach jest podawany jako surowiec kosmetyczny SCS. Różnice i podobieństwa wynikają z metody produkcji tych surowców. Nie chcę tu udawać, że rozumiem te chemiczne zawiłości, dlatego odsyłam Was do ciekawego i wyczerpującego wyjaśnienia na stronie One Second For Skin.

SCI – Sodium Cocoyl Isethionate

Łagodny detergent myjący. Uważany za przyjazny dla środowiska i biodegradowalny. Nie wysusza, dokładnie oczyszcza, dobrze się pieni, nie podrażnia skóry ani oczu.

Mydło do włosów

Mydła do włosów nie różnią się wiele od innych mydeł, za to bardzo różnią się od szamponów w kostce. Nie zawierają w swoim składzie żadnych detergentów typu SLS, SLES, SCS czy SCI. Są to zmydlone wodorotlenkiem sodu tłuszcze, z ewentualnymi dodatkami. Mycie włosów mydłem wymaga nieco innej praktyki. Ponieważ mydło jest zasadowe, po jego zastosowaniu włosy mogą być szorstkie, sztywne lub obciążone. Wówczas należy zastosować płukankę octową, która przywróci odpowiednie pH, a włosy staną się sypkie, miękkie i błyszczące.

Więcej o różnicach między mydłem a szamponem w kostce pisałam tutaj.

>>>KLIK DO WPISU<<<

Szampony z SCS – Sodium Coco Sulfate

Jak pisałam wyżej SCS to surowiec, który w swoim składzie zawiera również SLS, ale jego ilość jest mniejsza niż gdyby zastosować samo SLS. Taki szampon ma dość moce działanie, ale jest łagodniejszy niż typowy produkt na bazie samego SLS lub SLES.

Szampony w kostce z SCS dostępne w Milvo to większość szamponów Shaushka. Wszytkie szampony w zestawieniu poniżej zawierają detergent SCS.

O tym, jak dobrać szampon Shaushka pisałam w tym wpisie

>>>klik do wpisu<<<

Szampony w kostce z SCI, łagodne i bez SLS

SCI uważany jest za bardzo łagodny detergent, co nie oznacza, że działa gorzej. Oczyszcza skórę i włosy równie dobrze, ale ich nie wysusza i nie podrażnia.

Szampony z SCI dostępne w Milvo, to szampony Ajeden, Soap Szop i jeden szampon od Shaushka – Zielona Herbata.

Szampon bez SLS – hybryda

Hybrydą, czyli mieszanką, nazwałam taki szampon, który zawiera co najmniej dwa różne detergenty myjące. Takim szamponem w sklepie Milvo jest szampon Cztery Szpaki, który zawiera SCI i SCS. SCI jest w tym przypadku na pierwszym miejscu, więc jest go najwięcej, SCS jest zaraz na drugim miejscu.

Podsumowanie

SLS to silnie myjący detergent, który może podrażniać skórę, oczy i działać niekorzystnie przy pielęgnacji włosów, zwłaszcza w dłuższym okresie. Szampony w kostce są zazwyczaj uważane za bardziej ekologiczne i naturalne, dlatego unika się stosowania w nich SLS i SLES. Przeważnie, w ich składach znajduje się SCI lub SCS – łagodniejsze detergenty. W sklepie Milvo znajdują się szampony bez SLS, a w powyższych zestawieniach znajdziemy podział szamponów według użytego w nich detergentu.

Daj znać, który szampon się u Ciebie sprawdza i jaki zawiera detergent?

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.