O produktach

Wielorazowe torby na zakupy zamiast foliówek. Dlaczego warto?

Torba ekologiczna, torba na zakupy, torby bawełniane, torby płócienne, milvo,

Ekologia to główny i oczywisty argument, który przemawia za używaniem wielorazowych toreb na zakupach, ale nie jedyny. Poznaj inne zalety korzystania z toreb ekologicznych.

Wpływ toreb foliowych na środowisko

Polacy są  w czołówce europejskiej pod względem zużywania jednorazówek. Polak zużywa ich rocznie średnio około 300. Średnia dla Europy to 200. Niemiec zużywa ich około 60 rocznie, a Duńczyk tylko 4! Zużycie to zmalało w ostatnich latach, ale wciąż jest na bardzo wysokim poziomie. Obliczono, że reklamówka służy nam średnio tylko 12 minut – tyle co droga ze sklepu do domu.

Reklamówki foliowe stanowią poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Ich rozkład może trwać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset lat. Nie są trwałym produktem, szybko ulegają uszkodzeniom – pękają, przedziurawiają się, urywają im się rączki. Równie szybko tracą na estetyce. Pogniecione, przetarte lub ubrudzone trafiają szybko na śmietnik. Recykling nie jest efektywny. Reklamówki i inne foliowe produkty trafiają w lepszym wypadku na wysypisko śmieci, w gorszym zalegają po rowach lub w lasach.

Przez foliówki giną tysiące zwierząt. Niektóre niechcący się w nie zaplątują i padają z wyczerpania próbując się uwolnić. Inne zjadają je myląc z pożywieniem. Reklamówki produkowane są ze sztucznych surowców, które w trakcie rozkładu wydzielają do środowiska naturalnego szkodliwe dla niego substancje chemiczne. Reklamówki szkodzą też w miastach, np. zatykając kratki ściekowe.

Torba ekologiczna, torba na zakupy, torby bawełniane, torby płócienne, milvo,

Plaża przy brzegu oceanu w San Francisco. Źródło: https://www.flickr.com/photos/kevinkrejci/4408273247/

Torby wielorazowe są korzystniejsze dla środowiska naturalnego. Zwłaszcza te, produkowane regionalnie i z naturalnych składników, takich jak bawełna, len czy wełna. Użytkowane są wielokrotnie i znacznie dłużej niż reklamówki foliowe. Można je uprać w razie ubrudzenia, łatwo zszyć i naprawić w razie uszkodzenia, a przy tym nie stracą na swoim wyglądzie.

Torby wielorazowe są ładniejsze

Nawet jeżeli dostaniemy gdzieś ładną foliową reklamówkę, szybko straci swój urok. Z czasem rozciąga się, płowieje, gniecie i nic już z tym nie można zrobić.

Torby wielorazowe możemy dobrać według swojego gustu. Mamy do wyboru różne kroje, długości uchwytów, zapięcia, kieszonki i inne dodatki, mnóstwo ciekawych kolorów i wzorów.  Łatwo dopasujemy je do swojego stylu. Torby materiałowe wyglądają ładniej i dłużej utrzymują swój dobry wygląd. Wszelkie uszkodzenia łatwo naprawić lub zamaskować.

Koniec z walającymi się reklamówkami

Jeżeli co chwila kupujemy nową reklamówkę, to przeważnie jej nie wyrzucamy, tylko ląduje w szufladzie lub szafce. Z czasem po otwarciu drzwiczek, reklamówki wręcz wylewają się na nas. Oczywiście można się zaopatrzyć w specjalny pojemnik na foliowe torebki, ale to niewiele pomoże. Będą się w nim gniotły. Jeżeli zapomnimy wziąć je do sklepu, tych znów zrobi się za dużo.

Oszczędzisz pieniądze

Jeżeli przy okazji zakupów zawsze kupujesz nowe reklamówki, to pomimo, że niewiele kosztują, w ciągu roku uzbiera się ładna sumka. Możesz na nie wydać ponad 100 zł w ciągu roku. Za tę kwotę możesz kupić kilka nowych toreb wielorazowych lub nawet kilkanaście, jeżeli skusisz się na używane lub uszyjesz je sobie samodzielnie. No i oczywiście starczą na dłużej niż rok:)

Nie widać co w środku

Torby materiałowe zapewniają większą dyskrecję. Foliówki są przeważnie przeźroczyste i widać, co zostało kupione. W torbach materiałowych możesz przemycać ze sklepu do domu, co tylko zechcesz, a przy tym nikt nie zaspokoi swojej ciekawości;)

Nie są obciachowe

Pamiątkowe zdjęcie po zdobyciu Rysów z reklamówką z Biedronki w ręku – takie rzeczy się zdarzają:) Niech się każdy nosi jak mu się podoba, jednakże, chyba bardziej gustowne są torby materiałowe…

Są wytrzymałe

Pewnie każdemu się zdarzyło chociaż raz, że pękła mu reklamówka foliowa z zakupami. Zakupy się rozsypały i trzeba było wziąć nową reklamówkę, żeby to spakować. Często pękały rączki, zwłaszcza te doklejane czy zgrzewane. Torby wielorazowe są bardziej wytrzymałe. Nie ma obaw, że ostry kant kartonika przetnie jej bok. Szwy są mocne, a rączki zszyte w taki sposób, żeby uniknąć odpruwania podczas noszenia ciężaru.

 

Znasz jeszcze jakieś powody, dlaczego torby wielorazowe są lepsze niż ich nieekologiczne zamienniki? Podziel się koniecznie swoim spostrzeżeniem.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.