O produktach

Wielorazowe woreczki na zakupy – warzyworki Milvo

woreczki na zakupy warzyworki siatki na zakupy milvo sklep zero waste

Wielorazowe woreczki na zakupy to jedna z pierwszych zmian, którą możemy wprowadzić, kiedy chcemy żyć bardziej ekologicznie. Zastępują foliowe woreczki w sklepach, których zużywa się mnóstwo podczas zakupów. Można w nie zapakować warzywa, owoce, pieczywo oraz wiele innych produktów na wagę: makarony, kasze, słodycze, bakalie itd. Można również używać wielokrotnie woreczków foliowych lub brać produkty luzem. Jednak woreczki foliowe są słabe i długo nie posłużą, a branie produktów luzem powoduje pewne niewygody zarówno dla Ciebie jak i sprzedawcy. O ile to są dwa jabłka, to nie ma problemu, ale trzy kilogramy ziemniaków luzem na taśmie, to już mały rozgardiasz.

Woreczki na zakupy – uszyć czy kupić?

Wielorazowe woreczki na zakupy, tzw. warzyworki można uszyć samodzielnie z tego, co się posiada w domu i wtedy jest to 100% zero waste, bo wykorzystujemy ponownie zbędne tkaniny i nie kupujemy nowych produktów. Woreczki bez problemu uszyjesz ręcznie, choć jest to czasochłonne. Możesz też je uszyć bardzo szybko na maszynie do szycia. Wkrótce wstawię instrukcję, jak je uszyć. Jeżeli nie masz maszyny, może znajdziesz kogoś znajomego lub udasz się do krawcowej.

Jeżeli nie chcesz lub nie masz możliwości uszycia własnych woreczków, nie ma przeszkody, żeby kupić takie gotowe. Ich główną zaletą ma być to, że będą używane wielokrotnie zamiast jednorazowych foliówek. Dlatego to, czy są z nowych tkanin czy z tych z odzysku jest to cechą drugorzędną. Woreczki uszyte z tkanin używanych również można kupić gotowe. Wiele osób zajmuje się szukaniem i przerabianiem tkanin na woreczki i inne produkty.

woreczki na zakupy warzyworki siatki na zakupy milvo sklep zero waste

Szyć, albo nie szyć…

Wielorazowe woreczki – podstawowe cechy

Woreczki powinny być lekkie, żeby nie obciążały zanadto wagi podczas ważenia produktów i nie zawyżały ich ceny. Możesz zważyć najpierw same produkty, a następnie przełożyć je do worka lub wytarować wagę z woreczkiem przed ważeniem produktów, jeżeli masz taka możliwość.

Dobrze jeżeli są choć lekko przezroczyste, żeby nie budziło wątpliwości, co się w nich znajduje (jabłka czy granaty;).

Powinny być też solidnie uszyte, żeby dały radę udźwignąć nawet kilka kilogramów produktów. Dlatego ważny jest gęsty ścieg (szew) i dlatego my zszywamy nasze woreczki podwójnie.

woreczki na zakupy warzyworki siatki na zakupy milvo sklep zero waste

Podwójny szew – szew francuski

Wybór tkaniny zależy od Twoich preferencji. Rodzaj tkaniny wpłynie na wagę, wytrzymałość czy przezroczystość woreczka, ale to nie są cechy istotne w każdym sklepie (być może robisz zakupy na rynku). Dlatego wybór należy do Ciebie, czy mają to być sztuczne tkaniny czy naturalne: bawełniane lub lniane. Milvo ma w ofercie wszystkie rodzaje woreczków, dlatego możesz się poniżej zapoznać z ich cechami i porównać je ze sobą.

Ile woreczków uszyć/kupić?

Każdy będzie miał inne preferencje zakupowe i będzie mu potrzebna inna ilość woreczków. Mnie wystarczają: 2 duże woreczki (na bułki i ziemniaki), 3-4 średnie (jabłka, marchew, pomidory itp) i ze 2 małe woreczki (pomidorki koktajlowe, winogrono lub mandarynki). Ktoś inny może będzie potrzebował dużo więcej małych woreczków, bo będzie miał gdzie kupować luzem strączki, makarony itp. Jeszcze ktoś inny będzie potrzebował samych dużych woreczków, bo i zakupy robi dużo większe.

Woreczki na zakupy z firanki

Najpopularniejsze są woreczki z firanki i innych podobnych tkanin: tiul, markizeta, siatka kaletnicza. Są to sztuczne tkaniny, na ogół poliestrowe, ale spełniają podstawowe funkcje – są lekkie, przezroczyste i wytrzymałe.

woreczki na zakupy warzyworki siatki na zakupy milvo sklep zero waste

woreczki na zakupy warzyworki siatki na zakupy milvo sklep zero wasteNasze wszystkie woreczki szyjemy standardowo w trzech rozmiarach: duży, średni i mały.

  • Duży woreczek – ok. 30 cm szer. x 41 cm, waga 12 g
  • Średni woreczek -ok. 23 cm szer. x 30 cm, waga 8 g
  • Mały woreczek – ok. 15 cm szer. x 21 cm, waga 3 g

W duży woreczek zmieści się około 12 bułek (kajzerek) lub 4 kilogramy ziemniaków. Średnie woreczki pomieszczą 7-9 średnich pomidorów lub jabłek. Małe woreczki zmieszczą około 750 g ryżu lub 400 gramów orzechów pistacjowych.

Wymiary i pojemność będzie taka sama dla innych woreczków, które szyjemy, jednak ich waga będzie się różniła ze względu na inny rodzaj tkaniny. Tkanina jest na tyle gęsta, że w woreczki można pakować bardzo drobne produkty, np. ryż czy kaszę.

Woreczki z firanki szyjemy z tkaniny od polskiego producenta firan. Wszystkie woreczki szyte są w Polsce. Tkanina ma certyfikat Standard 100 by OEKO-TEX.

W sklepie dostępne są woreczki z białej i czarnej firanki, gładkiej – bez wzorów. Zszywane są podwójnym szwem, dlatego są wytrzymałe. Woreczki z firanki są najtańsze ze względu na tani koszt tkaniny. Przy tym, wszystkie mają niezbędne cechy: są lekkie, przezroczyste i wytrzymałe. Jednak nie wszyscy lubią tkaniny syntetyczne. Jeżeli też wolisz woreczki z naturalnych tkanin, to zapraszam do zapoznania się z naszymi naturalnymi woreczkami.

Zestaw do kupienia TUTAJ.

Woreczki na zakupy z siatki lnianej

Woreczki te szyte są z naturalnej, polskiej, lnianej tkaniny. Są wytrzymałe i lekko przezroczyste, niewiele cięższe od tych z firanki. Zszywane są bawełnianą nicią, są więc w pełni naturalne. Myślę, że po zużyciu można je wyrzucić na kompost, ale to nie nastąpi tak szybko, ponieważ len jest bardzo wytrzymałą tkaniną.

woreczki na zakupy warzyworki siatki na zakupy milvo sklep zero waste

Rozmiary i waga woreczków.

  • Duży – 29 x 41 cm, 36 g
  • Średni – 24 x 32 cm, 25 g
  • Mały – 15 x 21 cm, 13 g

Siatka lniana jest stosunkowo drogą tkaniną, dlatego też woreczki z niej są droższe od tych z firanki. Szyte są podwójnym szwem.

Siatka jest lekko przezroczysta, ale na tyle gęsta, że w woreczki można pakować bardzo drobne produkty, np. ryż czy kaszę.

Zestaw do kupienia TUTAJ.

woreczki na zakupy warzyworki siatki na zakupy milvo sklep zero waste

Warzyworki z siatki bawełnianej

Woreczki z siatki bawełnianej plasują się w średniej półce cenowej i średnio też wypadają wagowo. Są odrobinę cięższe od woreczków z firanki i trochę lżejsze od tych z siatki lnianej. Rozmiary mają takie same jak inne woreczki.

woreczki na zakupy warzyworki siatki na zakupy milvo sklep zero wasteworeczki na zakupy warzyworki siatki na zakupy milvo sklep zero waste

Mają większe oczka, dzięki temu rozciągają się po długości lub szerokości, ale tylko na tyle, na ile oczka pozwalają (przędza nie jest rozciągliwa). Większe oczka powodują, że woreczek nie nadaje się do pakowania bardzo drobnych produktów.

Wymiary

  • Mały 14×22 cm, waga około 9 g.
  • Średni 23×29 cm, waga około 20 g.
  • Duży 28×40 cm, waga około 27 g.

Posiadają certyfikat Oeko-Tex Standard 100. Zszywane są bawełnianą nicią i przedziewane bawełnianym sznurkiem.

Zestaw do kupienia TUTAJ.

Lniany woreczek na pieczywo

Woreczki na pieczywo uszyte są z grubego, nieprzezroczystego lnu. Sprawdzają się podczas zakupów w piekarni. Pomieszczą ze dwa zwykłe bochenki chleba lub kilkanaście bułek. Szyte są w dużym rozmiarze: 28×40 cm.

woreczki na zakupy warzyworki siatki na zakupy milvo sklep zero waste

Jeżeli planujesz przechowywać pieczywo w lnianym woreczku pamiętaj, że to rozwiązanie nie zawsze się sprawdza. Zależy to od jakości i rodzaju pieczywa, a także od warunków, w których będzie się znajdował worek z pieczywem. Czasami potrzeba dodatkowo szczelnego chlebaka lub jeszcze jednej warstwy grubej tkaniny.

Do kupienia TUTAJ.

Woreczki z bawełnianej wzorzystej tkaniny

Woreczki na zakupy z bawełny w przeróżnych wzorach. Nie są przezroczyste, ale są cieńsze i lżejsze od woreczków lnianych na pieczywo. Myślę, że sprawdzą się tam, gdzie nie trzeba samodzielnie ważyć produktów, czyli na ryneczku lub w warzywniaku. Są szczelne, więc nadają się do przenoszenia drobnych produktów lub takich brudzących (jak ziemniaki).

woreczki na zakupy warzyworki siatki na zakupy milvo sklep zero waste

Dostępność różnych wzorów i kolorów sprawia, że woreczek jest po prostu ładny i można dopasować go pod swój gust.

Wymiary:

  • szerokość – 30 cm
  • wysokość – 36.5 cm
  • Gramatura około 140 g/m2
  • Waga woreczka – 40 g

Tkaniny pochodzą od polskich producentów i posiadają Certyfikat Oeko-Tex Standard 100.

Do kupienia TUTAJ.

woreczki na zakupy warzyworki siatki na zakupy milvo sklep zero waste

Podsumowanie

Dobry woreczek na zakupy to ten, który jest lekki i wytrzymały. To czy go uszyjesz samodzielnie czy kupisz, czy będzie z poliestru czy z naturalnej tkaniny, czy przezroczysty czy nie, czy mały czy duży, to już zależy od Twoich osobistych preferencji. Najważniejsze, żeby Ci służył długo i zastąpił wiele jednorazowych foliówek.

W ofercie sklepu Milvo znajduje się kilka rodzajów woreczków. Przezroczyste i lekkie: z firanki, z siatki lnianej i z siatki bawełnianej. Trochę cięższe i nietransparentne: z grubego lnu lub wzorzystej bawełny. Wszystkie szyte są w Polsce, starannie i z wytrzymałymi szwami. Tkaniny pochodzą od polskich producentów.

Jeżeli jeszcze nie masz własnych woreczków, to zapraszam do sklepu:)

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.