Defibrylatory AED – zasady stosowania i przebieg defibrylacji AED

Według statystyk śmierć z powodu nagłego zatrzymanie krążenia ponosi w Polsce aż 90 osób dziennie. Często wynika to z tego, że nie potrafimy odpowiednio zareagować. A to właśnie szybkie i skuteczne działanie jest w takiej sytuacji kluczowe. Oprócz podstawowych zasad dotyczących przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, warto również zapoznać się z działaniem urządzeń wspomagających cały proces. A mianowicie, defibrylatorami AED, które stają się coraz bardziej powszechne i szeroko dostępne w miejscach publicznych. Jak działają? Kiedy je stosować? Oraz jak poprawnie wykonać defibrylację AED? Przekonajmy się!

Defibrylacja AED – czym jest i kiedy ją wykonać?

Defibrylacja to zabieg medyczny stosowany podczas reanimacji. Procedura, która może uratować życie osobie, u której doszło do nagłego zatrzymania krążenia, czy to na skutek wypadku, czy innego zdarzenia losowego. Towarzyszy ona powszechnie znanemu RKO, tj. resuscytacji krążeniowo-oddechowej, znacznie zwiększając szanse na przeżycie osoby poszkodowanej. W przypadku defibrylacji AED wykonywanej przy pomocy automatycznych urządzeń zewnętrznych, które samodzielnie wykonują analizę rytmu serca, elektrodę nakłada się na klatkę piersiową, a nie bezpośrednio na serce, jak ma to miejsce w przypadku defibrylatora wewnętrznego.

Kiedy powinniśmy przystąpić do procedury? Gdy jesteśmy świadkami sytuacji, w której osoba traci przytomność i nie reaguje na bodźce zewnętrzne, natychmiast powinniśmy zareagować. To znaczy, wezwać pomoc, a następnie przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, wspartej użyciem defibrylatora AED. Jeśli poszkodowany nie oddycha lub jego oddech jest bardzo słaby, każda minuta opóźnienia zmniejsza jego szanse na przeżycie. Dlatego tak istotna jest szybka i sprawna reakcja.

Automatyczna defibrylacja zewnętrzna. AED – jak przebiega?

Defibrylatory AED to urządzenia, które mogą być użyte przez każdego, nawet bez przeszkolenia. Są one bowiem odpowiednio zautomatyzowane i intuicyjne w obsłudze – prowadzą użytkownika przez cały proces, krok po kroku, wydając jasne oraz zrozumiałe instrukcje głosowe i wizualne. Ponadto, są zaprojektowane tak, aby minimalizować ryzyko błędów. Samodzielnie oceniają rytm serca i decydują, czy defibrylacja jest konieczna. Dzięki temu możemy bezpiecznie i, wielu przypadkach, również skutecznie, przystąpić do ratowania czyjegoś życia. Jak przebiega cały proces?

Najpierw należy ocenić stan poszkodowanego. Jeśli jest nieprzytomny i nie oddycha, zadzwoń pod numer alarmowy i, jeśli masz taką możliwość, poproś inną osobę postronną o przyniesienie urządzenia. W miejscach publicznych jest ono umieszczone w specjalnych szafkach, które znajdziesz w centralnych punktach danego obiektu. Następnie włącz urządzenie, odsłoń klatkę piersiową poszkodowanego oraz przygotuj niezbędne elektrody – jedna powinna znaleźć się pod prawym obojczykiem, druga pod lewą pachą. Automatyczny defibrylator sam rozpocznie analizę i poinformuje Cię, czy konieczny jest impuls defibrylacyjny. W niektórych modelach jest on dostarczany automatycznie, może wystąpić jednak sytuacja, kiedy to Ty będzie musiał nacisnąć odpowiedni przycisk. O tym, jak i o kontynuacji RKO, również zostaniesz poinformowany przez AED. Samą resuscytację będziesz mógł zakończyć dopiero po przyjeździe służb ratunkowych bądź gdy na miejscu pojawi się inna osoba, która może bezpiecznie przejąć po Tobie wykonywanie całego procesu.

Podsumowując, defibrylatory AED są kluczowym narzędziem w ratowaniu życia osób, które doznały nagłego zatrzymania krążenia. Dzięki automatycznej analizie rytmu serca i intuicyjnym instrukcjom mogą być używane przez każdego z nas, nawet bez specjalistycznego przeszkolenia. Nie wahajmy się działać, a kiedy działamy, działajmy odważnie. Jutro to my możemy potrzebować ratunku.