Humor czy chumor – jak pisać poprawnie?

Pisze się humor czy chumor? Zdania na ten temat pewnie są różne, ale prawidłowa pisownia może być tylko jedna. Jak z pewnością mnóstwo osób wie, prawidłowym wariantem jest ten, w którym mamy na początku literę h. Warto jednak zastanowić się nad tym, z czego wynika pisanie w taki właśnie sposób. Znajomość zasad jest niezwykle istotna, ale pamiętajmy, że zasady wynikają z określonych prawideł.

Dlaczego tak?

Być może dla wielu osób będzie to zaskoczenie, ale taka pisownia motywowana jest pochodzeniem. W języku łacińskim, jak i niemieckim mamy do czynienia z pisaniem przez h. Warto również spojrzeć na to z nieco innej perspektywy. Mianowicie nie ma tu mowy o wymianie na g, dzż czy z.

Z czym mamy do czynienia?

Humor czy chumor? Sprawa istotna, ale dobrze też odnieść się do znaczenia słowa. Można zaryzykować stwierdzenie, zgodnie z którym nie wszyscy wiedzą, jakie jest znaczenie tego wyrazu. Dlatego też wypada od razu wyjaśnić, że mowa o umiejętności dostrzegania zabawnych stron życia i śmiesznych rzeczy. Bardzo możliwe, że dobry humor często utożsamiany jest ze śmiesznymi rzeczami, ale mowa o pojęciu, które jest znaczenie szersze. Poza tym jest to również odniesienie się do tego, jak ktoś czuje się w danym czasie bądź jakiejś konkretnej sytuacji. Często można usłyszeć o radosnym nastroju, pogodzie ducha czy zwyczajnym optymizmie.

Humor nie jest na zawsze

Warto również pamiętać o tym, że humor czy poczucie humoru to nie jest coś, co otrzymuje się raz na zawsze. Olek może często żartować, ale danego dnia może wydarzyć się coś, co sprawi, że nie będzie on mieć nastroju do żartów. Nie ma też co ukrywać, że zdarzają się sytuacje, kiedy po prostu nie wypada żartować. Wymienianie przykładów takich sytuacji raczej nie ma sensu. Z pewnością wszyscy doskonale wiedzą, o co chodzi.

Jakie mamy rodzaje humoru?

Humor czy chumor? Dla jednych poważny problem, z kolei dla drugich sprawa jest jasna. Po przeczytaniu tego tekstu nie powinno być jednak wątpliwości. Jest jednak jeszcze jedna kwestia, przy której wypadałoby się zatrzymać. Warto wiedzieć, że można wyróżnić następujące rodzaje humoru:

  • humor afiliacyjny – osoba uwielbia, kiedy otoczenie jest wesołe i szczęśliwe,
  • humor wzmacniający „ja” – osoba cechuje się dystansem do siebie
  • humor agresywny – ten rodzaj humoru należy do osób, które niewłaściwie postrzegają ludzi,
  • humor poniżający „ja” – humor ten opiera się na krytyce swojej osoby.

Na temat poczucia humoru można powiedzieć znacznie więcej, niż niektórym osobom może się wydawać.