Pewnie wiele osób dorosłych doskonale pamięta ten moment, gdy na lekcjach polskiego pani kazała wyjąć słowniki ortograficzne. Te cenne książki zawierały w sobie ogromną ilość wiedzy, która pomagała wyjaśnić różne wątpliwości językowe. No cóż, polski język do łatwych nie należy, więc nie ma się co dziwić temu, że nie każdy wie, jak należy pisać pewnie zwroty i określenia. Odrazu czy od razu – oto jeden z tych zwrotów, który powoduje wiele wątpliwości u dorosłych, a także u dzieci. Jak należy go napisać?
Rozdzielne wyrażenia przyimkowe
W związku z tym, że mamy do czynienia z wyrażeniem przyimkowym, należy zawsze napisać go oddzielnie. Nigdy tych dwóch krótkich słów nie można połączyć ze sobą. Dlaczego?
Chodzi bowiem o to, że ma się do czynienia ze zwrotem, który wykorzystany jest do połączenia przyimka z liczebnikami, zaimkami lub rzeczownikami. Przyimki to jedna z najtrudniejszych części zdania, która zawsze musi połączyć się z jakimiś słowami. To ten mały element, który nadaje innym słowom sens, np. „pod stołem”, „za stołem” lub „obok stołu”. Już patrząc na te kilka słów można zorientować się, że ma się do czynienia z bardzo specyficznym wyrażeniem.
Prawidłowa pisownia
Dzisiaj już prawie nikt nie sięga po słowniki ortograficzne. Powodem tego poniekąd jest to, że wszystkie odpowiedzi dostępne są tak naprawdę na wyciągnięcie ręki w internecie. Google jest na tyle uczynnym narzędziem, że wszystkie wątpliwości językowe można od razu wyjaśnić. Odrazu czy od razu? Internet od razu wskaże, że ta druga forma jest prawidłowa i każdy już nie będzie miał wątpliwości, jak je napisać. Aczkolwiek (np. na sprawdzianach z języka polskiego, na testach maturalnych) nie zawsze ma się okazję do tego, aby skorzystać z sugestii Google. Warto więc zapamiętać tą krótką zasadę, aby od razu móc użyć prawidłowej formy.
A może nie od razu?
Jeżeli ktoś jednak będzie miał wątpliwości co do tego, jak napisać „od razu”, powinien zapamiętać kilka synonimów, dzięki czemu nie będzie miał problemów z tym, jak napisać. Zamiast „od razu”, można użyć następujących synonimów: wprost, błyskawicznie, początkowo. Do tego można również wykorzystać bezpośrednio, niezwłocznie, najszybciej, tuż, nagle, najpierw, szybko. Jest wiele takich synonimów, które można wykorzystać w zdaniu. Warto więc w pierwszej kolejności pomyśleć, co tak naprawdę dana osoba chciałaby napisać. Może zamiast „od razu” można użyć innego słowa, dzięki czemu będzie można zbudować prawidłowo brzmiące zdanie bez błędu ortograficznego.