Co daje joga – korzyści płynące z jogi

Szybki styl życia oraz wiążący się z nim stres, negatywnie na nas oddziałują. Z tego powodu człowiek chciałby zająć się czymś, co pomorze mu sobie z tym poradzić, a zarazem przyjemnie spędzić czas. Istnieje wiele różnych, aktywności fizycznych mających poprawić nasze zdrowie. Przez ich mnogość, może być trudno dokonać wyboru. Jedną z zyskujących na popularności jest właśnie joga. Czym jest i dlaczego warto się nią zainteresować, znajdziesz w tym artykule.

Czym dokładnie jest joga?

Joga jest nie tylko sportem, ale może przełożyć się na inne dziedziny życia. Niektórzy określają ją jako praktykę łączącą w jedność ciało, umysł i ducha (samo słowo joga oznacza ,,łączyć”). Dla innych jest to styl życia, pomagający zachować równowagę. Jej tradycja obejmuje setki lat, a na Zachód przybyła, z Dalekiego Wschodu (dokładnie z Indii). Dzięki jodze spojrzysz również na swój rozwój duchowy, czy poprawne odżywianie. W każdym razie, by zacząć uprawiać jogę, wystarczy nam wygodny strój, mata do ćwiczeń oraz pomoc doświadczonego mistrza. Przyjmujemy różne pozycje ciała (assany), których nieodłącznym elementem jest właściwa technika oddychania (pranayama). Zajęcia z jogi można znaleźć w każdym większym mieście.

Zalety uprawiania jogi

Jako że obejmuje ona zarówno ciało, jak i umysł, daje nam ona wielorakie skutki. Podstawową zaletą, jest rozciągnięcie ciała i rozluźnienie napiętych mięśni. Wzmocni to nasz kręgosłup oraz zwiększy zakres ruchu. Ćwiczenia oddechowe rewelacyjnie wpływają na naszą koncentracje, dotleniają nasz organizm oraz poprawiają pracę płuc. Joga pomoże również na nadciśnienie tętnicze i zredukuje nasz stres. To właśnie stres jest powodem wielu chorób, dlatego uporanie się z nim, z pewnością poprawi nasze zdrowie. Obniżenie poziomu cholesterolu, również jest zaletą jogi, podobnie jak przyśpieszenie przemiany materii. Skutkuje to smuklejszą sylwetką. Joga sprawi także, że wejrzymy w głąb siebie. Podniesie to naszą samoświadomość i pomoże odnaleźć harmonię. Popularna staję się również joga twarzy, która rozluźnia mięsnie tej partii ciała i zapobiega procesom starzenia.

Zakończenie

Jak więc widać praktykowanie jogi, ma wiele korzyści. Poprawa kondycji, oraz giętkości naszego ciała, pozytywnie wpłynie na zdrowie. Nasza sylwetka i twarz, również dzięki niej zyskają. Zredukowanie stresu (będącego wielką zmorą dzisiejszych czasów), rewelacyjnie wpłynie na nasze samopoczucie i dobrostan psychiczny. Podniesie samoświadomości (co łączy się z joga), pozwoli nam zaś lepiej się poznać.