Jak poprawnie zapisać z pod czy spod?

W polskim słowniku znajduje się wiele słów i zwrotów, które mogą stanowić problem nie tylko w wymowie, ale przede wszystkim pisowni. Dzięki poznaniu kilku zasad, którymi należy się kierować podczas formułowania zdań, nikt nie będzie miał kłopotu w poprawnym zapisaniu wyrazu. Najczęściej zadawane pytanie o poprawny zapis dotyczy z pod czy spod. Jak myślisz, jak prawidłowo zapisać to słowo? Czy w tym przypadku istnieje jakaś zasada, która podpowie poprawność pisowni? 

Z pod czy spod? Czy to dwa osobne słowa? 

Jedni wolą formę z pod, inny zaś spod. Czy to dowód na to, że te dwa różniące się od siebie fonetycznie i pisownią słowa są osobnymi zwrotami, posiadającymi inne znaczenie? Oczywiście, że nie! Jedno z tych słów zostało zapisane błędnie. Które? To pytanie, na które odpowiedzi szuka masa osób w różnym wieku. Z pomocą przychodzi pewna zasada. Mówi ona o tym, iż należy zastosować pisownie łączoną przez s. Co to takiego? Na czym polega łączenie s?

Pisownia łączona przez s odpowiedzią na dylemat!

Istnieje pewna zasada pisowni, która mówi o tym iż łączone przez s słowo, powinno zostać zapisane łącznie. Doskonałym tego przykładem jest słowo sprzed. Podczas wymowy wyraźnie słychać s, a to oznacza że słowo jest połączone ze sobą, i tak tez powinno zostać zapisane poprawnie. Jeśli kierujemy się pisownią łączoną przez s, dojdziemy do wniosku, że prawidłowo zapisany wyraz to spod, a nie z pod.

Wyjątki w przyimku spod. Czy zawsze pisze się je łącznie?

Wiele używanych na co dzień słów i zwrotów posiada tak zwane wyjątki. W zależności od sytuacji, miejsca czy czasu, pisownia poszczególnych słów może się od siebie różnić, choć znaczenie jest takie samo. Czy w tym przypadku istnieje różnica między z pod a spod?  Czy jest wyjątek, o którym należy pamiętać, aby nie popełnić błędu?

Spod to słowo, które nie posiada wyjątków w pisowni. Łącznik s zawsze nakazuje poprawny zapis poprzez połączenie ze sobą s i pod. Również fonetyczny wydźwięk słowa wskazuje na poprawność w jego zapisie. Wypowiadając z pod, powstaje nienaturalna przerwa, a co za tym idzie trudność w wymowie. W przypadku słowa spod, wszystko brzmi spójnie, a sama wymowa nie stanowi problemu.

Zapisując zdanie ze słowem, które stanowi dla nas problem, warto przed zapisem kilkukrotnie powtórzyć dane słowo na głos i wsłuchać się, jak ono brzmi. Upewnić się, czy nie posiada łączników w formie s i z. Stosując te proste metody oraz znając zasady pisowni, już nigdy słowo spod, nie będzie dla nas problemem zarówno w piśmie jak i mowie.