Sprawdzamy, czy po kawie może swędzieć skóra!

Problemy ze skórą sprawiają, że czujemy się niekomfortowo, ponieważ pojawiają się na niej pewne plamy, które nas swędzą. Jest to również kłopot, ponieważ w towarzystwie odczuwamy wstyd i robimy wszystko, żeby się ukryć przed innymi. Nie chcemy, żeby ktoś nas zauważył, ale nie zmienia to faktu, że trzeba walczyć z tymi problemami na tyle, ile jest to możliwe. Sprawdzimy, czy po kawie mogą pojawić się wypryski na skórze, więc zachęcamy was do przeczytania naszego tekstu.

Czy po kawie może swędzieć skóra – to nie tylko mit!

Zacznijmy od tego, że swędzenie skóry po kawie może mieć miejsce tylko wtedy, gdy dana osoba ma alergię na kofeinę. Sama kawa nie jest w sobie zła, więc jeżeli zastanawiacie się nad tym, czy chociażby kawa Inka może powodować reakcję, to odpowiadamy, że nie. Jeżeli więc macie pewność, że nie jesteście uczuleni na kofeinę, to śmiało możecie ją pić. To może być dobra wiadomość dla tych, którzy kochają ją pić i obawiają, że to ona jest przyczyną wyprysków na skórze.

Trzeba być bardzo czujnym, bo rzeczywiście, kofeina może powodować reakcje alergiczne i tym samym pojawią się kłopoty. Najważniejsze jest jednak, by być w stałym kontakcie z dermatologiem i z nim uzgadniać nasz jadłospis i to, co możemy, a czego nie możemy jeść. Może się też okazać, że nie jesteśmy świadomi własnego uczulenia na kofeinę i kłopoty skórne przypisujemy czemuś innemu. Dlatego też najważniejsze jest to, aby cały czas sprawdzać stan swojej skóry i stosować wszelkie środki przypisane przez specjalistę. W przypadku kiedy mamy kategoryczny zakaz picia kawy, to nie róbmy na przekór i jej nie pijmy, bo problemów skórnych będziemy winni tylko i wyłącznie my sami.

Jakie jeszcze reakcje mogą wystąpić po wypiciu kawy?

Po wypiciu kawy wypryski na skórze nie muszą być jedynymi problemami. Są to również takie reakcje jak łzawienie i pieczenie oczu, które nie pokaże się od razu, ale nawet kilka minut po wypiciu napoju; biegunki i wymioty, ponieważ kofeina może wpływać negatywnie na układ pokarmowy, jednak problemy te nie występują zbyt długo; bóle brzucha z powodu kofeiny.

Powyższe objawy nie działają zbyt długo i znikają raczej po kilkudziesięciu minutach, gdy kofeina jest usuwana z organizmu. Warto wtedy wypić trochę więcej wody, aby ją wypłukać. Jeżeli kiedykolwiek pojawiły się wyżej wymienione przypadłości, to na pewno jest to znak, że trzeba to dokładniej sprawdzić. Prawdopodobnie okaże się, że źródłem tego wszystkiego jest kofeina i tym samym usunięcie jej sprawi, że będziemy się czuć lepiej. Wielu z nas pije kawę każdego dnia, jednak przeżywanie cały czas tych samych dolegliwości jest męczące, więc nie ma większego sensu jej dłużej pić.

Kofeina sprawia, że soki trawienne produkują się o 15% szybciej, co też może doprowadzić do zgagi, skurczów żołądka i refluks. Nie jest też tak, że kawa jest tylko złem, ponieważ wpływa na przyspieszenie procesów myślowych, jak również wydzielanie adrenaliny, dopaminy oraz serotoniny. Tak więc w tym przypadku picie kawy jest jak najbardziej pozytywne.

Jak się zachować, gdy pojawiają się problemy po wypiciu kawy?

Przede wszystkim nie panikować, ale na pewno nie bagatelizować objawów. Na pewno dobrze jest skontaktować się z dermatologiem, który określi źródło pochodzenia problemów. Nie ma tutaj też czego ukrywać i najlepiej mówić prawdę, bo nie dość, że wszystko i tak wyjdzie na jaw, to w dodatku sami sobie przysporzymy dodatkowych kłopotów. Dobry specjalista będzie w stanie szybko zlokalizować źródło skórnych problemów i na pewno zaradzi temu, abyśmy w przyszłości już nie musieli się bać o kiepski stan swojego naskórka.