Jesteś wielbicielką kawy? Zdradzamy tajemnice, jak kawa wpływa na urodę

Nabiał, cukier, pszenica… Ostatnio wszystko wydaje się mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, w tym urodę, prawda? Czu uwielbiana przez wielu kawa również jest szkodliwa dla naszej skóry, włosów, czy paznokci? Niestety, plotki na temat naszego ulubionego „budzika” stają się coraz częstsze. Ale na obawiaj się, ma ona również korzyści dla urody. Dodatkowo, t co powoduje problemy ze skórą u jednych kobiet, może nie wpływać na Ciebie (i odwrotnie). Przejdźmy jednak do konkretów – jak kawa wpływa na urodę?

Jak kawa wpływa na urodę? Może ona zwiększać poziom stresu, a stres stymuluje produkcję sebum

Jedną z największych plotek jest to, że kawa może powodować trądzik i niestety – jest w tym trochę prawdy. Kawa zawiera kofeinę, która u wielu osób zwiększa poziom hormonu stresu – kortyzolu. Ten wzrost kortyzolu z kolei stymuluje produkcję sebum, co prowadzić do wyprysków lub trądziku.

Ile kawy to za dużo kawy?

Badania pokazują, że maksymalnie 400 miligramów kofeiny nie jest szkodliwe, więc jedno lub dwa ulubione espresso i trzy cappuccino, lub czarne (filtrowane) kawy nie powinny negatywnie wpływać na Twoją urodę.

Jeśli chodzi o to, jak kawa wpływa na urodę, znaczenie ma rodzaj napoju

Cappuccino, frappuccino, latte i inne aromatyzowane (słodkie) kawy wyglądają świetnie, ale nie są tak dobre dla Twojej urody. Dzieje się tak, ponieważ mleko (laktoza), cukier i słodziki mogą wpływać na hormony, co z kolei powoduje wypryski.

Chcesz upewnić się, że Twoja ulubiona kawa nie powoduje wyprysków?

W takim razie nie masz innego wyjścia, jak spróbować jej z mlekiem roślinnym i bez cukru. Przynajmniej przez kilka tygodni, aby sprawdzić, jak zareaguje organizm i czy wypryski znikną.

Jakość spożywanej kawy również odgrywa ważną rolę

Kawa niskiej jakości, zwłaszcza w połączeniu z produktami mlecznymi, może poważnie zaburzyć pracę jelit i ich florę. Prowadzi to do stanu zapalnego i tak zwanego zespołu nieszczelnego jelita. Toksyny przedostają się wówczas do krwi i są usuwane z organizmu poprzez (niepożądane) stany zapalne skóry. Tak więc jeśli wiesz, że będziesz pić kawę codziennie, wybierz kawę wyższej jakości.

Kawa odwadnia skórę? Prawda, czy fałsz?

Plotki głoszą, że kawa powoduje odwodnienie skóry. Badania wykazały jednak, że nasz ulubiony „zastrzyk energii” nie jest tak moczopędna, jak wcześniej sądzono. Jednak nawet jeśli nie jest to prawdą, zawsze najlepiej jest zwiększyć spożycie wody. Kawa jest (również) silnym przeciwutleniaczem, co czyni ją najlepszym sprzymierzeńcem w walce ze starzeniem się.

Kawa wzmacnia włosy

Kawa jest dobrym wyborem, jeśli pragniesz wzmocnić i zrewitalizować włosy. Jak już wspomnieliśmy, kawa ma wysoką moc przeciwutleniającą, która ułatwia prawidłowe krążenie krwi, co pomaga odbudować włosy, pozostawiając je bardziej lśniące i zapobiegając przedwczesnemu starzeniu się włosów.

Kofeina jako inhibitor DHT

Dodatkowo, według badań opublikowanych w International Journal of Dermatology, kofeina jest skutecznym inhibitorem DHT, hormonu androgennego, który osłabia włosy i powoduje ich wypadanie.

Podsumowując – jaki wpływ ma kawa na urodę?

Picie zbyt dużej ilości kawy powoduje lekkie uszkodzenia skóry (zwłaszcza jeśli masz delikatną, tłustą cerę). Ale ogólnie rzecz biorąc, to, czy kawa jest szkodliwa dla skóry, zależy od wielu czynników: jeśli pijesz tylko kawę wysokiej jakości, ograniczasz spożycie nabiału i cukru oraz kontrolujesz dzienne spożycie kofeiny, nie musisz rezygnować z porannej filiżanki kawy. Z drugiej strony, jeśli cierpisz na dolegliwości jelitowe lub zaburzenia równowagi hormonalnej, musisz być bardziej ostrożna. Zasięgnij porady dietetyka lub dobrego dermatologa, aby zapobiec lub ograniczyć szkody, jakie kawa i ogólnie dieta może wyrządzić Twojej urodzie.