Cierpisz na krwawienie z nosa? Dowiedz się, czy krew z nosa może być ze stresu

Krwawienie z nosa zawsze zdarza się w najbardziej nieodpowiednim momencie: tuż przed ważną prezentacją, po udanym biegu na 10 km, lub w chwili, gdy pochylasz się, by pocałować ukochaną osobę na dobranoc.

Wszyscy dobrze zdajemy sobie sprawę, że krwawienie z nosa może być spowodowane suchym powietrzem, alergiami, urazami lub innymi podrażnieniami wewnątrz nosa. Ale czy stres może być potencjalną przyczyną krwawienia z nosa? Okazuje się, że w pośredni sposób tak. Oto więcej informacji w tym temacie.

Czy krew z nosa może być ze stresu? Krótka lekcja nauki na temat krwawienia z nosa

Krwawienie z nosa, inaczej krwotok z nosa, występuje, gdy drobne naczynia krwionośne wewnątrz nosa ulegają uszkodzeniu. Najczęściej występują u małych dzieci i osób powyżej 65 roku życia.

Istnieją dwa rodzaje krwawień z nosa:

  • Przednie krwawienia z przedniej jamy nosa – rzadko jest to powód do niepokoju. Często jest to wynik zadrapania w nosie lub suchości.
  • Krwawienia z tylnej części jamy nosa – są one nieco bardziej niepokojące i mogą być oznaką czegoś poważniejszego.

Co ma z tym wspólnego stres – czy krew z nosa może być ze stresu?

Chociaż istnieje powszechne przekonanie, że stres i niepokój mogą prowadzić do krwawienia z nosa, związek ten nie ma solidnego poparcia w badaniach medycznych. Z naukowego punktu widzenia istnieją ograniczone dowody na to, że stresujące sytuacje bezpośrednio powodują krwawienia z nosa.

W grę wchodzą jednak czynniki pośrednie, przyczyniające się do postrzeganego związku między stresem a krwawieniami z nosa.

Kiedy poziom stresu wzrasta, pojawia się kilka nawyków:

  • Dłubanie w nosie – główna przyczyna krwawień z nosa, ponieważ delikatne naczynia krwionośne łatwo pękają nawet w wyniku drobnych zadrapań.
  • Wydmuchiwanie nosa – częste wydmuchiwanie nosa na siłę, szczególnie w okresach stresu lub niepokoju, prowadzi do pęknięcia naczyń krwionośnych, a następnie krwawienia z nosa.
  • Bóle głowy – wywołane stresem przyczyniają się do występowania krwawień z nosa, ponieważ są one znanym prekursorem.

Jak powstrzymać stres, a tym samym krwawienie z nosa?

Istnieje wiele sposobów na złagodzenie stresu i niepokoju w codziennym życiu. Dobrym początkiem jest kształtowanie zdrowych nawyków, takich jak

  • ograniczenie kofeiny (wiemy, że rezygnacja z dodatkowej filiżanki może być trudna)
  • picie dużej ilości wody
  • regularne ćwiczenia cardio (słyszysz to cały czas, ale jeśli jeszcze nie zaczęłaś, zacznij już dzisiaj, ponieważ mają one potężny wpływ na jakość życia)
  • uważanie na to, co jesz (niektóre badania sugerują, że krwawienia z nosa mogą być również powodowane przez niektóre pokarmy, zwłaszcza ostre potrawy)
  • unikanie alergenów
  • używanie nawilżacza powietrza podczas snu
  • podjęcie terapii, jeśli zmagasz się z przewlekłym lękiem i/lub stresem.
  • joga jest kolejnym świetnym środkiem odstresowującym, oraz metodą walki z nadciśnieniem tętniczym.

Podsumowując

Chociaż istnieje pewien stopień słuszności poglądu, że stres jest czynnikiem przyczyniającym się do krwawień z nosa, dowody naukowe potwierdzające ten związek pozostają ograniczone. Stres sam w sobie nie może bezpośrednio powodować krwawień z nosa, ale czynniki pośrednie, takie jak dłubanie w nosie, siłowe wydmuchiwanie nosa i bóle głowy wywołane stresem już tak.

Istotne jest rozróżnienie między krwawieniem z przedniej jamy nosa i tylnej, przy czym to drugie wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. W przypadku łagodniejszych krwawień z nosa skuteczne będą środki, takie jak utrzymywanie nawilżanie nosa, unikanie dłubania i ćwiczenie technik relaksacyjnych.