Co na ból głowy? Domowe sposoby niewymagające użycia farmakologii

Ból głowy to dolegliwość, która spotyka nas dosyć często. Zazwyczaj jest spowodowany przemęczeniem, zmianami ciśnienia, przewlekłym stresem czy odwodnieniem. Najszybszy sposób na poradzenie sobie z bólem to zażycie leku zawierającego paracetamol lub ibuprofen. Ta metoda ma pewne wady, gdyż może prowadzić do uzależnienia od substancji przeciwbólowych czy uszkodzenia wątroby. Zatem co zastosować na ból głowy? Oczywiście domowe sposoby, które pomogą przynieść upragnioną ulgę równie dobrze jak farmakologia.

Nawodnienie na pierwszym miejscu

Bóle głowy mogą być ważnym sygnałem od organizmu, ostrzegającym o odwodnieniu. Dlatego czując napięcie, kłucie lub pulsowanie w skroniach, warto na początku zadbać o prawidłowe nawodnienie. W tym celu należy wypić ok. litr płynu, powoli, małymi łykami w przeciągu godziny. Może być nim czysta woda, lecz lepszy efekt przyniesie dodanie do niej soli i soku z cytryny. Co jeszcze pić na ból głowy? Domowe sposoby na walkę z tą przypadłością to również zioła. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się napary i herbatki o właściwościach rozluźniających np. z mięty, lipy, rumianku czy imbiru.

Zasłużony odpoczynek

Jeśli ból głowy jest spowodowany stresem lub zmęczeniem, najlepszym sposobem na pokonanie go jest relaks. Dużą ulgę przyniesie prozaiczna drzemka, odpoczynek w cichym i zaciemnionym miejscu czy ciepła kąpiel, a także spacer na świeżym powietrzu. Dla lepszego efektu można je uzupełnić innymi domowymi metodami.

Masaże

W pozbyciu się bólu głowy świetnie sprawdza się masaż karku i ramion. Godną uwagi metodą na radzenie sobie z tą dolegliwością jest również akupresura, czyli uciskanie skroni lub punktu znajdującego się u nasady nosa. Pomagają one rozluźnić zblokowane mięśnie. Pobudzają też produkcję endorfin i krążenie limfy.

Aromaterapia

Do pokonania bólu głowy służą również olejki aromatyczne np. miętowy, majerankowy, lawendowy czy bazyliowy. Pożądany efekt można uzyskać poprzez dodanie ich do kąpieli, wcieranie w skronie czy inhalacje. Z uwagi na to, że są drażniące, warto przed zastosowaniem rozcieńczyć je oliwą z oliwek.

Okłady

Bóle głowy pomoże złagodzić stosowanie zimnych okładów na czoło czy moczenie nóg w chłodnej wodzie. Przy silniejszych dolegliwościach np. migrenie sprawdzi się również nałożenie zimnego kompresu na kark przy równoczesnym zanurzeniu stóp i dłoni w gorącej wodzie. W ten sposób spowalnia się przewodnictwo nerwowe, wyciszając ból.

Dieta

Co jeszcze pomoże na ból głowy? Domowym sposobem na zwalczenie tej dolegliwości może być też zmiana diety. Aby ból się nie nasilił, należy zrezygnować ze spożycia czekolady i produktów zawierających kakao, wina i innych alkoholi oraz serów dojrzewających, a także orzechów i niektórych gatunków cytrusów.