Chcąc odpowiedzieć na pytanie dht co to, należy zauważyć, że jest to hormon steroidowy, który produkuje i przekształca 5-alfa-reduktaza. W męskim organizmie DHT jest jednym z najważniejszych androgenów, czyli hormonów odpowiadających za rozwijanie się i funkcjonowanie męskich cech płciowych. Oddziałuje na męski organizm na kilka różnych sposobów. Przede wszystkim jest konieczny do rozwijania się narządów płciowych oraz do zachowania ich odpowiedniej funkcji. Wpływa też na rozwój włosów na całym ciele. Ponadto DHT wykazuje ogromne znaczenie dla działania prostaty i poziomu libido.
Jak DHT może wpływać na wypadanie włosów?
Najczęstszym powodem wypadania włosów są zaburzenia hormonalne oraz genetyczne. Można wówczas mówić o łysieniu androgenowym, które kojarzone jest z łysieniem męskiego typu. Niewątpliwie wypadanie hormonalne włosów tyczy się najczęściej panów, ale panie także powinny pozostać czujne. Łysienie androgenowe występuje zwykle w centralnej szczytowej części głowy i omija tym samym boki i część potyliczną.
Najważniejszą przyczynę wymienionego wypadania włosów stanowią hormony męskie – androgeny. Dihydrotestosteron jest pochodną testosteronu, która stanowi bardzo aktywny hormon atakujący mieszki włosowe, co przyczynia się do ich obkurczania. Pomimo iż całą winą wypadania włosów obarczany jest hormon DHT, to musimy jednak mieć na uwadze, że o wrażliwości mieszków włosowych mogą zadecydować jednak genetyczne uwarunkowania.
Podwyższenie poziomu DHT – dlaczego do niego dochodzi?
Za zwiększenie poziomu DHT we krwi odpowiedzialne jest między innymi branie sterydów albo guz jąder. To duże zagrożenie dla zdrowia, które może przyczyniać się do nieodwracalnych zaburzeń. Przyczyn takiego zjawiska jest jednakże dużo więcej. U pań podwyższenie poziomu tego hormonu wynika z zaburzeń pomiędzy pracą androgenów, a estrogenów. Taki stan jest też rezultatem hiperprolaktynemii, przerostu nadnerczy czy ich guza.
Jakie mogą być efekty podwyższonego poziomu DHT?
Zwiększenie poziomu wymienionego hormonu skutkuje przede wszystkim problemem z łysieniem i wypadaniem włosów u panów. Najbardziej wrażliwe mieszki zlokalizowane są na czole, gdzie w pierwszej kolejności można dostrzec stopniowe ich wypadanie i redukcję. Mężczyźni mający dziedziczną nadwrażliwość na DHT, muszą mieć na względzie, że pojawia się w ich przypadku dużo większe prawdopodobieństwo łysienia androgenowego.
Nie jest to jednakże jedyny problem zdrowotny, z którym mogą się zmagać panowie z nazbyt wysokim poziomem DHT. Nieustabilizowany poziom tego hormonu może również stać się przyczyną wysokiego popędu seksualnego czy zaburzeń w zakresie funkcjonowania narządów płciowych u mężczyzn.