Asertywność to cecha charakteru, do której coraz częściej dąży wielu z nas. Tymczasem zupełnie nie wiemy, jak rozpocząć swoją własną drogę do stania się asertywnym. Czy zawsze musi wiązać się to z obrażaniem się ze strony środowiska? Jak być asertywnym, by jednocześnie postawić innym jasne granice, co jest, a co nie jest przez nas akceptowane, pozostając przy tym w pełni kulturalnym? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.
Jak być asertywnym? Stawiaj jasne granice
By być asertywnym, z całą pewnością należy zacząć od stawiania otoczeniu jasnych granic. To bardzo proste zachowania, które pokażą naszemu partnerowi, rodzinie, czy znajomym, jakie zachowania są przez nas akceptowane, a jakie już nie. Dzięki temu każda osoba, która będzie z nami przebywać, nieważne czy od święta, czy każdego dnia, będzie miała szansę poznać nasze upodobania, czy przyzwyczajenia. Takie zachowanie działa także w drugą stronę w każdej relacji, stając się jednocześnie podwaliną do zbudowania wzajemnego szacunku i zrozumienia. Takie postawy są niezwykle ważne, zarówno w przyjaźni, w miłości, jak również w relacjach na gruncie zawodowym.
Wyrażaj głośno swoje emocje i odczucia, czyli sprawdzony sposób jak być asertywnym
Jak być asertywnym? W takiej postawie z całą pewnością nie może zabraknąć głośnego wyrażania emocji, jakie w danej chwili czujemy. Co oznacza to w praktyce? Jeśli czujemy się:
- rozdrażnieni,
- zmęczeni,
- smutni,
- radośni,
- zmęczeni,
- zażenowani,
- zawstydzeni,
zawsze należy zakomunikować to osobom, w towarzystwie których się znajdujemy. Bardzo złym, a przede wszystkim niezdrowym dla naszego zdrowia psychicznego jest udawanie, że coś nam się podoba, kiedy w rzeczywistości marzymy tylko o opuszczeniu danego miejsca, czy towarzystwa.
Jak być asertywnym, by nie urazić innych osób ze swojego otoczenia?
Wiele osób obawia się swojej asertywnej postawy, uważając, że otoczenie nie zaakceptuje danego zachowania z ich strony. Tymczasem warto wiedzieć, jak wyrażać swoje emocje, postawy, by mimo to zostać odebranym pozytywnie przez innych. Z całą pewnością należy wyeliminować jakiekolwiek złe emocje we własnej postawie oraz aparycji. Nie należy podnosić tonu głosu. Z uśmiechem na ustach, spokojnym tonem, należy jasno zakomunikować, z czym czujemy się dobrze, a z czym już nie.
Asertywność jest na czasie
Jak być asertywnym? Z całą pewnością w dzisiejszych czasach jest to zachowanie, które jest bardzo na czasie. Coraz więcej psychologów, psychiatrów, czy innych specjalistów, jasno wskazują, że bycie asertywnym jest najdoskonalszą formą, by zachować stan swojego zdrowia psychicznego na właściwym poziomie. Jeśli więc coś jest modne, jednocześnie staję się przez społeczeństwo coraz bardziej akceptowane, co niezwykle sprzyja zbudowania tego rodzaju przydatnej w życiu postawy dla wielu z nas.
Nie bój się wyrażać swojego zdania
Jeśli chcesz być asertywnym, z całą pewnością początek pracy musisz rozpocząć we własnej głowie. Nie można bać się wyrażać swojego zdania. Nawet jeśli zostanie ono zanegowane w jakimś towarzystwie, będzie to zachowanie nietaktowne z drugiej strony. W dzisiejszych czasach coraz głośniej mówi się o potrzebie wyznaczania własnych granic, wyrażenia swoich emocji i uczuć. Dzięki temu stwarzamy klarowne, jasne środowisko wokół siebie, otaczając się jedynie osobami, które akceptują nas takimi, jakimi naprawdę jesteśmy. Postaw na sprawdzone modele zachować i pozbądź się ze swojego życia toksycznych relacji raz na dobre.