Przyjaźń czy rezerwowy chłopak? Czyli o przyjaźni damsko-męskiej

Przyjaźń damsko-męska to odwieczny dylemat. Rozpatrując znaczenie słowa przyjaźń, możemy dostrzec, że według niektórych są to osoby, które naprawdę dobrze się znają. Czy musimy dobrze się znać, żeby zasłużyć na miano przyjaciela? Przyjaźń to odczucie bliskiej więzi, na której możemy polegać. Opiera się na lojalności, szczerości i przede wszystkich akceptacji siebie nawzajem za to kim jesteśmy. Czy to nie są cechy, które dostrzegamy w relacji z naszym partnerem bądź partnerką ? Często zakładamy że jeśli mężczyzna i kobieta spotykają się, to muszą być parą romantyczną. Jednak czy na pewno tak jest?

Gdy wspominamy o naszych przyjaźniach damsko-męskich często mierzymy się z natychmiastowym negatywnym odzewem. Młodzież przyprowadza swoich nowych przyjaciół odmiennej płci i od razu słyszy: „Czy to twój nowy chłopak?” albo sarkastyczne „Jasne to przecież tylko przyjaciel”. Co powoduje zakłopotanie już w nastoletnim wieku. Społeczeństwo również wpaja nam stereotypowe postrzeganie tego typu relacji. Kreuje obraz, w którym kobieta i mężczyzna nie mogą być prawdziwymi przyjaciółmi. Według nich jedna ze stron zawsze będzie czuła przyciąganie emocjonalne lub seksualne. Jest to ograniczające myślenie nieuwzględniające różnorodności ludzkich  doświadczeń.

Sami również możemy podchodzić do takiej przyjaźni z pewnymi rezerwami. Zastanawiamy się, czy nie skrywamy podświadomego podkochiwania się w naszych przyjaciołach, kiedy tak naprawdę szukamy prawdziwego partnera. Ale czy to jest prawda? Przyjaciółka mężczyzny może być jego bratnią dusz, osobą, która go wspiera i rozumie. To nie oznacza, że którekolwiek z nich odczuwa do siebie emocji romantycznych. Przyjaźń damsko-męska przez to staję się często w jakiś sposób prestiżowa, ponieważ pokazuje, że płci są w stanie przezwyciężyć stereotypy i stworzyć trwałe więzi.

W takim razie czy tego rodzaju przyjaźń w przypadku osób homoseksualnych jest lepszym rozwiązaniem? Po raz kolejny mamy styczność z kolejnym stereotypem. Orientacja seksualna nie ma związku z możliwością nawiązania prawdziwej przyjaźni między płciami. Oczywiście istnieją przypadki, w których możemy stracić przyjaciela innej płci, ponieważ odkrywa on w sobie uczucia i się zakochuję. Jest to jednak wyjątek od reguły, a nie norma.

Musimy również zastanowić się, czy romans z przyjacielem jest wyrazem desperacji, czy szansą na szczęśliwy związek. Otóż takie relacje mogą przynieść zarówno powodzenie, jak i rozczarowanie. Musimy wziąć pod uwagę, że w jednej chwili możemy stracić przyjaciela na całe życie przez przebłysk szansy na potencjalnego partnera. To czy związek powstały w wyniku romansu z przyjacielem będzie korzystny, zależy od wielu innych czynników. Takich jak kompatybilność wartości, nasze cele czy nawet styl życia. W każdym przypadku kluczowa jest szczera rozmowa i gotowość do poświęcenia cząstki swojego życia na rzecz zmian.

Przyjaźń damsko-męska jest możliwa i szlachetna. Niezależnie od stereotypów społecznych, relacje tej natury mogą być pełne zaufania, wsparcia i intymności emocjonalnej. Możemy znaleźć w przyjacielu bratnią duszę, osobę, która będzie nas wspierać w trudnych chwilach i cieszyć się razem z nami sukcesami. Oczywiście, taka przyjaźń wymaga pracy i otwartości. Musimy sami zdecydować czy chcemy ryzykować, aby zyskać szanse na to wartościowe doświadczenie. Miłość i przyjaźń sprawiają, że nasze życie jest pełne radości i spełnienia. Niezależnie od tego czy decydujemy się na romans z przyjacielem, czy nie. Ważne jest byśmy się cieszyli z tego co mamy i byśmy doceniali naszych przyjaciół takimi, jakimi są — bez względu na płeć.