Maliny to bez wątpienia jedne z najchętniej uprawianych krzewów w polskich ogrodach. Swoją wielką popularność zawdzięczają oczywiście bardzo smacznym owocom, lecz również stosunkowo niewielkim wymaganiom od strony jakości gleby, miejsca nasłonecznienia czy częstotliwości podlewania. Pamiętać jednak trzeba, że do poprawnego wzrostu maliny konieczne jest poprawne przycinanie tej rośliny.
Kiedy przycinać maliny i po co to robić?
Każdy hodowca malin musi wiedzieć, że przycinanie to najważniejszy zabieg pielęgnacyjny. Dobrze wykonane przycięcie wpływać będzie na ilość dawanych owoców, lecz również znacznie ułatwi ich zbiór. Dzięki temu, że pozbędziemy się niepotrzebnych elementów, roślina zostanie przerzedzona i odmłodzona. Sprawi to, że między jej gałęziami swobodnie przepływać będzie powietrze, a także każdy jej fragment będzie miał kontakt ze światłem słonecznym.
Kiedy przycinać maliny, żeby osiągnąć najlepsze efekty?
Skoro wiemy już, dlaczego przycinanie malin jest tak ważne, należy się teraz dowiedzieć, kiedy ten zabieg powinien być wykonywany. Wiedzieć trzeba, że przycięcie powinno być zrealizowane nie tylko od razu po posadzeniu, lecz także na późniejszym etapie wzrostu rośliny.
Co należy wziąć pod uwagę, planując przycinanie? Przede wszystkim określić trzeba, czy ma się do czynienia z:
- malinami letnimi,
- malinami jesiennymi.
Konkretny gatunek malin oczywiście przekłada się na termin ich owocowania, a więc i na inny czas przycinania. W przypadku malin letnich zaleca się przycinanie na koniec kwietnia natomiast jesiennych w sierpniu.
Czym przycinać maliny?
Kolejną bardzo ważną sprawą, o której pamiętać musi każdy hodowca roślin, jest odpowiednie wybranie akcesoriów do przycinania malin. Zdecydowanie najczęściej poleca się skorzystanie z ostrego sekatora, który jest idealnie przystosowany do takich zadań i cięcia przy jego użyciu będą szybkie, wygodne i precyzyjne. Czego natomiast nie należy używać? Odradza się korzystanie z tępego sekatora lub z nożyc. Wykorzystując je, nie zetnie się gałęzi, tylko je zmiażdży, co może doprowadzić do rozdwojenia końcówki pędu, a nawet jej obumarcia.
Jak w prawidłowy sposób przycinać maliny?
Jeśli hodujemy maliny letnie, powinniśmy przyciąć je jeden raz na sezon, najlepiej do razu po zbiorach owoców. Należy wyciąć wszystkie te pędy, które dały już owoce. Celem tego działania jest przygotowanie przestrzeni dla nowych pędów.
W przypadku malin jesiennych pędy powinno się wycinać również po zakończeniu owocowania, lecz przy samej ziemi. Jeśli się tego nie zrobi, owocowanie nadal pojawi się w kolejnym roku, lecz będzie na zdecydowanie gorszym poziomie.
Szczególnym okresem dla przycinania malin jest wiosna. To właśnie wtedy koniecznie trzeba przyciąć pierwszy raz młode krzewy. Sprawi to, że pojawią się nowe, silne pędy, które przyczynią się do szybszego wzrostu rośliny oraz oczywiście przyniosą znacznie większe plony.
Jak dbać o posadzone maliny?
Jeśli chcemy, aby nasze krzewy malinowe dobrze się rozwijały i dawały duże plony, musimy o nie odpowiednio dbać. Oczywiście podstawą jest właściwe przycinanie, lecz nie można na tym poprzestać. Równie ważne jest to, co będzie się dostarczać do gleby, w której krzewy zostaną posadzone. Kluczem jest oczywiście dobrze dobrany nawóz, który dostarczać będzie roślinom niezbędne minerały i składniki odżywcze. Równie ważne jest właściwe zabezpieczenie przed zimą, aby przy niskich temperaturach nie doszło do obumarcia pędów.
Zakończenie
Krzewy malinowe powszechnie hodowane są w wielu polskich ogrodach. Jeśli chcemy, aby dawały naprawdę wiele owoców, zapoznajmy się z powyższymi informacjami na temat ich przycinania, a także ogólnej pielęgnacji.