Jak wybrać firmę outsourcingową? Praktyczny przewodnik dla przedsiębiorców

Popularność outsourcingu stale rośnie, a coraz więcej firm decyduje się na oddelegowanie swoich usług. Tym sposobem tradycyjny model zatrudnienia staje się elastyczniejszy i dopasowany do potrzeb wszystkich stron. Dobre przygotowanie wdrożenia outsourcingu jest gwarancją osiągnięcia oczekiwanych rezultatów. W tym celu warto skorzystać z usług profesjonalnej firm outsourcingowej, ale decyzja o je wyborze powinna być precyzyjnie przemyślana. Oto praktyczne wskazówki, jak wybrać firmę outsourcingową.

Analiza potrzeb firmy

Szczegółowa analiza procesów zachodzących w przedsiębiorstwie pozwala zweryfikować przeznaczone na ten cel zasoby. To, z kolei, umożliwia opracowanie rachunku zysków i strat oraz prognozę ewentualnych konsekwencji wdrożenia outsourcingu w firmie. Analiza tych czynników ułatwi również wybór firmy outsourcingowej, która najlepiej odpowie na aktualne potrzeby przedsiębiorstwa.

Określenie celów

Kolejnym krokiem powinno być w tym wypadku określenie celów, które mają zostać osiągnięte dzięki skorzystaniu z nowego modelu biznesowego. To pozwoli na zdefiniowanie, jakie usługi należy oddelegować zewnętrznej firmie, a które powinny pozostać w ramach struktury firmy. Określone cele powinny również stanowić mapę dla zewnętrznej firmy oraz podstawę do monitorowania wykonywanych zadań.

Wyodrębnienie budżetu

Decydując się na outsourcing, należy opracować budżet, jaki firma jest w stanie przeznaczyć na ten cel. Określenie środków finansowych, które będą mogły zostać przeznaczone na realizację poszczególnych usług, to kluczowe działanie. W tym wypadku zawsze powinno się porównywać koszt wykonania danego zadania w ramach funkcjonowania firmy z kosztami poniesionymi w sytuacji zlecenia tej operacji zewnętrznemu podmiotowi. Na tej podstawie możliwa jest ocena opłacalności przedsięwzięcia.

Ograniczenie ryzyka do minimum

Biorąc pod uwagę korzyści płynące z outsourcingu, należy również pamiętać o możliwych ryzykach. Do najważniejszych należą ukryte koszty, dlatego tak istotne jest określenie zasad współpracy z firmą outsourcingową. Wszystkie warunki realizacji usług oraz wynikające z nich koszty powinny się znaleźć w zapisach umowy. Innym zagrożeniem może być jakość wykonywanych usług. To ryzyko można zminimalizować poprzez okresowy monitoring realizacji zadań oraz raporty.

Wybór firmy outsourcingowej

W branży funkcjonuje wiele firm outsourcingowych, a wybór najlepszej z nich nie należy do łatwych. Wybierając firmę outsourcingową, warto wziąć pod uwagę opinie klientów oraz referencje. Oprócz rekomendacji dobrym kryterium wyboru może okazać się sposób działania firmy outsourcingowej oraz oferowane usługi względem naszych oczekiwań. Historia firmy outsourcingowej oraz jej wieloletnie doświadczenie będzie świadczyć o stosowaniu sprawdzonych rozwiązań. Ponadto tego typu podmiot powinien posiadać branżowe know-how, a personel odpowiednie kompetencje w obszarach kluczowych dla biznesu. Profesjonalna firma outsourcingowa musi potrafić elastycznie dostosowywać swoje usługi do zmieniających się potrzeb klienta. Kluczowe znaczenie ma również dobry kontakt z firmą i jej pracownikami. Transparentność kosztów pomoże uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości. Jasne zasady współpracy, zapisane w umowie, to kluczowy czynnik wpływający na decyzję o współpracy.

Firma outsourcingowa KONO – Twój zaufany partner

Firmę outsourcingową KONO tworzy grono ekspertów, którzy od wielu lat zajmują się pośrednictwem pracy, usługami kadrowymi i HR, ale również wsparciem prawnym firm. Oferuje kompleksowe usługi, w tym proces rekrutacyjny, dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Specjaliści KONO są w stanie szybko dostarczyć wykwalifikowanych pracowników o odpowiednich kompetencjach. Zespół zajmuje się również wszystkimi formalnościami, od umów, poprzez szkolenia, aż po zarządzanie aktami osobowymi i rozliczanie czasu pracy.