Niedobór żelaza jest najczęstszym problemem braku równowagi żywieniowej. Zwłaszcza kobiety należą do grup najbardziej zagrożonych niskim poziomem tego składnika mineralnego. Tymczasem żelazo jest niezbędne do produkcji hemoglobiny, dlatego jego niedobór może prowadzić do anemii. Sprawdź, czym spowodowany jest brak żelaza, objawy i choroby powiązane z jego niedoborem.
Niedobór żelaza we krwi – przyczyny
Jedną z głównych przyczyn niedoboru żelaza we krwi jest utrata krwi. I to nie tylko podczas operacji. Na przykład kobiety, które mają bardzo obfite miesiączki, zwykle mają mniejszą ilość żelaza we krwi.
Inną przyczyną prowadzącą do tego stanu jest słabe wchłanianie żelaza w jelitach. Proces ten mogą zaburzać pasożyty i choroby zapalne jelit. Jednocześnie niektóre leki mogą powodować problemy z jego przyswajaniem.
Inną przyczyną niedoboru żelaza we krwi jest dieta uboga w ten składnik odżywczy. Dlatego warto uwzględnić w niej produkty takie jak rośliny strączkowe (np. fasola i soja), ciemnozielone warzywa (np. szpinak), jaja i czerwone mięso.
Dodatkowo warto pamiętać, że w czasie ciąży kobieta również może mieć niski poziom żelaza we krwi. Jest to dość częste zjawisko związane z rozwojem płodu. Dlatego przyszłe matki potrzebują więcej żelaza, aby odżywić siebie i swoje dziecko.
Brak żelaza – objawy
Zdarza się, że najczęstsze objawy niedoboru żelaza są jednocześnie prawdopodobnie najtrudniejsze do wykrycia. Mimo to warto zwrócić uwagę na objawy braku żelaza, do których można zaliczyć:
- uczucie ciągłego zmęczenia i wyczerpania;
- zniechęcenie;
- łatwość ulegania irytacjom;
- senność w ciągu dnia;
- odczuwanie bezpodstawnego niepokoju;
- trudności w uczeniu się i utrzymaniu na czymś uwagi;
- uczucie braku tchu;
- szybkie bicie serca;
- migreny i częste bóle głowy;
- bladość skóry, powiek i dziąseł;
- bolesny, blady język;
- bardzo obfite miesiączki u kobiet;
- pokusa jedzenia kredy, gliny, ziemi i papieru;
- wypadanie włosów, ich słabość i łamliwość;
- zespół niespokojnych nóg (niekontrolowane poruszanie nogami podczas leżenia lub siedzenia).
Aby mieć pewność, że to objawy braku żelaza, często konieczne jest wykonanie analizy krwi. W rzeczywistości test ferrytyny jest głównym badaniem pozwalającym ocenić, czy konieczna jest jego uzupełnianie, czy nie.
Niedobór żelaza – konsekwencje
Niedokrwistość z niedoboru żelaza jest główną chorobą spowodowaną brakiem tego składnika w organizmie. Charakteryzuje się redukcją hemoglobiny i czerwonych krwinek, czyli komórek krwi odpowiedzialnych za transport tlenu po całym organizmie. Istnieje również anemia sierpowatokrwinkowa, choroba genetyczna powodująca nieprawidłowości w liczbie czerwonych krwinek. Dodatkowo niski poziom żelaza we krwi może prowadzić do niedoczynności tarczycy i niedoboru witaminy C.
Osoby, które mają niski poziom żelaza we krwi, mogą uzupełnić je dietą. Warto zwiększyć spożycie pokarmów bogatych w żelazo. W niektórych przypadkach, gdy poziom żelaza jest bardzo niski, może być konieczne zastosowanie leków lub suplementów diety.