Jak wytrzymać na diecie? Porady, które zmienią Twoje spojrzenie i stosunek do diety

jak wytrzymać na diecie

Zapewne znasz wiele osób z nadwagą, które próbowały schudnąć kilka razy w życiu, lub sam/ sama jesteś jedną z tych osób. Kluczowe w tym zdaniu jest „kilka razy w życiu”, ponieważ często nie udaje się utrzymać diety z wielu powodów. Jak więc sobie z tym poradzić? Jak wytrzymać na diecie i z powodzeniem schudnąć? Oto wskazówki, które odmienią Twój stosunek do diety. 

Kluczowa jest stopniowa zmiana nawyków

Kiedy rozpoczynasz dietę, musimy być świadomy/ świadoma znaczenia zmian nawyków i robić to stopniowo. Zmiana nawyków to najbardziej skomplikowana część, ponieważ jeśli na przykład nigdy nie jesz warzyw, włączenie ich w codzienny nawyk będzie pewnego rodzaju szokiem. Jeśli od pierwszego dnia narzucisz sobie jedzenie dużej porcji warzyw, szybko się znudzisz i poddasz. Jednak każdy jest w stanie zmienić nawyki, ale zalecamy robienie tego stopniowo, zaczynając w tej sytuacji od mniejszej porcji warzyw.

Warto także doskonalić umiejętności kulinarne, aby tworzyć smaczniejsze przepisy, unikając tym samym popadania w monotonię.

Korzystaj ze sprawdzonych źródeł informacji i unikaj diety „cud”

Jeśli zastanawiasz się, jak wytrzymać na diecie, warto wiedzieć, że najlepiej jest unikać wszelkiego rodzaju „cudownych” i ekstremalnych diet, które zakładają na przykład jedzenie wyłącznie białka, czy produktów surowych. Diety tego typu często są promowane w Internecie przez osoby, którym zależy wyłącznie na kontrowersjach i odwiedzinach.

Kluczem jest zbilansowana dieta i poszukiwanie wiarygodnych informacji, zarówno w Internecie, jak i w czasopismach. Najlepiej jest spojrzeć na źródło informacji i przeprowadzone badania naukowe, aby mieć większą pewność, że dany reżim dietetyczny sprawdził się na większej grupie osób.

Wykorzystaj medytację i dobrze się wysypiaj

Aby wytrzymać na diecie, warto dobrze się wysypiać i walczyć ze stresem, są to dwa czynniki, które mają silny wpływ, na utratę wagi. Często w takich sytuacjach pomocna jest medytacja lub delikatne ćwiczenia, takie jak joga.

Nie rezygnuj z wyjść

Bycie na diecie nie musi oznaczać rezygnacji z planów spędzania wolnego czasu, takich jak wyjście na kolację lub imprezę, aby uniknąć pokus, takich jak alkohol i zakazane na diecie potrawy. Nie zalecamy tego w żadnym wypadku. Takie restrykcyjne podejście do diety sprawdzi, że poddasz się jeszcze szybciej. Jak wytrzymać na diecie w takiej sytuacji? Radzimy, aby wcześniej wiedzieć, że na przykład jedno piwo zawiera 300 kcal pustych kalorii, co pomoże Ci ograniczyć jego spożycie. Mając taką wiedzę, możesz dokonywać mądrzejszych wyborów i ograniczać alkohol lub inne złe pokarmy w swoim życiu, ale nie musisz całkowicie z nich rezygnować.

Nie rezygnuj z diety, jeśli zdarzy Ci się złamać reżim dietetyczny

Ludzie, którym nie udaje się wytrzymać na diecie, często traktują to jako porażkę i całkowicie rezygnują z diety. Jest to błędna postawa. Oczywiście trzeba postrzegać to jako niepowodzenie, ale pojedynczy wybryk nie powinien skłaniać Cię do rezygnacji z racjonalnej i zdrowej diety.

Zadaj sobie pytanie, co doprowadziło Cię do takiej sytuacji: problem z planowaniem, czy była to „nagroda” za przestrzeganie diety, czy irracjonalna decyzja w przepływie emocji?. Na wszystko jest rozwiązanie. Na przykład, jeśli dieta została pominięta, ponieważ jedzenie nie zostało przygotowane, należy zaplanować dietę na cały tydzień. Z drugiej strony, jeśli objadanie się było spowodowane lękiem, można wdrożyć strategie relaksacyjne lub rozpraszające, aby kontrolować lęk.