Wysoki cholesterol to problem, który dotyczy nawet 20 milionów Polaków. Ponieważ nie ma widocznych objawów tego stanu, mniej niż połowa z tych osób otrzymuje odpowiednie leczenie, czy wdraża zdrowe nawyki do swojego życia. Niemniej jednak ignorowanie wysokiego poziomu cholesterolu jest ryzykowne, ponieważ jest on jednym z głównych powodów chorób serca, zawału serca i udaru mózgu. Oto więcej cennych informacji na temat wysokiego poziomu złego cholesterolu.
Co powoduje wysoki poziom złego cholesterolu?
Cholesterol osiąga niebezpieczny poziom z powodu czynników genetycznych i niezdrowych nawyków. Aby dowiedzieć się, czy w Twoim wypadku geny warunkują gromadzenie się cholesterolu, warto porozmawiać o tym ze starszymi krewnymi. Zapytaj ich, czy u któregoś z członków rodziny zdiagnozowano wysoki poziom cholesterolu lub, czy ktoś przyjmuje leki obniżające poziom wysokiego cholesterolu.
Nawyki wpływające na wzrost złego cholesterolu
Z drugiej strony, oto nawyki, które powodują wzrost cholesterolu:
- zła dieta,
- brak ruchu,
- palenie tytoniu,
- częste spożycie alkoholu.
Najbardziej niebezpieczny nawyk
Niektórzy eksperci do spraw zdrowia serca uważają, że najbardziej niebezpieczny nawyk nie znajduje się na żadnej podręcznikowej liście. Jest to mentalny nawyk poczucia bezradności wobec własnego zdrowia. Na przykład, jeśli w Twojej rodzinie są osoby wysokim cholesterolem, możesz myśleć, że nic, co zrobisz, nie zrobi różnicy, więc nie ma sensu podejmować wysiłku.
Niemniej jednak jest to niezwykle błędne myślenie, nie ma powodu, by czuć się bezradnym. Obecna wiedza medyczna i leki ułatwiają skuteczne radzenie sobie z cholesterolem, a zmiany, które trzeba wprowadzić do życia, nie są tak drastyczne, jak możesz się obawiać.
Jak obniżyć poziom złego cholesterolu?
Po pierwsze, poproś o badanie poziomu cholesterolu podczas następnej wizyty u lekarza. W przeciwieństwie do ciśnienia krwi nie można śledzić poziomu cholesterolu w domu. Zapytaj swojego lekarza, czy poziom cholesterolu zmieniał się w czasie lub pozostawał stabilny, co może wskazywać, czy mają na niego wpływ czynniki genetyczne, czy styl życia. Następnie, możesz wdrożyć następujące metody redukcji wysokiego cholesterolu:
Ćwiczenia
Podnoszą one poziom dobrego cholesterolu HDL. Należy obrać sobie cel minimum 30 minut aktywności fizycznej dziennie.
Przyjmowanie statyn
Statyny są główną metodą leczenia wysokiego poziomu cholesterolu. Blokują one enzym wątrobowy potrzebny do produkcji cholesterolu. W wielu badaniach wykazano, że statyny są bezpieczne i skuteczne w dłuższej perspektywie oraz mają bardzo niewiele skutków ubocznych.
Jedz „prawdziwe jedzenie”
Zapewne już o tym słyszałeś/ słyszałaś wiele razy, ale nie zaszkodzić przypomnieć. Za wszelką cenę należy ograniczyć przetworzoną żywność, która zawiera ogromną dawkę, rafinowanych cukrów i tłuszczów nasyconych. Istnieją jednak pokarm, które obniżają zły cholesterol LDL, są nimi: orzechy, białka roślinne, czy margaryna wzbogacona o sterole roślinne. Czy jajka podwyższają cholesterol? Jest to mit, w rzeczywistości jajka są pełne mikroelementów, które są świetne dla zdrowia.