Częstym problemem, z którym boryka się wielu biegaczy, jest skurcz lub ból łydek po bieganiu. Jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś tej dokuczliwej dolegliwości, wiesz, jak może on przeszkodzić w codziennym funkcjonowaniu. Dowiedz się więcej o możliwych przyczynach tego dyskomfortu, jak go uniknąć i co zrobić, gdy wystąpi.
Co może powodować ból łydek po bieganiu?
Przyczyną bólu łydek po wysiłku fizycznym może być kilka czynników i na każdy z nich należy zwrócić uwagę. Zazwyczaj dolegliwości bólowe pojawiają się na skutek przeciążenia lub przetrenowania mięśni. Zbyt szybkie zwiększanie dystansu, intensywności lub częstotliwości biegów może spowodować przeciążenie mięśni łydek i spowodować ich ból.
Jednak to niejedyne przyczyny odczuwanego dyskomfortu. Skurcze i ból łydek po bieganiu mogą mieć także inne podłoże. Możliwe czynniki to m.in.
- brak odpowiedniej rozgrzewki: pomijanie jej lub brak rozciągania przed bieganiem może zwiększyć ryzyko kontuzji łydek;
- nieodpowiednie obuwie: buty, które nie zapewniają niezbędnego wsparcia lub są zużyte, mogą powodować nadmierne obciążenie łydek;
- zła technika biegania: na przykład lądowanie na piętach zamiast na przedniej części stopy, może wywierać większy nacisk na łydki;
- odwodnienie organizmu: może prowadzić do skurczów mięśni, w tym bólu łydek;
- słabe krążenie krwi, w tym żylaki i zakrzepica żył głębokich;
- zerwanie ścięgna Achillesa, które składa się z nerwów i więzadeł łydki wraz z kością piętową.
Jak uniknąć bólu łydek po bieganiu?
Przede wszystkim należy zadbać o jakość treningu, który wpływa na całe ciało, a zwłaszcza na łydki. Oto kilka porad, które pomogą uniknąć odczuwania bólu po bieganiu.
- Przed bieganiem wykonaj odpowiednią rozgrzewkę i lekkie rozciąganie, aby przygotować mięśnie do wysiłku fizycznego.
- Upewnij się, że nosisz odpowiednie buty do biegania, które dobrze pasują do Twoich stóp i zapewniają potrzebne wsparcie.
- Pracuj nad techniką biegu, aby miękko lądować na przedniej części stopy i unikać nadmiernego nacisku na łydki.
- Stopniowo zwiększaj intensywność i dystans biegów, aby umożliwić mięśniom przystosowanie się do intensywnego wysiłku.
- Dbaj o dobre nawodnienie przed, w trakcie i po biegu, aby uniknąć skurczów.
Co robić, gdy łydki bolą po bieganiu?
Ulgę w odczuwanym bólu łydek może przynieść delikatny masaż, który złagodzi napięcie mięśni. Można też nałożyć lód na bolesny obszar, posmarować preparatem przeciwbólowym lub użyć bandaża uciskowego. Jeżeli łydki są obrzęknięte, warto trzymać je uniesione podczas leżenia lub siedzenia. Pomocne mogą okazać się także zabiegi fizjoterapeutyczne pod okiem profesjonalisty.
Jeśli ból łydki utrzymuje się stale, a podstawowe zabiegi rozciągające lub maści przeciwbólowe nie wystarczą, aby zatrzymać problem, należy zwrócić się o pomoc lekarską.
Specjalista na podstawie badań zdiagnozuje przyczynę bólu i zaleci odpowiednie leczenie. W wielu przypadkach badanie fizykalne przeprowadzone w gabinecie powinno wystarczyć do postawienia diagnozy i wdrożenia właściwego postępowania.