Anemia co to za choroba i czy grozi ona także osobom, które prowadzą zdrowy tryb życia bez żadnych używek?
Zdrowy styl życia jest obecnie bardzo popularny zarówno wśród osób dorosłych, jak i u dzieci, czy młodzieży. Warto jednak wiedzieć, jak można sobie poradzić z różnymi chorobami, które mogą się w trakcie nawet tak prowadzonego życia przytrafić. Między innymi anemia jest chorobą, która może dotknąć praktycznie każdego, niezależnie od jego wieku, czy płci, dlatego dobrze jest się dowiedzieć więcej na temat tej choroby, jakie ma ona objawy i czy można ją wyleczyć.
Anemia co to za choroba?
Anemię inaczej nazywa się niedokrwistością i stan ten charakteryzuje się przede wszystkim zmniejszonym poziomem hemoglobiny w organizmie człowieka. Co więcej, to przy tej chorobie mogą występować także zaburzenia w morfologii krwi oraz chory może być mniej odporny na innego rodzaju choroby, czy wirusy w okresie jesienno-zimowym. Dobrze jest też pamiętać, że choroba ta atakuje ludzi w każdym wieku, niezależnie od płci, jednak z badań statystycznych wynika, iż częściej na nią narażone są kobiety, niż mężczyźni.
Jakie są objawy anemii?
Przy diagnozowaniu tej choroby warto wiedzieć, jakie objawy mogą być niepokojące, dzięki czemu szybciej można trafić pod opiekę odpowiedniego lekarza. Między innymi do objawów anemii zalicza się:
- kołatanie serca,
- duszności,
- bóle oraz zawroty głowy,
- osłabienie,
- mniejsza wydolność fizyczna,
- brak koncentracji szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży.
Są to niewątpliwie najbardziej charakterystyczne objawy anemii, które sprawią, że można dobrać odpowiednie leczenie, dzięki któremu chory może normalnie funkcjonować w ciągu dnia. Co ważne, to w przypadku szybko postępującej choroby, chory może odczuwać nasilenie objawów poprzez zwiększone pragnienie, częste zawroty głowy oraz nawet może dość do omdleń.
Anemia, co to za choroba i jakie są jej przyczyny?
Anemia, czyli inaczej niedokrwistość może mieć różne przyczyny powstania. Do najczęstszych zalicza się:
- choroby przewlekłe,
- utrata krwi,
- nadużywanie różnych substancji (alkoholu),
- genetyka.
Warto wspomnieć, że dużą uwagę zwłaszcza u dzieci powinny zwrócić częste krwawienia z nosa, czy też duża ilość krwi podczas różnego rodzaju urazów. Niewątpliwie ważne są też inne choroby współistniejące, które mogą zaburzać dobry rozwój i stąd też organizm nie może się szybko regenerować. Najbardziej obciążone na anemię są osoby, u których w rodzinie do kilku pokoleń ona występowała, warto wówczas zrobić sobie również badania genetyczne.
Do jakiego lekarza udać się z anemią?
Po wykryciu anemii ważne jest, aby udać się do odpowiedniego lekarza, który dobierze leki i skieruje na dodatkowe badania. Ludzie chorzy na anemię najczęściej zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu, który po pierwszych konsultacjach i wynikach może zlecić dalsze indywidualne leczenie. Lekarz pierwszego kontaktu może także skierować chorego do hematologa, który jest specjalistą od chorób krwi.
Dzięki szybkiej reakcji i odpowiedniemu leczeniu jest duża szansa, że chory będzie mógł normalnie funkcjonować z tą chorobą, a nawet da się w niektórych przypadkach całkowicie pozbyć anemii.