Ile niemowlak powinien przybierać na wadze – prawidłowa masa ciała dziecka

Waga noworodka to jeden z kluczowych parametrów, pozwalających na ocenę prawidłowego rozwoju fizycznego dziecka. Dla świeżo upieczonych rodziców szczególnie ważne jest to, aby dziecko wypijało odpowiednią ilość mleka i systematycznie przybierało na wadze. Oczywiście, nad jego zdrowiem czuwa położna, która jest nieocenionym wsparciem. Pomimo tego, warto zainwestować w wagę niemowlęcą, aby samodzielnie kontrolować wagę maluszka. Sprawdź, ile niemowlak powinien przybierać na wadze w poszczególnych miesiącach życia.

Ile niemowlak powinien przybierać na wadze w pierwszych miesiącach życia?

Dla wszystkich rodziców niezwykle cenną informacją jest to, ile dziecko powinno ważyć na każdym etapie rozwoju. Ile niemowlak powinien przybierać na wadze?

 • 1 miesiąc- noworodek zwiększa swoją masę o około 600 g,
 • 2-3 miesiąc- w tych miesiącach jego waga wzrasta o ok. 800-900 g/miesiąc,
 • 4-5 miesiąc- maluch przybiera przeciętnie ok. 700g/ miesiąc,
 • 6-12 miesięcy- w tym czasie niemowlak przybiera na wadze 500 g/miesiąc.

W pierwszych 6 miesiącach dziecko powinno podwoić swoją masę urodzeniową. Po skończeniu przez malucha 12 miesięcy, jego prawidłowa waga powinna być 3-krotnie większa. Pierwsze 12 miesięcy życia to czas intensywnego rozwoju, podczas którego zmieniają się także proporcje części ciała maluszka, jak i poziom tkanki tłuszczowej.

Ile niemowlak powinien przybierać na wadze – od czego zależy jego tempo wzrostu?

Tempo rozwoju niemowlaka jest kwestią indywidualną. Każde dziecko rozwija się więc w swoim tempie, chodź znane są pewne czynniki wpływające na ten proces. Można do ich zaliczyć takie kwestie jak:

 • przebieg ciąży- sposób odżywiania matki, stosowanie używek, przyjmowanie suplementów,
 • płeć- przyjmuje się, że chłopcy rosną nieco szybciej od dziewczynek,
 • stan zdrowia- niektóre schorzenia oddziałują na tempo rozwoju maluszka (np. choroby układu krążenia, zaburzenia hormonalne, refluks),
 • uwarunkowania genetyczne- wzrost dziecka zależy w dużej mierze od wzrostu rodziców czy dziadków,
 • czynniki środowiskowe- np. jakość snu.

Ile powinien przybierać noworodek – siatka centylowa

Wagę dziecka podaje się w gramach i kilogramach. Niestety, bez odpowiedniej wiedzy nie można jednoznacznie ocenić, czy dana wartość stanowi prawidłowy przyrost masy ciała malucha. Dużym wsparciem dla świeżo upieczonych rodziców jest siatka centylowa. Narzędzie to pozwala na monitorowanie nie tylko wzrostu i wagi, ale również obwodu główki niemowlaka. Normą jest przedział wynoszący między 3-97 centylem. Najważniejsze jest jednak to, aby rozwój był proporcjonalny pod względem wzrostu i wagi. Oba parametry powinny wynosić podobną wartość na siatce centylowej.

Jak prawidłowo ważyć dziecko?

Po pierwsze, dziecka nie należy ważyć codziennie. Takie działanie jest bezsensowne. Wahania wagi w pierwszych miesiącach życia są całkowicie normalne. Mają związek np. ze spożyciem większej ilości mleka czy zrobieniem kupki. Ważąc maluszka należy pamiętać, aby wykonywać ten zabieg zawsze o tej samej porze dnia i z użyciem tej samej wagi. Najlepiej zainwestować w specjalną wagę niemowlęcą. Co ważne, musi ona być ustawiona na płaskiej oraz stabilnej powierzchni. Niemowlę powinno się ważyć zawsze nago, np. przed kąpielą.

Dlaczego kontrola wagi dziecka jest tak istotna?

Jak już wcześniej wspomniano, dziecko w pierwszym miesiącach rozwija się niezwykle intensywnie. W tym okresie pediatra czy położna, sprawdza to, czy dziecko dobrze przybiera na wadze, czy może są z tym jakieś problemy. Jeśli zauważono zbyt niski przyrost masy ciała, czy też zbyt szybki, najczęściej źródłem problemu są nieprawidłowości związane z karmieniem.

Dlaczego dziecko mało przybiera na wadze?

Z pewnych przyczyn niemowlę może nie przybierać na wadze tyle ile powinno. Przyczyn tego zjawiska jest wiele, a wśród nich można wymienić:

 • infekcje,
 • anemia,
 • zaburzenia wchłaniania,
 • schorzenia przewlekłe.

Rodzice muszą pamiętać o tym, aby każdą nieprawidłowość zawsze konsultować z lekarzem.