Sadzenie tui – cenne porady

Tuje są bardzo wdzięcznymi krzewami, które nie wymagają zasadniczo pielęgnacji, a wyglądają niezwykle okazałe i tworzą piękną przestrzeń w każdym ogrodzie. Jednak warto wiedzieć w jaki sposób powinno przebiegać sadzenie tui oraz w jakich porach roku można te czynności wykonywać, by cieszyć się ich pięknym wyglądem, a także szybkim wzrostem.

Sadzenie tui – jakie krzewy są popularne?

Tuje to krzewy, które fantastycznie wyglądają wokół domu, stanowią także okazały żywopłot. Istnieje kilka rodzajów tui, które są bardzo chętnie wybierane przez miłośników zieleni. Dużym atutem posiadania tego typu drzewa iglastego jest ich bujny wygląd, a także możliwość formowania.

Sporą popularnością cieszą się tuje szmaragd oraz brabant, które potrafią stworzyć piękne i gęste żywopłoty.

Jak powinno przebiegać sadzenie tui?

Warto mieć na uwadze, że bardzo istotne jest sadzenie tui, które powinno być wykonywane od wiosny do jesieni. Jak się okazuje sadzenie tui ma fundamentalne znaczenie podczas ich przyjęcia oraz wzrostu. Błędy, które są popełniane w trakcie ich sadzenia wpływają na jej dalszy rozwój. Dużym atutem jest łatwość sadzenia, jednak zanim przejdziemy do tego etapu należy wybrać odpowiedni rodzaj krzewu, zważać na jego ukorzenienie i wysokość.

Sadzenie tui – przydatne wskazówki

Należy mieć na uwadze, że powinno kupować się niewielkie drzewka, które łatwo jest za sadzić, a także formować. Kolejnym niezwykle istotnym elementem wpływającym na rozrost tui na jaki trzeba zwrócić uwagę jest rodzaj ziemi, do której zostaną sadzone. Tuje należą do odmiany drzew iglastych, które najlepiej rozwijają się w glebie kwaśnej. Można kupić odpowiednią dedykowaną ziemię do iglaków, bądź samodzielnie ją sporządzić z kwaśnego torfu oraz ziemi ogrodowej.

W jaki sposób sadzić tuje – krok po kroku

Sadzenie tui nie jest wymagającym zajęciem. Kiedy mamy przygotowane podłoże, a także ziemię i wybrane drzewka, należy sadzonkę znajdująca się w pojemniku zanurzyć w wodzie na kilkanaście sekund I delikatnie wyjąć. Ogromne znaczenie ma wyjecie drzewka w całości, by nie uszkodzić korzeni. Uszkodzenie systemu korzeniowego może wpływać na późniejsze zamieranie drzewka.

Drzewko następnie należy włożyć do wcześniej przygotowanego otworu w ziemi. Warto mieć na uwadze, że dół powinien być przygotowany mniej więcej na wysokość systemu korzeniowego.

W jaki sposób ustawić tuje podczas sadzenia?

Kierunek sadzenia tui także ma znaczenie podczas ich rozwoju oraz wzrostu. Dobrze jest posadzić tuje zgodnie z kierunkiem wzrostu – tak jak rosły w szkółce, dzięki czemu będą odpowiednio się rozwijały. Chociaż czasem trudno jest zaobserwować, w którą stronę są bardziej skierowane sadzonki, to niekiedy jest to możliwe.

Jakie narzędzia są potrzebne do sadzenia tui?

Chociaż sadzenie tui nie jest wymagającym i pracochłonnym zajęciem, to warto się do niego odpowiednio przygotować. Poza drzewkami i przygotowaniem miejsca, a także ziemi do ich sadzenia to jeszcze przydadzą się odpowiednie narzędzia takie jak:

  • łopata,
  • taczka
  • konewka z wodą.

Te wszystkie elementy warto mieć przy sobie ponieważ tuja jestem bardzo wrażliwa na przesuszenie, a jej korzenie szybko się odwadniają, dlatego powinniśmy posiadać wilgotną ziemię oraz konewkę z wodą.

W jakiej odległości sadzić tuje?

Jeżeli marzymy o pięknym żywopłocie warto zachować odpowiedni odstęp pomiędzy drzewkami podczas ich sadzenia. Zaleca się odległość 50 centymetrów. Jako małe drzewka będą wyglądały niezwykle estetycznie, a z czasem stworzą piękny żywopłot.

Sadzenie tui nie jest bardzo wymagającym zajęciem, jednak należy posiadać pewną wiedze w tym zakresie oraz niezbędne narzędzia i drzewka.